A Villa Mediciben mintegy nyolcvan szakember hallgatta végig Debreczenyi János polgármester, majd Rédey Ákos rektor köszöntőjét, utána pedig megkezdődtek a szakmai előadások, melyek angol nyelven folynak.
Debreczenyi János a vendéglátó
város katonai-történelmi-védelmi szerepéről beszélt. Veszprém mindig büszke
volt arra – mondotta –, hogy területén katonai alakulatok tevékenykednek,
állomásoznak. Itt volt a magyar légierő parancsnoksága is, egy olyan
légtérellenőrző rendszer, amely egész Európa számára jelentőséggel bír.
Hozzátette: a városi önkormányzat megtesz annak érdekében mindent, hogy a katonák érezzék azt a megbecsülést, amit méltán kell minden nemzetnek biztosítania katonái számára. A polgármester hangsúlyozta, hogy a katonai logisztika mellett nagyon fontos a polgárság számára is annak alkalmazása. Ennek jó példája, hogy számos hazai és külföldi cég települt a városba és környékére, s ezek logisztikai tevékenysége már kitapintható, érzékelhető. A folytatásban a szentkirályszabadjai repülőtér polgári hasznosítását hozta fel példaként. A négyszáz hektáros terület fele logisztikai célú felhasználásra alkalmas.
Rédey Ákos rektor az egyetem
logisztikai lehetőségeiről, a már létező kapcsolatokról szólt, kiemelve az
informatikai és az üzleti-gazdasági karokon folyó képzést.
Megemlítette, hogy két éve folyik egy együttműködési szerződés keretein belül a honvédség és az egyetem közötti munka.
A rektor véleménye szerint a megyeszékhely alkalmas a kiválósági központ szerepkörre. Az egyetem több kutatási területen is képes szerepkörét betölteni.
Friedler Ferenc, a Műszaki
Informatikai Kar dékánja előadáson ismertette a kiválósági központok új
generációjának tapasztalatait, több olyan újszerű megoldásról, fejlesztési
eredményről is beszámolt, amely hozzájárulhat a NATO kiválósági központok
hálózatának továbbfejlesztéséhez.
Bemutatta a hatékony és egyben minden biztonsági követelménynek eleget civil-katonai együttműködés modelljét, amely a logisztika szakterületén túl számos egyéb relációban is alkalmazható. A kar operációkutatás, optimalizálás terén elért eredményei, nemzetközi tudományos kapcsolatrendszere megfelelő elméleti-módszertani hátteret biztosít a központ feladatainak megoldásához.
A konferencia céljáról a Vehír Mikita János altábornagyot, a HM Honvéd Vezérkar főnök helyettesét kérdezte.
– Egy olyan NATO kiválósági központot szeretnénk létrehozni, amelynek fő területe a logisztika, s ezen belül is egy, a logisztikát támogató informatikai háttér. A NATO átalakítási folyamatában nagyon fontos feladat a transzformáció, vagyis hogy tudjunk alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Ennek fontos területe a logisztika, s Magyarország ezen a téren rendelkezik olyan tudással, melynek felhasználásával érdemben tudunk hozzájárulni a szövetséghez, és egyben Magyarországon is lehetőséget teremtünk ahhoz, hogy ezen s szakterületen továbbléphessünk, s fel tudjuk használni a szakterületen szerzett tapasztalatokat. Ez mind katonai, mind civil területen előnyt jelent. Visszatérve a célhoz: az első lépés az, hogy a NATO transzformációs parancsnokságon keresztül bemutatni azt, hogy mi képesek vagyunk ennek a feladatnak a végrehajtására, rendelkezünk olyan háttérrel, hogy ezt meg tudjuk valósítani. Az itt megjelent szakemberek láthatják, tudhatják azt, amit mi idáig elvégeztünk, megvan a költségvetésünk, kialakítjuk a szervezeti formát. Ennek alapján tudjuk meghatározni a további irányt a kiválósági központ létesítéséhez.
– Kik szervezték a konferenciát?
– A többi tárca.
– Magyarországon azonos időben három, a NATO-val kapcsolatos rendezvény tanúi lehetünk: Budapesten a találkozónak, Várpalotán a hadgyakorlatnak, Veszprémben pedig a konferenciának. Ha nem tévedek, ennek is logisztikai feladat a koordinálása…
– Természetesen logisztikai feladattal. Egyrészt a Miniszterelnöki Hivatal, másrészt a honvédelmi tárca, illetve a társminisztériumok bevonásával.