Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 12. Gyula
2025. április 12. Gyula

Több száz forradalmárt juttatott fegyverhez 1956-ban

2016. augusztus 22. 13:38
A Veszprémben élő, tavaly Svájcból visszatérő 93 éves Arnóczky Pál az egyik legmagasabb állami kitüntetést, a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét vette át augusztus 19-én a Stefánia Palotában. Hétfő délelőtt Veszprémben köszöntötték.

A Békés-megyei születésű Arnóczky Pált a városvezetés részéről Némedi Lajos alpolgármester köszöntötte a jelenlegi lakhelyéül szolgáló veszprémi Életöröm Idősek Otthonában.

Arnóczky Pálnak kalandosnak mondható élete volt, a világháború ideje alatt négy évet töltött szovjet hadifogságban, 1956-ban pedig egy zuglói fegyvergyár felnyitásával juttatott több száz forradalmárt fegyverhez, aminek „természetesen” később következményei is lettek. Svájcba volt kénytelen menekülni.

Egészen biztos, hogy az állami kitüntetés annak bizonyítéka, hogy a magyar nép mindig fejet hajt azok előtt, akik az üldözötteket és elnyomottakat segítették- mondta Némedi Lajos, aki szerint Arnóczky emberségből is példát adhat az egész világ számára.

Nem egyszerű megszerezni a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét, Arnóczky Pál esetében sem volt ez másképp. Amikor felterjesztették, a Külügyminisztérium, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a svájci biztonsági szervek is alaposan utánanéztek Arnóczky múltjának, ám mindent rendben találtak.

Kalandos életút

„Arnóczky Mátyás Pál szegény sorsú Békés megyei családban született 1923. február 24-én. A kiváló tanuló fiút a tanító rábeszélésére polgári iskolába íratták, akinek kivételes érzéke volt az elektronikához, telefonműszerész lett. 1943 őszén besorozták katonának. Szovjet hadifogságba került, ahonnan 1947 nyarán szabadult.

1949-ben belép a Honvédségbe. Híradó tiszti iskolát végez, főhadnagyi rendfokozatot kap, mint rádiótechnikai tanár oktat. 1953-1956 között a Műegyetem esti tagozatának hallgatója, itt szerez diplomát és itt is előad. 1954-ben századosi rendfokozatot kap és főtanári kinevezést.

A ZMKA (Zrinyi Miklós Katonai Akadémia- a szerk.) rádiótechnikai tanszékén valamint a Műegyetemen magas színvonalon tanította hallgatóit az 1956-os forradalom kitöréséig. Mint a ZMKA forradalmi tanácsának alelnöke, a Műegyetem forradalmi bizottságának tagja emberéletek sorát mentve kiemelt érdemeket szerzett az Akadémia és a Műegyetem hallgatói körében 1956 tisztaságáért és dicsőségéért. Önéletrajzi munkájában erről -amelyet hamarosan kiadnak könyv formájában -, nagy erővel ír.

A megtorlás elől Svájcba menekül. Távollétében lefokozzák, életfogytiglanra ítélik. Az emigrációban is folytatja tanulmányait, Zürichben újabb egyetemi diplomát (ETH) szerez. Családot alapít, példásan él.

Arnóczky szívesen mesélt életéről a sajtónakArnóczky szívesen mesélt életéről a sajtónak

Az emigrációban ’56-os barátaival tovább tartja a kapcsolatot. Kutató, fejlesztő mérnökként pályáját új tudományos találmányok (elektronikai, vasúttechnikai, mélytengeri olajfúró berendezések tervezése, kivitelezése stb.) sora fémjelzi, amellyel öregbítette Magyarország hírnevét is. Adományaival segítette a magyar katonai és polgári tanintézeteket.

1991-ben rehabilitálják, visszakapja rendfokozatát. 1992-ben előléptetik, nyugalmazott mérnök őrnaggyá, majd a forradalom 50. évfordulója előtt nyugalmazott mérnök ezredessé.

2015-ben a szülőhaza szeretete és felerősödő hiánya miatt végleg hazatér Svájcból, és Veszprémben az Életöröm Idősek Otthonába költözik, ahogy hangsúlyozza, mindenképpen magyar földbe szeretne majd nyugalomra lelni”- állt a laudációjában.

A hétfői köszöntésen azt mondta, szereti Veszprémet, és reméli, hogy hosszú, szép életet fog még itt eltölteni. Egyik legfontosabb feladatának 1956 tisztaságának megőrzését tartja.

gesztesiakos
gesztesiakos
gesztesiakos
Ge. Á.
további cikkek
_Z2A8564
_Z2A8564
_Z2A8564
Méltóságteljes megemlékezés az első magyar ejtőernyősök tragédiájának 84. évfordulóján Méltóságteljes és ünnepélyes megemlékezést tartott a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete április 12-én a veszprémi repülőtéren, ahol 84 évvel ezelőtt tragikus fordulatot vett a magyar katonai ejtőernyőzés történetének első éles bevetése. A koszorúzással egybekötött eseményen jelen voltak a honvédség, a kormányzat, az egyház, valamint a civil és katonai szervezetek képviselői – köztük Vargha Tamás parlamenti államtitkár, honvédelmi miniszterhelyettes, valamint számos dandártábornok és ezredes. tegnap 21:45
1o4a3625
1o4a3625
1o4a3625
Ismét fel kell túrni a Szabadság teret A városháza illetékes kollégái hibákat észleltek a térkő minőségében, ezért garanciális alapon a kivitelező kicseréli azokat, de csak a fesztiválszezon után. Minderről Porga Gyula, polgármester tájékoztatta a veszprémieket. tegnap 18:08
bfkk_aula
bfkk_aula
bfkk_aula
Balatonfüred Kongresszusi Központ- nálunk már 4 évszakos a Balaton! A Balatonfüred Kongresszusi Központ sokak számára ismert lehet: 2023-as megnyitása óta számos kulturális esemény, konferencia és workshop helyszíne volt. A legmodernebb technikával felszerelt rendezvényközpont nemrégiben építészeti nívódíjat is kapott és programjaival igyekszik még színesebbé tenni a Balaton-régió kulturális életét. tegnap 15:38
D068EAC1-CACA-43DD-8E12-A88B91989935
D068EAC1-CACA-43DD-8E12-A88B91989935
D068EAC1-CACA-43DD-8E12-A88B91989935
Orbán Viktor: közel vagyunk ahhoz, hogy a városi szolgáltatások elérhetők legyenek szinte teljes körűen a falvakban Falun élni jó, sőt igazán minőségi életet valószínűleg falun lehet élni - mondta a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hangsúlyozva: a kormány rengeteg energiát fordít arra, hogy a falun élők egyenjogú polgárai lehessenek az országnak. tegnap 9:56

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.