Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Boldog karácsonyt vagy kellemes ünnepeket?

2017. december 3. 23:47
Van, aki szerint mindegy melyiket mondjuk, míg mások szerint nagyon is lényeges dologról van szó Amerikában.

-Boldog karácsonyt! Halljuk jó esetben úton-útfélen, ahogy közeledik december vége. A hétvégén gyújtották meg az első adventi gyertyákat, és a karácsonyi vásárok is elstartoltak már. (Az már más kérdés, hogy egyes európai nagyvárosokban a vásárok név ügyileg elvesztették karácsony jellegüket, és a befogadás jegyében már télfesztiválnak, vagy ünnepi vásárnak hívják őket.)

Szerencsére itthon annyira még nem, de mint mostanában oly sok mindenből, a karácsonyi üdvözlésből is hajlandóak egyesek ügyet csinálni. Ha nem elég tapintatosan kívánsz, megsértesz másokat!

A konzervatív rádiósnak mondott zsidó származású amerikai Dennis Prager szerint nagyon nem mindegy, hogy boldog karácsonyt, vagy kellemes ünnepeket kívánunk-e szeretteinknek. Bár a legtöbben valószínűleg fittyet hánynak az egészre, Prager úgy véli, az amerikai és az európai baloldal is a vallásos természet ellen harcol, és egy világi társadalom megalkotásán fáradozik, melyben nincs helye a k-betűs szónak. Merthogy nem elég befogadó, és megsért egyeseket.

A rádiós állítja, a keresztényekre és a zsidókra biztosan nem sértő a karácsony kifejezés, és a befogadó érvelés is inkább az udvariasságra hajt rá, minthogy ésszerű magyarázatot szolgáltasson a szó eltörlésével kapcsolatban. De vajon kiket sért a karácsony? A nyugati társadalmak egyre nagyobb hányadát adó muszlimokat, vagy esetleg másokat? Prager mindenesetre nem említi a témáról feltöltött Youtube-videójában, melyben részletesen fejti ki álláspontját:

Joggal merül fel a kérdés: kit zavar a karácsony kifejezés, és az is elgondolkodtató, hogy valóban a homogenizálástól lesz-e valaki befogadóbb?

A címlapfotó a veszprémi karácsonyi vásár 2017. november 24-i megnyitóján készült. Fotós: kollégánk, Domján Attila.

Ge. Á.
további cikkek
Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50 A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak Avagy hogyan hat a szezonális településszépítés az ott lakókra.   2024. március 31. 21:20

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.