– Mi a céljuk az akcióval?
– Ez egy évente periodikusan ismétlődő országos akció, amelybe a veszprémi egyenruhások is bekapcsolódnak. Korábban sötétedik, később világosodik. Nehezebben vesszük tehát észre egymást. Ehhez járulhat még az időjárás kellemetlensége is. Szembefújó szél, eső, hó, a mélyen a fejünkbe húzott fejfedő mind-mind csökkentheti figyelmünket. A baleseteket szeretnénk tehát ezzel az akcióval megelőzni.
– A présházakban már forr a must. Gondolom, tudja, mire célzok…
– Teljesen egyértelmű a válaszom: nem, kerékpáros sem fogyaszthat alkoholt, mert az alkohol fogyasztását követően a bicikli vezetése is ittas vezetésnek minősül.
– Látni és látszani. Valahogy így hangzott egy pár évtizeddel ezelőtt a szlogen. Ez ma is érvényes.
– Sőt: bővült is a kör. Nem elég a kerékpár kellő kivilágítása, ugyanis korlátozott látási viszonyok közepette (estétől hajnalig, ködben, sűrű hóesésben stb.) lakott területen kívül kötelező a jól ismert sárga mellény. Megjegyzem, ez a gyalogosokra és az autóból kiszálló gépjárművezetőkre is vonatkozik.
– Hol fognak ellenőrizni?
– A lakott területen belül a gyalogátkelőknél, veszélyesebb útkereszteződésekben, lakott területen kívül a veszélyesebb pontokon.
– Számíthatnak-e a gyalogosok és a kerékpárosok a büntetésre?
– Igen, de sokszor hangsúlyoztuk már: nem a büntetés, hanem a megelőzés a célunk. Ennek ellenére egy tételt hadd említsek: ha a gyalogos a tilosban megy át az úton, húszezer forintos büntetésre számíthat, de szabálysértési eljárás keretében az összeg már 30 ezer Ft lehet. Az ittas kerékpáros is számíthat százezer forintos csekkre. A szigorúság mindannyiunkra vonatkozik mindannyiunk érdekében.
– A kerékpár nem éppen egy bonyolult szerkezet, mégis előfordul, hogy például fékhibás. Ellenőrzik-e a műszaki állapotot is?
– Az akció keretén belül mindenre ki fog terjedni a rendőrség figyelme.