„Példátlan siker az, hogy egy független képviselő ilyen mennyiségű aláírást gyűjtsön össze egy kezdeményezéshez – hangsúlyozta Kész Zoltán, amikor leadta az állami bérplafonnal kapcsolatos népszavazási kérdőíveket a Nemzeti Választási Irodán, majd hozzátette: – Az emberek elégedetlenek a hatalommal, változást szeretnének, és ha eljutunk hozzájuk és megkérdezzük őket, ennek adnak hangot. A gyűjtés kapcsán aktivizált helyi civil szervezetek mellett a gyűjtésből kimaradó ellenzéki pártokat is együttműködésre kell ösztönözni, mert közösen képesek lehetünk elzavarni az Orbán–Habony rezsimet.” A Lopásgátló népszavazás folytatódik: az állami földek elrablásának megakadályozása érdekében június 28-ig lehet aláírni.
A törvényi határidőn belül, június 3-án leadta az állami vezetők bérplafonjával kapcsolatos népszavazás kiírása kapcsán összegyűlt aláírásokat a Nemzeti Választási Irodán Kész Zoltán független országgyűlési képviselő. Késznek mintegy 190 ezer állampolgár támogató aláírása jött össze. Emlékeztetőül: a törvényi előírás szerint 200 ezer érvényes aláírás esetén kötelező kiírni a referendumot, 100 ezernél több aláírás esetén pedig az Országgyűlés határoz a kiírásról. A Kész által benyújtott kérdés így szól: „Egyetért Ön azzal, hogy a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 2. számú mellékletében meghatározott gazdasági társasággal foglalkoztatási jogviszonyban álló természetes személy havonta legfeljebb bruttó 2 millió forint összegű javadalmazásban részesülhessen?”
Kész Zoltán az aláírások leadása előtt a sajtónak is bemutatta a kitöltött íveket, és az NVI előtt tartott tájékoztatón elmondta: az elmúlt nyolc év legsikeresebb népszavazási kezdeményezéséről van szó, utoljára a Fidesz tandíjjal és vizitdíjjal kapcsolatos referendumát támogatták ennyien. „Még nem volt példa arra, hogy egy független képviselő kis híján 200 ezer aláírást összegyűjtsön. Büszke vagyok erre a kezdeményezésre, az eredményre, és köszönöm mindazoknak, akik segítettek ebben. Ez politikai ügy, és nem csupán a konkrét kérdésről, hanem a kormányzásról szól – mondta Kész Zoltán. – Az emberek elégedetlenek a hatalommal és ennek hangot akarnak adni. Senkinek sem tetszik, hogy pénzük, megélhetésük, boldogulási lehetőségeik után önállóságukat és döntési jogaikat is elveszik tőlük. Habony Árpád és magyar hangja, Orbán Viktor is elveszítette a kapcsolatot a magyar emberek többségével. Az Orbán–Habony rezsim gyáva ahhoz, hogy aláírásokat gyűjtsön az általa kezdeményezett EU-ellenes referendum kiírása érdekében, ezért valódi helyett ’kormányszavazást’ írat ki az Országgyűlésben még meglévő többségükkel. Én azt mondom: ha nekünk össze kellett gyűjteni ennyi aláírást, gyűjtsék össze ők is.”
Kész kiemelte: szinte bizonyos, hogy a Lopásgátló népszavazás másik, az állami termőföldek elidegenítését tiltó kérdésében a június 28-ai leadási határidőig meglesz a szükségesnél jóval több aláírás, így ősszel a kormány által gerjesztett „kormányszavazás” és a nép által követelt népszavazás áll majd egymással szemben. Kész Zoltánt mintegy 80 civil szervezet és lokálpatrióta társulás segítette a gyűjtésben – ezek többsége egy-egy településhez köthető –, ugyanakkor köszönetét fejezte ki a Magyar Szocialista Pártnak, amely a pártok közül egyedüliként vett részt a gyűjtésben. „Sajnálom, hogy a kezdeményezésem egyelőre nem tudott összellenzéki mozgalommá alakulni, az MSZP-n kívül egyetlen ellenzéki párt sem segítette a kormányellenes munkánkat. Bízom abban ugyanakkor, hogy mostantól kezdve ők is túllépnek aktuális pártpolitikai érdekeiken. Hiszem, csak úgy tudjuk leváltani a Habony–Orbán rezsimet, ha előbb megmutatjuk: az emberek többségének elegük van belőlük. Ehhez pedig mindenkire szükségünk van – nemcsak médiában elhangzó szavakban, hanem tettekben is.”
Kész Zoltán a folytatással kapcsolatban elmondta, egyelőre várják, hogy a Nemzeti Választási Iroda hitelesítse a kezdeményezést. „Az NVI 60 napon belül számolja meg az aláírásokat és ellenőrzi azok érvényességét – tudatta Kész. – Az Országgyűlés elé ezt követően kerül majd a kezdeményezés, ahol a fideszes pártkatonák színt vallhatnak majd: csak a ’kormánynépszavazásra’ bólintanak rá szó nélkül vagy meghallják a nép szavát, és a többség érdekét is képesek képviselni.”
Kész Zoltán külön kiemelte, hogy saját választókerületében, Veszprémben és környékén mindkét népszavazási kérdésére hétezer aláírás jött össze, vagyis a felnőtt lakosság tíz százaléka támogatta a kezdeményezést. Ennél több aláírás az országban csak a XIII. kerületben, Angyalföldön gyűlt össze, ahol 10 ezernél is többen írtak alá. „Külön köszönöm választókerületem lakóinak támogatását. Veszprém másfél év alatt másodszor mutatja meg, hogy a ’józan ész városa’, és minden ellentétes propagandával szemben elutasítja a jelenleg regnáló hatalmat” – fogalmazott Kész. A Lopásgátló népszavazás másik kérdésében, a földlopás megállítása érdekében június 28-ig folytatódik a gyűjtés.