Takács Szabolcs, a Veszprém Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja a szerda délutáni sajtótájékoztatón emlékezetett: a kormány teljes körű foglalkoztatottság megteremtését tűzte ki célul, ami az ország gazdaságának és versenyképességének a növekedéséhez is hozzájárulna.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében erre most új lehetőség nyílik: a TOP-6.8.2-15 konstrukciójának keretében Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Veszprém Megyei Kormányhivatal és a Pro Veszprém Nonprofit Kft. vállalkozásokkal, képző- és munkaerő-piaci célú civil szervezetekkel, a Kereskedelmi és Iparkamarával és egyéb releváns szervezetekkel összefogva egy ún. gazdasági- és foglalkoztatás-fejlesztési együttműködési paktum elindítását tervezi Veszprém és a veszprémi járás területén.
A paktum legfontosabb célja a partnerségi együttműködés, és hogy megteremtse azt a hidat a gazdasági élet különböző szereplői között, amelyen keresztül egymásra találhatnak a munkavállalók és a munkaadók.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere elmondta: Veszprémben szinte teljes körű foglalkoztatottságról beszélhetünk, a sikeres vállalkozásoknak ugyanakkor sokszor gátat szab, hogy szakképzett munkaerő hiányában nem tudnak tovább fejlődni. Ehhez hozzátartozik a lakhatás és a merev ingatlanpiac problematikája is – az új beruházások és a csok elindulása várhatóan ebben változást fog hozni. Ugyancsak segít az önkormányzat befektetés ösztönző stratégiájának részeként létrehozott befektetési honlap. De fontosak további lépések is: ilyen az új projekt indítása is, amellyel az önkormányzat és a résztvevő partnerek közvetítő szerepet vállalnak a két oldal között.
A várhatóan 2016 második felében induló program során a munkaerő-kereslet és -kínálat összehangolásával, a vállalkozások konkrét munkaerő- és képzési igényeire alapozott célzott toborzás és kiválasztás eredményeképpen hatékonyabban lehet a munkaerő bevonása. Ezt segítik a foglalkoztatáshoz kapcsolódó képzési, átmeneti bér- és járuléktámogatási lehetőségek is. További cél egy a vállalkozások és az álláskeresők számára is szolgáltatásokat nyújtó paktumiroda felállítása és működtetése, részletes foglalkoztatási stratégia és akcióterv kidolgozása, valamint helyi gazdaság- és foglalkozatás-fejlesztési partnerség létrehozása és működtetése.
A 2016-18 között megvalósuló projektbe a tervek szerint legalább 330 főt vonnának be a járás területéről, amelyből 144 fő állna munkába a projekt végén.
Suhajda Attila és Hollósi Szabolcs, a Civil Support Nonprofit Kft. szakmai tanácsadói elmondták,
a projektre összesen 442 millió forintos támogatást kapnak,
amelynek nagy részét bértámogatásra, lakhatási támogatásra, képzésre fordítanák. A fő célcsoport a hátrányos helyzetű álláskeresők és az inaktívak, de tervezik egy gyakornoki program elindítását is, amely elsősorban a tanulmányaik végén járó pályakezdőkre koncentrál, valamint egyedi fejlesztésű képzésekre is lehetőség nyílik, amelyek a leendő munkáltatót is célzottabban vonnák be. Hozzátették: a mostani kétéves projektszakasz mellett 2018-20 között is lesz lehetőség paktumra ugyanilyen anyagi keretekkel.
A sajtótájékoztatót követően a program megvalósítói egy partnerségi fórumot is tartottak az érintetteknek, akiknek észrevételeit ugyancsak beemelik a márciusban benyújtandó részletes programjavaslatra vonatkozó pályázatba.