Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Rembrandt-kiállítás Zircen

2017. augusztus 16. 4:32
Rembrandt van Rijn XVII. századi holland festőművész biblikus témákat feldolgozó rézkarcaiból nyílt kiállítás Zircen, a Ciszterci Műemlékkönyvtár Barokk termében. A kiállítás október 1-ig látogatható.

A kiállításon szereplő művek Thomas Emmerling gyűjteményéhez tartoznak. A német származású gyűjtő nemcsak birtokolni szeretné a megszerzett műveket, hanem célja az is, hogy azokat minél több emberrel megismertesse. A zirci műemlékkönyvtáron kívül az országban már több helyen megtekinthető volt a kiállítás, köztük a balmazújvárosi kastélymúzeumban. A gyűjtőnek köszönhetően ezzel egy időben a pápai Esterházy-kastélyban is látható egy kiállítás, méghozzá Salvador Dalí képeiből.

A képek a Barokk teremben kaptak helyet, ahol a bútorok az 1720-30-as évekből származnak.

A Francia Királyi Könyvtár 1865-ben Amand Durand képzőművészt kérte fel Rembrandt munkáinak restaurálására. A művész másolatokat készített Rembrandt műveiről, ezek közül tekinthetők meg a könyvtárban a bibliai témájúak.

Rembrandt életművét a részletgazdagság, a mély tónusok, a drámai jelenetek, a tragédia középpontba állítása jellemzi. Erős kontrasztokat használt. Érzékenyen ragadta meg tárgyát. A könyvtárban látható rézkarcokra is jellemző ez a pozíció.

Rembrandt már 19 évesen elkezdett rézkarc eljárással kísérletezni. Saját technikát kísérletezett ki, rézmetsző késsel és hidegtűvel kombinálta a rézkarcoló eljárást.

Rembrandt egyik felekezethez sem tartozott, ebben a tekintetben nyitottság jellemezte. Rézkarcain biblikus alakok életének eseményeit ábrázolja, azok közül is Ábrahám, Tóbiás, Jákob, József és Jézus életének eseményei elevenednek meg.

Ha gondosan végignézzük a képeket, rájöhetünk, hogy mindennek funkciója van rajtuk, és mindegyikben el van rejtve valamilyen apró részlet, amelynek felfedezése hosszabb időzést kíván egy-egy képnél.

A Rembrandt-kiállítás a Ciszterci Műemlékkönyvtár és az Országos Széchenyi Könyvtár közös szervezésében valósult meg.

Belépőjegyek az apátsági ajándékboltban és jegypénztárban válthatók, felnőtteknek a belépő 1200 Ft, a diákok és nyugdíjasok pedig 600 Ft-ért tekinthetik meg a kiállítást.

Tokos Bianka
további cikkek
Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! 2024. december 30. 0:14 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.