A teljes önkormányzati büdzsé 3500 milliárd forint, ebből
1400 milliárd jön az államtól, s azt az önkormányzatok is látják, hogy jövőre
ennek reálértékének csökkenésével kell számolniuk. Gyenesei szerint
tarthatatlan a jelenlegi állapot, mert a hitelfelvételi hullám a településeket
20 évre előre eladósítja, aminek beláthatatlan következményei lesznek. Ha
működésre fordítják a pénzt, akkor a nem túl távoli jövőben törlesztési
problémákkal találják magukat szembe, ez az eladósodás miatt elkerülhetetlenné
teszi az állami beavatkozást. A megyék a kötvénykibocsátással a saját sírjukat
ássák – fogalmazott a politikus.
"Saját sírjukat ássák a megyék"
Mint mondta, egyedül a politikai döntésben lát megoldást, véleménye szerint az önkormányzatoknak spórolniuk kell, ha nem akarnak teljesen ellehetetlenedni. Gyenesei erre konkrét javaslatot is tett. Véleménye szerint csökkenteni kellene a képviselőtestületek számát, valamint a könyvvizsgáló feladatát az Állami Számvevőszéknek kellene átadni. Az önkormányzati miniszter úgy gondolja, a hitelválság érinti a reformokat is. A krízis várhatóan felgyorsítja a reformfolyamatokat, azonban szűkíti is a lehetőségeket. A válság kényszerhelyzetet jelent, így a segélyezési rendszer átalakítása nem kerül le a napirendről, ehelyett inkább felgyorsul a folyamat. Az intézmények pénzügyi önállóságát Gyenesei is fontosnak tartja. Annak a véleményének is hangot adott, hogy az önkormányzatok intézményi, szervezeti autonómiája rendkívül erős, ugyanakkor ehhez nem társul megfelelő "financiális" autonómia.
Szűcs Lajos, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének
társelnöke egyetért a miniszterrel abban, válságban vannak az önkormányzatok.
Ennek egyértelmű jele, hogy a településeknek kötvénykibocsátásokkal kell nemcsak
a fejlesztéseket, de sok esetben a működésüket is finanszírozniuk. Gémesi
György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint szükség lenne az
önkormányzati hitelállomány egyszeri konszolidációjára. A települések hitelállománya
rövid idő alatt 800 milliárd forintra nőtt.
A KSH adatai alapján az összes helyi önkormányzat működési kiadása 2007-ben 2277, egy évvel korábban 2274 milliárd volt. A szociális háló tavaly 128 milliárdot emésztett fel, húsz milliárddal többet, mint 2006-ban. Fejlesztésre az önkormányzatok a tavalyi évben több mint 500 milliárdot költöttek. A megyék még a településeknél is rosszabb helyzetben vannak, tőlük több felől várnak ugyanis segítséget. Veszprém megye például a települései fejlesztéseire vett fel hitelt.
2007-ben több mint ezer település vált önhibájából fizetésképtelenné, ők 17 milliárdos támogatásra számíthattak. Országosan 369 működésképtelen önkormányzat kap ismét segítséget a költségvetéstől. Gyenesei István szakminiszter döntése szerint mintegy kétmilliárd forinthoz jutnak ezek az önkormányzatok. Ez év nyarán egyszer már szétosztottak 3,8 milliárdot 558 település számára a működőképességük megőrzéséhez. November végén újabb segítségre számíthatnak a rászoruló önkormányzatok.