Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

150 éves a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet / A veszprémi volt hazánk egyik legszigorúbb, egyben utolsó várbörtöne

2008. szeptember 12. 14:36
A kormány és a rendészeti szaktárca is elkötelezett a büntetés-végrehajtás körülményeinek fejlesztése mellett, melynek ma elsődleges célja, hogy a bűnelkövetőket visszaillesszék a társadalomba, s azok becsület életre képesek legyenek – mondta Juhász Gábor rendészeti államtitkát Szent Arnold napjához közeledően, a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet 150. évfordulóján. Börtönünk története túlmutat ezen a százötven éven, hiszen előző helyén, a veszprémi várban több száz évvel korábban is már, mint várbörtön működött. A büntetés-végrehajtás 5 évvel ezelőtt került a kádártai új épületbe, ahol a korábbiaknál messzemenően jobb életkörülményeket tudnak biztosítani a fogvatartottaknak.

Már csak egyeztetésre és elfogadásra vár a büntetés-végrehajtási szervezet Felelősen, felkészülten című komplex modernizációs programja – áll Draskovics Tibor igazságügyi és rendészet miniszter ünnepi parancsában, mellyel a fennállásának 150 évfordulóját ünneplő helyi börtön személyi állományának kívánt további kitartást áldozatkész munkájukhoz. Nem csak a biztonságtechnikát, hanem az elhelyezési körülményeket is érdemben kell változtatni. Ezt Juhász Gábor rendészeti államtitkár is hangsúlyozta, majd megjegyezte, hogy ma a veszprémi, az új építésű börtönöket leszámítva a legszínvonalasabb az országban. Gizella királyné városa komoly büntetés-végrehajtási tradíciókkal rendelkezik, itt működött az egyik legszigorúbb várbörtön, melynek története évszázadokat ölelt át. Egy ilyen helyen jól esik a közös ünneplés – mondta Juhász Gábor. Az államtitkár a fizetésekről is szólt, mint mondta a büntetés-végrehajtásban dolgozók bérének felzárkóztatása a többi fegyveres testületekben dolgozókéhoz képest már folyamatban van és a jövő évben is folytatódni fog. A cél pedig nem csak a kiszabott büntetés letöltetése, hanem egy valós rehabilitáció, a normális becsületes életre való nevelés, és a társadalomba való visszaillesztés. Ehhez kell ma megteremteni a feltételeket 15 ezer fogvatartottnak, jelentette ki a politikus. Majd azon már nyugállományba vonult volt itt dolgozók sok éves szolgálatát is megköszönte, akik bizonyították, hogy ebben a szakmában is van érzés, lélek és tradíció, így példaképei lehetnek a most szolgálatot tevőknek.


Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára a jubileum alkalmából soron kívül nyugalmazott ezredessé léptette elő, Tóth József ny. bv alezredest, az intézmény volt parancsnokát, valamint pénzjutalmat adott át a börtön jelenlegi parancsnokának, Németh Éva bv ezredesnek. Kökényesi Antal altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka további jutalmakat adott át a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet több dolgozójának. Németh Éva ezredes a már nyugállományba vonultaknak díjazta sok éves munkáját. Szijjártó József főelőadó főtanácsosi, Szaudi György energetikai munkatárs, tanácsosi címet kaptak.

 

Az ünnepi beszédet követően a börtön épületében az intézet 150 éves múltját felidéző fotókból, tablókból, illetve a fogvatartottak által fabrikált tiltott tárgyakból (kése, szúrók, házi tetováló eszköz), valamint a rabok által készített kerámiákból, rajzokból és festményekből nyitottak meg kiállítást, melyen két fogvatartott zenés produkcióval közreműködött.

Egyes források szerint a veszprémi várban 1653 előtt már létezett börtön, amely valószínűleg egyetlen cellából állt. Két színt a felszín felett, három az udvar alatt, a sziklába vájva létesült. Az 1753-ból származó dokumentumok az intézményt, már mint megyei börtönt említik. Az ötszintes börtön kialakítása 1847-ben kezdődött. Ebben a fogvatartotti körletek a várbéli bejárati szinttől mélységben tagozódva, egymás alatt helyezkedtek el. A fogvatartottak elhelyezésére 2, 4, 8, 12 személyes zárkák szolgáltak. Hazánk utolsó várbörtönének felszámolásáról 1998-ban kormányhatározatban döntöttek, majd közel két és fél milliárd forintos beruházással 5 évvel ezelőtt megépült a mai Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet, Kádárta határában. A mai napon 197 elítéltet tartanak fogva a falakon belül.

 

 

Füssy Angéla
további cikkek
Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja közélet Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja Ábrahámhegy, Balatonrendes, és Révfülöp megalakította közös önkormányzati hivatalukat. ma 14:24 Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Téli Gyárkert Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Az ünnepek alatt sem lassít a Téli GyárKert, a jégdiszkók és bábelőadások után december 29-én érkeznek a Veszprémi Jéglovagok, hogy egy látványos jégkorongmérkőzéssel mutassák meg, miért rajonganak világszinten ennyien ezért a téli sportért. Sőt, a jövő év elején ugyanígy a GyárKert ad otthont egy igazi kuriózumnak, amikor megszervezik az első curling mérkőzést a jégpályán. A belépés a programokra továbbra is ingyenes! ma 13:56 Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház jótékonyság Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház - közölte az MTVA sajtó- és marketing irodája hétfőn az MTI-vel. ma 13:47 Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban közélet Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban Két magyar túrázó rekedt az észak-szlovéniai Kamniki-Alpokban, a rossz időjárási viszonyok miatt fel kellett függeszteni a keresésüket - közölte hétfőn a szlovén közszolgálati rádió. ma 8:44

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.