Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Egy film testről és lélekről

2017. március 17. 12:11
Enyedi Ildikó Berlinale-nyertes alkotása jó film, amit érdemes megnézni, de nem való mindenkinek.

A cím nem hazudik: a Testről és Lélekről azt a témát dolgozza fel, amit ígér, és a feldolgozást itt az átvitt jelentése mellett a maga fizikai, húsipari valójában is értem. A történet ugyanis nagyrészt egy vágóhídon játszódik, és itt már meg is kell jegyeznem, miért írtam azt, hogy nem való mindenkinek. Enyedi ugyanis nem szemérmeskedik, amikor testről és lélekről beszél, nem kerülgeti a tabukat. Megmutatja a testet olyannak, amilyen: még ha nem is emberekről van szó, hanem marhákról, az első negyed órában hullanak a fejek, omlanak a belek és tocsog a vér. De végső soron ilyen a test, nem igaz? Aztán később hasonló sorsra jut a lélek is, az sem lesz szép látvány.

Főhősünk egy férfi és egy nő – egyikük sem az a figura, akinek az életébe szívesen csöppennénk bele. Mindkettejüknek vannak fogyatékosságai: ha testről beszélünk, a férfi (Endre) egyik keze béna. Ha lélekről: a nő (Mária) végletesen antiszociális, az emberi kapcsolatok elől a maga gyermeki álvalóságába menekül, és képtelen eltérni a forgatókönyvtől, akár a munkaszabályzatról van szó, akár emberi kapcsolatokról.

Közben egyikük sem brillírozik a másik területen sem: Endre magányosan él, ráadásul saját elhatározásából vonul el a lélek dolgaitól. Mária irtózik a testi kontaktustól, ami persze lelki problémáinak tudható be. A két fél egymás által kezd el küzdeni saját fogyatékosságaival, de óriási happy end helyett inkább csak a küzdelem első, aprócska sikerét kapjuk a film végén.

Mint film, a Testről és Lélekről erős: a képek szépek, a vágás jó, képes hangulatot teremteni, érzelmileg bevonja a nézőt: hol felnevetünk, hol fogjuk a fejünket a szereplők viselkedését látva, hol felszisszenünk, hol forog a gyomrunk, amikor testről és lélekről egyaránt kiderül, hogy a felszín alatt hús, vér, fájdalom és szenvedés van.

Hátrányként a konfliktuskezelést említeném: mind a fő konfliktus, mind a mellékszálak mesebeli módon oldódnak meg, ahogy a valóságban soha. A bűnös bevallja tettét, a tékozló fiú megbocsátást nyer, és a telefonhívás is pontosan akkor érkezik, amikor a legnagyobb szükség van rá.

A Testről és Lélekről egy jó film, amit érdemes megnézni, de erős gyomor és még erősebb empátia szükséges ahhoz, hogy el tudjuk viselni, amit a testről és lélekről megmutat.

Testről és Lélekről
magyar játékfilm, 116 perc, 2017

RENDEZŐ:
Enyedi Ildikó

Mária - Borbély Alexandra
Endre - Morcsányi Géza
Jenő - Schneider Zoltán
Sanyi - Nagy Ervin

16 éven aluliaknak nem ajánlott.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.