A koordinációs bizottság létrehozását a társadalom közbiztonság iránti igénye követelte ki. A három parti megye (Somogy, Veszprém és Zala) rendészeti szervei évtizedek óta ugyanazokkal a gondokkal küzdenek: a szezonra a megnövekedett forgalom a jellemző, több nemkívánatos elem érkezik a tóhoz. A biztonságot fenntartani azonban csak szervezetten, s megfelelő létszámmal lehetséges.
Ebben a szezonban június 1. és szeptember 15. között ismét működött a koordinációs bizottság, s idén a Velencei-tóval Fejér megye is bekapcsolódott a munkába. A rendőrségen kívül a közben integrálódott határőrség, a Vám- és Pénzügyőrség, az APEH, az önkormányzatok, a fogyasztóvédelem, a munkaügyi felügyelőség, a munkaügyi központok, a polgárőrség is részt vett a bűn- vagy baleset-megelőzésben.
A beszámolóban elhangzott, hogy a rendőrség belső átcsoportosítással, tanintézetek hallgatóinak bevonásával stb. erősítette jelenlétét. Samu István vezérőrnagy kiemelte a Vas megyeiek segítségét, akik 40 fővel, valamint a technikával a Veszprém megyeieket erősítették.
A tábornok elmondta, hogy rendőri szempontból (hasonlóan a 2007-es szezonhoz) az idei nyár is nehéz volt, ám azt többnyire siker koronázta, mert szélsőségektől mentesen alakult, s a lakosság és a nyaralók életét lényegesen zavaró bűncselekmény nem történt. Sőt: nem tört meg az évek óta tartó kedvező folyamat. Csökkent például (13.8%-kal) az ismertté vált bűncselekmények száma. Örvendetes, hogy 26%-kal kevesebb volt a külföldiek sérelmére elkövetett bűncselekmény.
Mint az előző években, úgy idén is a vagyon elleni bűnelkövetések domináltak.
Volt esztendő, amikor a Balatonnál szinte naponta kötöttek el autót. Mára ez már a múlté, sőt: a főkapitányságok területén összességében 11.4%-os csökkenés mutatható ki. A gépkocsi-feltörések száma azonban stagnált.
A hatékony felderítésnek köszönhetően nem alakult ki egyik érintett területen sem meghatározó kábítószer-kereskedelem, s csökkent a prostitúción rajtakapott hölgyek száma is.
A rend őrei minden jelentős eseményen, rendezvényen (motoros fesztivál, Balaton-átúszás stb.) ott voltak, s nagyon sokat köszönhetnek az őket segítő polgárőröknek is.
Az elért eredményeket – folytatta Samu István – sajnálatos módon beárnyékolják a közlekedési helyzet adatai. Ugyan a balesetek száma némileg csökkent, de a könnyű és a halálos kimenetelűeké nőtt. Az okok között a gyorshajtás, a szabálytalan kanyarodás és az ittas vezetés egyaránt megtalálható.
A tábornok befejezésül már a következő szezonról is szólt: megnövekedett az ún. „buli”-turisták (elsősorban német, holland, ukrán) száma, akik sokszor törtek kirívó viselkedésükkel borsot a siófokiak (de egyebütt élők) orra alá. Rájuk jobban odafigyelnek majd 2009-ben, csakúgy, mint a forgalom biztonságát súlyosan megzavarókra.