A bevezetőben Hartmann Ferenc frakcióvezető elmondta, hogy a 23 ezer veszprémi lakásból. Ebből 11.900 az iparosított. A népszerű nevén csak „panelprogramnak” nevezetett pályázatra idáig 6124 pályázat érkezett be (valamivel több, mint 50%). Hozzátette, hogy Veszprém a 2008. április 15-i adatok szerint az előkelő harmadik helyen áll a panelrekonstrukció terén. Örömteli az is – folytatta –, hogy a jelenlegi önkormányzat folytatja az általuk (MSZP-vezette önkormányzat. – szerk.) megkezdett programot, s egyharmados anyagi hozzájárulásával is támogatja azt.
A beérkezett pályázatok elbírálásáról a gazdasági bizottság döntött a közelmúltban. Korábban egyébként a testület hatáskörébe tartozott a feladat, most az ún. átruházott hatáskör révén a gazdaságiéba. Az eredetileg jóváhagyott 180 milliós keretet – a szocialisták javaslatára – megemelte a grémium, így most 191 millió 368 ezer forint odaítéléséről született döntés.
Az MSZP a pályázat elbírálásával kapcsolatosan megfogalmazta észrevételeit. Ezekről Mazák György pénzügyi bizottsági elnök számolt be.
Mi örülünk – mondotta –, hogy folytatódik Veszprémben a panelprogram, s annak is, hogy ez változatlanul nyilvános pályázat keretén belül történik, de annak már kevésbé, hogy a pályázati rendszerben megfogalmazott szempontokat helyenként fölülírva, láthatatlan, új szempontok jelentek meg, melyekkel nem tudunk egyetérteni, és el is utasítunk minden ilyenfajta törekvést.
Nagyon sok pályázat végződött 12-11-10 ponttal – folytatta –, s ezekben általunk ismeretlen, pontosabban a pályázati kiírásban nem lévő szempontok szerint történt a bírálat. Nevezetesen bizottsági ülésen Baumgartner Lajos mondott ilyet, hogy területi elvet alkalmaztak az elbírálásnál. Ugyanezt a közgyűlésen Vereskuti Béla is megerősítette. A kiírásban nincsen területi elv, és nem is javasolnánk, hogy legyen, hiszen a panelprogramnak éppen az a lényege, hogy nem lehet területi elvet tartani. Így fordulhat elő az, hogy kimaradt magas pontszámú, de bekerültek alacsony pontszámúak is. Ezt a gyakorlatot mi elutasítjuk. Hozzátenném – mondta Mazák György –, hogy a kiírás nem foglalkozott azzal, hogy az egyes társasházak vezetése milyen módon legitim avagy nem az. Ennek ellenére most először indult el (különösen a Halle u. 5. esetében), hogy meg kell vizsgálni az előkészítők legitimitását. Hogy erre miért volt szükség, nem értjük, s el is utasítjuk ezt a fajta vizsgálati rendet.
Befejezésül elmondta, hogy a következő időszakban szorgalmazni fogják, hogy ismételten a közgyűlés foglalkozzék a pályázatok elbírálásával, mert ahogy ez most történik, az összességében nem szolgálja a panelban élők érdekeit.