Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Hogyan legyünk még jobbak?

2018. március 4. 4:00
Pusztai Ádám mindig új ötleteken töri a fejét, és új projektekbe vág – nemrégiben például Filep Szilviával és Szabó Tamással közösen hozta létre az országos tudást Veszprémbe importáló Collabrit. Villáminterjúnkban a tanulás fontossága mellett a startupok, bakancslisták és világmegváltó képességek is szóba kerülnek.

Mi a Collabri küldetése?

A Collabri egy olyan ernyőszervezet, ami megpróbálja összegyűjteni Veszprémben azokat a szervezeteket és rendezvényeket, ahova elmehetsz és tanulhatsz valami újat annak érdekében, hogy jól és hatékonyan tudd elvégezni bármelyik 21. századi munkát – legyen az marketing, IT vagy bármi egyéb.

Folyamatosan tanulni azért jó, mert...

… teljesítheted vele a vágyaidat. Valakinek azért jó tanulni, mert vállalkozóként megismerheti a piacot, másnak azért, mert belső késztetése van rá, hogy egyre jobb és ügyesebb legyen. Szerintem az is lehet egy tanulási folyamat része, ha másokkal beszélgetsz. De ha csak kikelsz az ágyból és a konyhába menet végigpörgeted a telefonodon a híreket, biztos, hogy találkozol valami újjal. Számomra ez is tanulás.

Mi a startupokkal kapcsolatban a legnagyobb téveszme?

Azt tapasztalom, hogy a startupok nagy része hiteken alapszik, ahelyett hogy számokon alapulna. Nagyon sok alapító azt gondolja, hogy ha van egy jó ötlete, onnantól kezdve minden flottul fog majd menni: rengeteg embernek segít majd, lesz rá befektető és hirtelen ömlik majd a pénz. De ez sajnos nem így van. Egy startup létrehozásához tapasztalatom szerint egy ember nem elég, egy összeszokott és jól működő csapat kell hozzá. Őket eleve nehéz megtalálni. Másrészt ha nem tudod alátámasztani, miért jó az ötleted, nem tudod validáltatni, meggyőzni a befektetőket, nagyon hamar el fogsz bukni. A statisztikák is azt mutatják, a startupok közel 90%-a - vagy akár még több - azért bukik el, mert olyan megoldásokat dolgoznak ki, amelyekre valójában senkinek sincs szüksége.

Melyek az Y és Z generációs munkaerő legjobb tulajdonságai?

A mai fiatal generációk egyik legjobb tulajdonsága, hogy nagyon gyorsan tanulnak, ezért adaptívak, könnyen bele tudnak illeszkedni bármilyen munkafolyamatba vagy munkakörnyezetbe. A másik pedig az, hogy eltérő jutalmazási feltételeik vannak, mint a korábbi generációknak – például szabadabb munkaidőt, munkarendet akarnak –, ami bár elsőre problémát okozhat a cégeknek, valójában arra sarkallja, kényszeríti őket, hogy fejlődjenek és fejlesszenek.

Mi szerinted a 21. század legjobb találmánya?

Az online közösségi felületek. Nem emelnék ki egyet, mert Amerikában más talán sokkal populárisabb, mint nálunk. Ha van egy jó ötleted, egy jó tartalmad – startup vagy bármi más – amit szeretnél eljuttatni az emberekhez, ahhoz kapcsolatra lesz szükséged. Nagyjából minden vállalkozást ez a három dolog épít fel: a tartalom, a kapcsolatok és az emberek. Az összes ilyen online közösségi felület pedig ezt a kapcsolatot tudja megteremteni. És ha jól használod őket, túl nagy problémád nem lehet.

Milyen szuperképesség jönne legjobban az embereknek?

Legyünk filozofikusak: amivel jobbá teheti önmagát, és amivel jobbá teheti a világot. Amelyik fontosabb, amikor éppen fontosabb.

Mi az a három tétel a bakancslistádról, amit mindenképpen szeretnél még megvalósítani?

Mindenképpen szeretnék elutazni Skóciába, ha már „felnőttem” hozzá, örökbefogadni egy német dog fajtájú menhelyi kutyát, és szeretnék egyszer vért is adni, mert nagyon félek a tűtől.


A Collabrival legközelebb március 22-én találkozhattok, ahol a startupokról lesz szó. Az eseményt ITT találjátok.

Bertalan Melinda
Szalai Csaba

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.