Röviden az elmúlt két évről:
Az öszödi beszédet követően az eddiginél is jobban kiéleződtek a politikai ellentétek jobb és baloldal között. A tandíj, a kórházi napidíj, valamint a vizitdíj bevezetését hosszas harcok után népszavazás követte, melynek eredményét követően eltörölte azokat a kormányzat. Részben az egészségügyi reformok, részben az adóreform kapcsán kialakult nézet különbséget követően szakadt a koalíció. Az MSZP kitart a mellett, működik a kisebbségi kormányzás. Gyurcsány Ferenc egy Megegyezés elnevezésű programmal állt elő, mely nem nyert öt párti, széleskörű támogatottságot. Az elmúlt hónap során az SZDSZ először világossá tette, a miniszterelnök távozását óhajtják, majd finomítottak az elképzelésen. Szombaton, Gyurcsány Ferenc javaslatára nemzeti csúcson egyeztetnek az ország jövőjét illető alapvető kérdésekben.
- Gazdasági és morális
szempontból, milyennek látja az országos politika alakulását, illetve a kormány
munkáját?
- Magyarország ma súlyos társadalmi és szociális válságban van. Az elmúlt hat év kormányzati cselekvőképtelensége Európa sereghajtójává tette hazánkat. A magas adó és járulékterhek miatt nincsenek új munkahelyek, folyamatosan nő a feketegazdaságban dolgozók száma. A jelenlegi kormány ellehetetlenítette a hazai kis és középvállalkozásokat. A jelenlegi kormány szétverte a korábbi családtámogatási rendszert. 2006 óta pedig –sajnos- igazi kormányzati „ámokfutásnak" lehetünk szemtanúi. Reformok helyett szétzilálták a teljes egészségügyi ellátó rendszert, még szerencse, hogy egy sikeres népszavazást követően ezen valamennyire lehetett javítani. Súlyos kérdésekre igazi válaszokra lenne szükség. Erre azonban a jelenlegi cselekvőképtelen, kisebbségi kormány nem alkalmas. Új választásra, új kormányra van szükség.
- A kormányválságnak is nevezett elmúlt másfél hónap, mennyiben változtatta a hozzáállását, vagy akár a reményeit a jövőre nézve?
- Az elmúlt időszak csak megerősített engem abban, hogy a jelenlegi kormánnyal, és annak jelenlegi elképzeléseivel nem lehet hatékony eredményt elérni. Először nem is akarták tudomásul venni, hogy a világban kialakult pénzügyi válságnak lehetnek hatásai Magyarországra. Majd mikor jelentős késéssel ezt felismerték, akkor egy olyan programmal álltak elő, amely nem alkalmas a stabilizáció megteremtésére. Mindezek számomra azt mutatják, hogy a jelenlegi kormány alkalmatlan a szükséges lépések megvalósítására.
- Képviselőinknek mennyire kell belefolyniuk véleménye szerint ezen országos ügyekbe, s mindezek mellett mennyi idő, energia marad a térségünk fejlődését elősegítő munkára?
- Mindenkinek a saját szakterületén szerepet kell vállalnia a rá bízott feladatok megvalósításában. A feladat sokrétű, egyik sem szenvedhet hátrányt a másik miatt. Egy ilyen rendkívüli helyzetben megfontolt és hosszú távon eredményt hozó cselekvési programra van szükség. Én úgy látom, hogy a FIDESZ-MPSZ gazdasági műhelyében készült program stabilizációt hozna, és növekedést indítana el.
- Mi a véleménye a nemzeti csúcsról? Lehet jelentős eredénye?
- A nemzeti csúcs összehívása azt jelenti, hogy a jelenlegi kormány cselekvőképtelen, nincs programja, nincs elképzelése a válságból való kilábalásra. A felelősség minden ilyen esetben a kormányt terheli, illetve terhelné. Helyette megint csak szavakat, látványos pr-fogásokat tapasztalok. Az emberek, a vállalkozások, a befektetők akkor érezhetnék biztonságban magukat, ha tetteket tapasztalnának. Ennek most nem látom nyomát.
- Összesítve a választások óta eltelt több mint két évet: Mennyire tudunk élni az unió adta lehetőségekkel?
- Fejlesztésekre van szükség. Elsősorban infrastrukturális fejlesztésekre. Ehhez forrásokra van szükség. Egyrészt önkormányzati forrásokra, másrészt kormányzati forrásokra. Egy új kormány létrehozása után én azt támogatnám, hogy a fejlesztési források felhasználásának jelentős részéről helyben, a kistérségekben szülessen döntés, mert ott lehet igazán felelős döntéseket hozni. Olyan pályázatokra van szükség, amelyek a kistelepülések felzárkóztatását szolgálják.