A közmeghallgatás moderátora Némedi Lajos alpolgármester volt, aki elmondta: az önkormányzatnak jól felfogott érdeke, hogy a lakosság minél szélesebb körben megismerje a terveket. A csütörtöki közgyűlésen tárgyalandó rendeletben egy újfajta hulladékgazdálkodási szolgáltatás szerepel: a VKSZ Zrt. teljes szolgáltatási területén házhoz megy a szelektív hulladékért.
2014. január elseje óta csak nonprofit kft. végezheti a hulladékgazdálkodást, ezért jött létre a VKSZ Zrt. leányvállalata, a VHK Nonprofit Kft., ami a települési szilárdhulladék gyűjtését végzi Veszprémben és még 26 településen. Horváth Zoltán, a VHK ügyvezetője kifejtette: fontos feladatuk a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének fenntartása, fejlesztése. Jelenleg 237 szelektív szigetet működtetnek. Az ezekről begyűjtött hulladék a Kistó utcai válogató csarnokba kerül, ahol munkatársaik válogatják szét azokat. 2014-ben 826 tonna papírt, 194 műanyagot, 338 tonna üveget, 24 tonna italos kartont gyűjtöttek be.
A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés – amennyiben a közgyűlés azt csütörtökön megszavazza – 2016. január elsejétől érhető el.
A szolgáltató ingyen ad egy 240 vagy 120 literes tárolóedényt, esetleg zsákot, amiket havonta egyszer ürít. A szolgáltatás bevezetése díjváltozással nem jár. A szolgáltatást nemcsak Veszprémben, hanem a VKSZ teljes szolgáltatási területén működtetik majd.
Az edényeket a VKSZ ügyfélszolgálatán lehet majd átvenni. Aki zsákot vesz át, annak a havi ürítéskor minden elszállított zsák helyett egy újat hagy ott a szolgáltató.
Felmerült a kérdés, hogy a szolgáltatást hogyan lehetséges egy panelházban megvalósítani? „Ez szinte lehetetlen” a hozzászóló szerint. Egy másik közös képviselő szerint viszont sokan nem hajlandóak a szelektív szigetig elsétálni a hulladékkal, az otthoni, zsákokba történő gyűjtés talán hatékonyabb lehetne.
A nyáron önkéntes alapon tesztüzemet tartottak a Dózsavárosban, a próbaüzemet pozitív tapasztalatokkal zárták. Az egyik, a tesztüzemben résztvevő társasház közös képviselője beszámolt a tapasztalatokról. „Az önök által biztosított kuka elég volt egy hétre. Ha önök havi ürítésben gondolkoznak, 8-10 edényt kellene kihelyezniük a társasháznál, ami senkinek sem érdeke.”
Horváth Zoltán elmondta: az nem járható út, hogy minden lépcsőház előtt 240 literes edényeket helyezzenek ki, ez elsősorban azoknál a társasházaknál működhet, amiknek saját udvaruk van. Hozzátette: ha arra van szükség, hogy kéthetente ürítsenek, akkor így fognak ütemezni.
„Európában ez kiválóan működik, ez a jövő” – tette hozzá egy felszólaló, aki londoni tapasztalatairól számolt be. „De ehhez először is a fejekben kellene rendet tenni.”