A pályázat, mely önkormányzatok, egyházak és civil szervezetek számára volt elérhető – mint azt a Közép Dunántúli Fejlesztési Tanács elnöke, Pál Béla is megerősítette –, nem tartozott a „könnyű” pályázatok sorába. Igen aprólékosan kellett kidolgozni, hiszen azt az elnyerhető támogatás mértéke is indokolja (minimum 400, maximum 800 millió Ft volt, a támogatás mértéke pedig 40% és 85% között változott).
A veszprémi püspöki palotában tartott
szerdai sajtótájékoztatón Pál Béla elmondta, hogy a januárban meghirdetett
pályázat keretében többek között kastélyok, várak, egyházi létesítmények, műemlékek,
műemléki értékek és helyi védelem alatt álló épületek, építmények turisztikai
bemutatási célú, értéknövelő megújítására, elsősorban turisztikai funkciókkal
való bővítésére; múzeumok és régészeti lelőhelyek látogatóbarát
szolgáltatásainak fejlesztésére; a régió kulturális, természeti és
helytörténeti értékeihez, emlékeihez kapcsolódó turisztikai célú témaparkok fejlesztésére,
továbbá termál- és gyógyfürdők fejlesztésére, illetve nemzeti parkok,
natúrparkok és más védett természeti területek turisztikai hasznosításához
szükséges látogatóbarát infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztésére lehetett
pályázni.
Az elnök bejelentette, hogy a pályázaton három Veszprém megyei, kettő Fejér, illetve három Komárom-Esztergom megyei projekt nyert el támogatást több mint 4,8 milliárd forint összértékben. A kiírásra huszonketten jelentkeztek, s mindössze nyolc kapott pozitív elbírálást.
Veszprém megyében a várpalotai Thury vár építészeti felújítására nyert el a pályázó több 624 millió forint összegű támogatást, valamint a sümegi vár integrált turisztikai felújítására kapott az önkormányzat több mint 682 millió forintot.
A pályázó Veszprémi Főegyházmegye részéről dr. Márfi Gyula érsek örömét fejezte ki, hogy pályázatuk támogatást nyert a több mint 881 millió összértékű beruházás, a Szalézi Szent Ferenc Kommunikációs Központ megvalósításához (az épület éppen az érseki palotával szemben található). Veszprém érseke szerint 2010 év végére megvalósuló létesítményben nemcsak szakrális, hanem a régióhoz kötődő kulturális, történelmi és műemléki értékekről is tájékozódhatnak a jövő látogatói.
A pályázatot író cég képviselője, Szíjjártó Orsolya elmondta, már 2005-ben felmerült az igény (több település részéről is) egy ún. tematikus egyházi út kialakítása. A pályázat tartalma ezen elképzelésre épült, így a megvalósuló központ a tematikus út, továbbá a „Kolostorok és kertek” című kiemelt projekt látogatóközpontja is lesz egyben. A beruházás célja elsősorban az, hogy a turisták itt tartózkodását növeljék a megyeszékhelyen, hisz Veszprém látogatószámában elmaradt az ország hasonló jelentőségű városaitól, Egertől, Soprontól vagy Pécstől (előbbiek százezer felettiek, Veszprém 30 ezer körüli).
Az Érseki Hivatal gazdasági helynöke, dr. Mail József a projekt kapcsán elmondta, a beruházás helyszínéül szolgáló Bíró-Giczey házat állami kárpótlásból kapták vissza 3 évvel ezelőtt. Az ezer négyzetméteren megvalósuló információs központtól azt várják, hogy nemcsak a régióban, a megyében illetve a városban lesz fontos szerepe, de elképzeléseik szerint társadalmi hatása is mérhető lesz. Dr. Mail József kiemelte, a központban helyet kap majd könyvtárszoba, vetítőterem, gyermekfoglalkoztató, de a felújított várbéli épületben barokk- illetve a Gizella-királyné Múzeum anyagából egy állandó kiállítást is rendeznek majd.
A gazdasági helynök hozzátette, a szintén egyházi tulajdonba került volt Pedagógiai Intézet épületét is hasonló, kulturális célokra szeretnék hasznosítani a későbbiekben.
Érdekes szerepet szánnak a kertnek,
ahol gyógynövényekkel ismerkedhetnének a vendégek, s az azokból készült teákat
is megkóstolhatnák, csakúgy, mint az érsekség miseborait. A tervek között
szerepel még egy gyermekek számára kialakítandó helyiség is.
A sikeres pályázat eredményeként már idén megkezdődik a szükséges szakhatósági és egyéb engedélyek kikérését, s a munkálatok már jövőre elkezdődnek. Az avatásra 2010-ben kerülhet sor.