Veszprém nem áll jól önkormányzati bérlakások terén: piaci alapon 42, költségelvi alapon 24, szociális bérlakásként 96 ingatlannal rendelkezik a város.
A lakáshiány komoly problémát is okozhat a megyeszékhelynek, ahol a cégek munkaerőhiánnyal küzdenek, miközben a munkanélküliség alacsony; vagyis az üres állásokat elsősorban más településekről ingázó – vagy még inkább Veszprémbe költöző – munkavállalókkal lehetne feltölteni. Veszprémbe költözni azonban azoknak is kihívás, akik rendelkeznek a szükséges anyagi háttérrel, mert egyszerűen nincs elég lakás a piacon. A munkaerőhiány pedig végső soron a gazdasági fejlődés gátja lehet.
Ezt a problémát oldaná meg hosszú távon az önkormányzat és a Máltai Szeretetszolgálat által létrehozott Veszprémi Közösségi Lakásügynökség Nonprofit Kft (VESZOL). Azt szeretnék elérni, hogy a bérlők igényeihez rugalmasan igazodó rendszer jöjjön létre; csökkentsék a bérlők adósságát és az önkormányzat kintlévőségeit; valamint bővítsék az önkormányzat meglévő bérlakás-állományát.
A VESZOL előzetesen kalkulált éves működési kiadásai nagyjából 17 millió forintot tesznek ki.
Az új nonprofit kft. nemcsak a szociális bérlakásokat kezeli majd, hanem a piaci alapon bérbe adott önkormányzati lakásokat is, ezzel a VKSZ Zrt-nél és a polgármesteri hivatalban is munkaerő-kapacitás szabadul fel. A Szeretetszolgálat révén szorosabb együttműködés alakul ki a szociális ellátórendszer további szolgáltatásaival és intézményeivel, illetve az egyes ellátási módok közötti átjárás és a fokozatos, igényekhez illeszkedő ellátás lehetőségét is megteremtik.
A célok között szerepel a lakásállomány bővítése is, amit egyfelől a Szeretetszolgálat tulajdonában lévő Házgyári úti lakások bevonásával, másfelől a magán bérbeadókkal megkötendő hosszú távú szerződésekkel, harmadrészt pedig állami ingatlanok átvételével lehet elérni.
A feladatok átadás-átvétele március végéig zajlik le a bérlakásokat eddig kezelő VKSZ Zrt. és a VESZOL között, így az új rendszer áprilistól bontakozhat ki.