Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Válaszút előtt az építőipar

2017. február 23. 13:13
Sok feszültség nehezíti az építőipar helyzetét, a kelet-közép-európai régió ráadásul nagyon erősen uniófüggő, a szakemberek mégis bíznak a piac fellendülésében – derült ki Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége elnökének előadásából, aki az építőipar kilátásairól beszélt az Iparkamara csütörtöki fórumán.

Nincs könnyű helyzetben a magyar építőipar: az előző hat évben a lakásépítő cégek piacuk 80 %-át elveszítették, innen kellett feljönniük. A számok még most sem igazán kielégítőek: 2016-ban 1812,7 milliárd forintra tehető az ipar teljesítményének értéke, ami 18,8 %-kal kevesebb az előző évnél, az EU-s országok között listavezető Németország hatékonyságához képest pedig jóval elmaradunk: egy főre vetítve a külföldi munkások 4-szer nagyobb teljesítményt mutatnak.

Kóji LászlóKóji László

Mindehhez jön hozzá az a tény, hogy legnagyobb arányban a mikro és kisvállalkozások tudnak megélni, a munkások közül minden 2. embert nem alkalmazotti munkaviszonnyal foglalkoztatnak, a versenyszférához képest pedig mintegy 80 ezer forinttal maradnak el a bérek – részletezte Koji László.

Az ÉVOSZ szakemberei mégis bizakodnak a jövőt illetően: az elmúlt időszakban elindított kormányprogramok működnek, így remélik, a lakosság bizalma sem csökken az építőipar iránt, az idei évtől kezdve pedig várhatóan a brüsszeli forrásokat is könnyebb lesz lehívni.

A kelet-közép-európai régió építőipara ugyanis nagyon erősen uniófüggő:

az építőipari munkák 60 %-át az állami építészeti közbeszerzések adják, az élénkülést pedig értelemszerűen az EU-s forrásokból megvalósuló állami megrendelésektől és a lakásépítésektől várják. Pozitívabb gondolkodásra adhat okot a kötelező bejelentések egyszerűsödése, az új közbeszerzési törvény és az a tény is, hogy az ország kedvezőbb beruházási minősítést kapott, ami megint csak összefüggésben van a források kezelésével – mondta el Koji.

Az előrelépéshez azonban fontos, hogy minimum a szakma tagjai megbecsüljék saját munkájukat, ezért is kezdeményezték a minimális rezsióradíj értékének növekedését – máskülönben lehetetlen javítani a helyzeten.

Feszültségek ugyanis akadnak még bőven. Külföldön nem azért tudnak sokkal hatékonyabbak lenni a termelést illetően, mert ott csodamunkások dolgoznak, hanem mert megvannak a feladathoz szükséges eszközök, a háttértámogatás és tudás – emelte ki Fóji. További problémát jelent a szakmunkáshiány: egész Európában tendencia, hogy egyre kevesebb gyerek megy iskolába, ez ellen pedig csak egy módon lehet tenni, átstrukturálással.

Nem lehet az államra mutogatni, a szakmának is részt kell vennie a képzésben és felnőtteket is betanítani

– hangsúlyozta az elnök.

Nagy gondok vannak a generációváltással, hiszen lassan kiöregednek a jelenlegi vállalkozásvezetők, és nincs ki pótolja őket, pedig onnantól kezdve a vállalkozás értéke gyakorlatilag eltűnik. Ez máshol is probléma, ami azt fogja eredményezni, hogy a következő 2-3 évben drasztikusan le fog csökkenni a szervezetek száma.

A verseny pedig már most is szoros, ami miatt nem jut elég idő a munkálatok előkészítésére, de új kihívás elé állítja az ipar tagjait az anyagok beszerzési költségei között érezhető különbség is: míg korábban az anyagköltség miatt a munkabéreken spóroltak, ma, ha valaki nem akarja elveszíteni az alkalmazottait, kénytelen lesz külföldre menni az olcsóbb anyagokért. A növekvő versenyben pedig a kóklerek elszaporodásával is számolni kell, ezért fontos lenne a piaci ellenőrzés rendszerének erősítése, az ipart ugyanis a laikusok rajtuk keresztül fogják megítélni, nem a becsületeseken.

Fóji elismerte, utóbbiak jóval inkább borúlátásra sarkallnak, éppen ezért fontos a szakmai egyeztetés.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Tisztán önerőből valósított meg egy közel félmilliárdos beruházást a Jager Holding Nemesvámoson gazdaság Tisztán önerőből valósított meg egy közel félmilliárdos beruházást a Jager Holding Nemesvámoson Uniós forrás és állami támogatás nélkül, kizárólag saját erőből építette fel Csatári László nemesvámosi vállalkozó cégcsoportjának legújabb üzemcsarnokát és gyártósorát, ahol olyan víz-, gáz-, csatorna-, és elektromos vezetékeket gyártanak, amit egész Európában forgalmaznak majd. A beruházás egy igazi polgári vállalkozói mentalitást tükröz, aminek a helyi gazdasági környezet is kedvez, hangzott el a csütörtöki átadóünnepségen. tegnap 14:04 Korszerű CNC esztergával is gazdagodott a Balaton Bútor Korszerű CNC esztergával is gazdagodott a Balaton Bútor Sikeres projektet zárt a Balaton Bútor kft.: európai uniós támogatással fejlesztették eszközparkjukat és a munkavállalók tudását is. 2024. április 25. 10:19 Befektetőként tért vissza a Pannon Egyetemre az egykori hallgató Pannon Egyetem Befektetőként tért vissza a Pannon Egyetemre az egykori hallgató Az egyetem a tudást, a cégek pedig a piaci tapasztalatukat és saját tőkéjüket teszik bele abba az az együttműködésbe, ami mindkét félnek előnyös a nap végén. A Pannon Egyetem most egy olyan befektetőcéggel írt alá együttműködési megállapodást, aminek alapítója annak idején Veszprémben végzett, most pedig befektetőként tér vissza az alumni intézménybe. 2024. április 2. 14:52 Város és vállalkozások, együtt, egymásért Város és vállalkozások, együtt, egymásért Három ínséges év után idén már konszolidálódni látszik a hazai gazdaság helyzete, amit a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) is szeretne felpörgetni azzal, hogy több területen és folyamatos jelleggel nyújt segítséget a hazai vállalkozóknak. Csütörtök este a VOSZ Veszprém vármegyei szervezete tartotta meg aktuális taggyűlését és fórumát, ahol az is elhangzott, milyen szimbiózis van az önkormányzat és a helyi vállalkozók között. 2024. március 22. 10:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.