Egy évvel ezelőtt, 2007. június 7-én alapítottuk meg a Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központot, ahol különböző laboratóriumok, köztük az Agyi Bioelektromos Képalkotó Laboratórium működik - kezdte a Műszaki Informatika Kar dékánja, prof. dr. Friedler Ferenc - A kutatás-fejlesztés karunk egyik legfőbb feladata, hisz így tudunk forrásokat teremteni a minőségi oktatáshoz. A kórházzal való együttműködésben egy olyan dolog valósult meg, amire orvos és informatikus külön-külön nem képes. Saját forrásból támogatjuk a kutatást, és további milliós nagyságrendű fejlesztéseket tervezünk a jövőben is.
Az agyi elektromos tevékenység kimutatására alkalmas módszer, az EEG 100 éves - vette át a szót a laboratórium vezetője, prof. dr. Nagy Zoltán - Korábban epilepsziára, daganatra, gyulladásra utaló jeleket kerestek elsősorban ezzel, az új technológiának köszönhetően azonban komplexebb kérdésekre kaphatunk választ. Biológiai jelek informatikai feldolgozásával képet alkothatunk az agyról működés közben. Az MR-hez és a CT-hez hasonló módszer alkalmas biológiai elváltozások jelzésére, mely az ideggyógyászatban és pszichátriában lehet fontos; térben és időben nagy felbontású felvételt készíthetünk az agy működéséről, továbbá vizsgálhatjuk az agy sérülések utáni helyreállásának folyamatát, amivel olyan adatokhoz juthatunk, melyek a gyógyszerfejlesztésben használhatóak.
Az orvosok szakmai felkészültsége adott - folytatta a kórház ideggyógyászatának osztályvezetője, dr. Bartos László - Az eszköz további lehetőséget jelent munkánkban, és osztályunkon találhatóak a kutatáshoz alkalmas betegek.
A kutatásainkkal a terület frontvonalában vagyunk - vette át a szót az egyetemi Kutató-Fejlesztő Központ munkatársa, prof. dr. Kozmann György - Európa 25 országának több mint 30 laboratóriumával állunk kapcsolatban, mi tudjuk, amit ők tudnak, és ők is tudni fogják, amit mi tudunk. A kutatás ebben a témakörben 7-8 éve kezdődött Veszprémben, most jutottunk el az innovációs láncban arra a pontra, hogy a gyakorlatban is működtessük a technológiát.
Egy ilyen pillanat egy megyei kórház történetében sorsfordító, mondhatni történelmi - mondta dr. Tóth Árpád orvosigazgató - A kórházak rendszerint a tudomány másod-harmadvonalában teljesítenek szolgálatot, a frontharc köti le őket, a betegellátás mellett a kutatás a háttérbe szorul. Reméljük, hogy ennek a példaértékű együttműködésnek a gyümölcse hamarosan a mindennapi rutinban is használható lesz.
Az EEG az agyi elektromos tevékenységet érzékeli, ami az agyműködés egyik kísérője. A szokványos 16 csatornás elvezetés helyett 128 csatornával az agykéreg nagy felbontású vizsgálata lehetséges. Időben is nagy felbontásra alkalmasak, ami másodpercenként akár 200 000 jel elemzését teszi lehetővé. A bioelektromos képalkotás alapvetően abban a vonatkozásban képes felülmúlni más rendszereket, hogy képes az agyban végbemenő nagysebességű folyamatok megismerésére.