Az év leginkább várt csillagászati eseménye várható hétfőn: közel hat órán át lesz megfigyelhető a Merkúr korongja a Nap előtt, ahogy a bolygó áthalad az égitest előtt. A látványosság kora délután kezdődik és napnyugtakor még tart; a belépéstől kezdve – amikor a Merkúr sötét korongja megjelenik a Nap keleti peremén – egész pontosan 7 és fél órán át, de Magyarországon az utolsó fél órát és a kilépést nem lehet megfigyelni. Égi attrakcióban azonban még így is lesz részünk, mivel a belépést különös fényjelenségek kísérik. Érdemes azonban jól időzíteni a nézelődést, mert ennek a megfigyelésére mindössze pár percünk lesz.
Az égi jelenség szabad szemmel nem látható, és megfelelő védőfelszerelés nélkül senki ne próbáljon meg a Napba nézni, mert az azonnal vaksághoz vezethet.
A megtekintéshez legalább 10-szeres nagyítású távcső szükséges. Ekkor az egyik legbiztonságosabb módszer a kivetítés, amikor a Nap képét a távcsövön keresztül fehér lapra vetítjük ki. Így egyszerre többen is figyelemmel követhetik a történéseket. Hasonlóan biztonságos megoldást kínálnak a távcsőre szerelhető gyári szűrők, illetve a megfelelően elkészített, gyári fényvédő rétegből készítettek. Használható továbbá Herschel-prizma, de ebbe is további szűrőket kell a megfelelő helyre tenni.
Hasonló, délutáni Merkúr-átvonulás egyébként következő alkalommal csak 2019-ben, majd 2032-ben lesz. Ha nem szeretne lemaradni róla, de nincs saját távcsöve, Veszprémben a Pannon Egyetem B épülete előtt (Egyetem u. 10.) 13 és 17 óra között, valamint a Táncsics Mihály Szakközépsikola és Kollégiumánál (Eötvös K. u. 1.) 14 és 17 óra között szervezett távcsöves megfigyelésen vehet részt.