Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 18. Erik
Veszprém
20°C
2024. május 18. Erik
Veszprém
20°C

Lovasszobrot állítottak a rendőrkapitányság aulájában

2020. november 6. 4:00
Szent György, a rendőrség védőszentjének lovasszobra figyeli a rendőrségi épületbe lépőket kedd délután óta.

A szobrot Nesó Sándor nyugállományú rendőr főtörzszászlós csont-, szaru- és fafaragó, valamint Bálint József faszobrász adományozták a kapitányságnak. 

Szent György 1992 óta a rendőrség védőszentje. A 3. század végén, 271 – 303 között élt római katona és keresztény vértanú volt. 

Előkelő kappadókiai családból származott. Diocletianus császár alatt hadiszolgálatba lépett. Kiváló kardforgató képességének és más tulajdonságainak is köszönhetően hamar magas pozícióba jutott. Ám amikor a császár a keresztényeket üldözni kezdte, lemondott hivataláról, és ellene fordult. Emiatt börtönbe vetették, és miután a legkegyetlenebb kínzásokkal sem bírták őt hitétől eltéríteni, 303-ban kivégezték. – wikipedia

Alakját leginkább az a legenda őrzi, mely szerint legyőzte az egy várost terrorban tartó sárkányt. 

Rausz István rendőrkapitány megköszönte az adományozók nagylelkűségét, a szobor avatása alkalmat ad arra is, hogy a rendőrség fennállásának századik évfordulóját is méltó módon ünnepelhessék. 

Bálint József faszobrász az általános iskolában kóstolt bele először a fafaragásba, az alkotás iránti szenvedélye azóta is töretlen. A vájáriskolában és a várpalotai bányában végzett munkája mellett is készített kisplasztikákat, használati tárgyakat. A ’80-as évektől szerepelt kisméretű szobraival, népi használati és dísztárgyaival regionális és országos kiállításokon, munkáit számos díjjal jutalmazták. Számos közterületi alkotást készített Szolnokra és a környező falvakba. A ’90-es években játszótereket, plasztikákat készített, szabadidejében már teljes méretű emberalakokat, állatokat ábrázoló szobrot készített, több Vas és Veszprém megyei település részére is készített alkotásokat. Az alkotás mellett figyelmet fordít a fiatal fafaragó generáció mentorálására is.

Nesó Sándor nyugállományú rendőr főtörzszászlós a fafaragással gyermekkorában ismerkedett meg, kezdetben játékokat készített magának. Felnőtt fejjel a bakonyi, Balaton-felvidéki faragásokat tanulmányozta. Munkásságáért számos elismerésben részesült. Valamennyi faragási technikát ismeri és műveli, a fa, csont, szarumunkái a dunántúli pásztorművészet legszebb hagyományait dolgozza fel, de készít szakrális témájú domborműveket és plasztikákat is. Alkotásai több közterületet és templomot is díszítenek. 

A kompozíció Bálint József lakhelyén, a Fejér megyei Jenőben készült kétféle fából: az emberalak tölgyből, míg a sárkány és a ló kőrisből. 30 nap alatt, napi 8-10 óra munkával készült el az alkotás.

Schöngrundtner Tamás
Kovács Bálint
további cikkek
A szentlélek eljövetelét ünneplik vasárnap a keresztények A szentlélek eljövetelét ünneplik vasárnap a keresztények A Szentlélek eljövetelét ünneplik vasárnap a keresztények. A húsvét után ötven nappal tartott pünkösd - a húsvét és a karácsony mellett - a harmadik legnagyobb keresztény ünnep, neve a görög pentékoszté (ötven) szóból ered. ma 11:10 Japán-magyar talajgyakorlatok Japán-magyar talajgyakorlatok Négy művész – két magyar és két japán – kerámiáiból nyílt kiállítás csütörtökön a Dubniczay-palota tetőterében. A kiállított darabokat a munkafolyamat teszi még izgalmasabbá. 2024. május 16. 22:15 Kötetben mutatják be a várfelújítás első félidejét Kötetben mutatják be a várfelújítás első félidejét Félidőhöz érkezett Magyarország legnagyobb műemlék-felújítási projektje, a veszprémi várnegyed megújítása. A Gizella Napokon egy friss kiadványokat felsorakoztató beszélgetésen mutatták be az Ősienk hite című fotóalbumot, amely az eddig elvégzett munkát dokumentálja rendkívül színesen, fotókkal illusztrálva. 2024. május 16. 14:40 Ostromok nyomában: honnan tudják a régészek, mi történt? Ostromok nyomában: honnan tudják a régészek, mi történt? Milyen nyomokból tudnak egy-egy várostrom menetére, vagy egyáltalán megtörténtére következtetni a régészek? Nagy Szabolcs Balázs régész erről tartott előadást a Laczkó Dezső Múzeum szabadegyetemi sorozatának részeként kedden. tegnap 21:41

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.