Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Legitimitási, bizalmi válságban van az ország / Polgári szalon, avagy beszélgetések a jövőről

2008. október 18. 9:37
Veszprémből indította útjára Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a Beszélgetések a jövőről címet viselő országos rendezvénysorozatot. A polgári Magyarország korszakát megidézve a politikus újjá kívánja éleszteni a Polgári Szalont, ahol a nagyvárosok, megyeszékhelyek értelmisége találkozik egymással, és ha nem is a világ dolgait, de Európa, s benne Magyarország lehetséges jövőjét megvitatja. Péntek este a királynék városában Schmidt Mária történész, a Terror Háza múzeum igazgatója, és Szájer József az Európai Parlament frakcióvezetője volt Navracsics Tibor vendége. A közel száz fős, válogatott hallgatóság soraiban a veszprémi elit foglalt helyet, intézmények vezetői, cégvezetők, gazdasági szakemberek, a kultúra és a művészeti élet kiemelkedő szereplői.

Elkezdődött-e már a 21. század, avagy, amit napjainkban megélünk a 20. század nem túl fényes, elnyúló, záró időszaka? – ezen kérdéssel indította az eszmecserét a házigazda. A válaszokból kiderült, a vendégek közül senki sem túl optimista, amire nem csak a gazdasági világválság ad okot. Az Európai Unió már nem az, amihez valaha oly annyira csatlakozni kívántunk, veszélyben van identitásunk, értékeink, s mind e közben legitimitási, bizalmi válság van ma hazánkban, melyet elsősorban az okoz, hogy a feladatra alkalmatlan vezetői vannak az országnak – vélekedtek a Polgári Szalon meghívott felszólalói.

Schmidt Mária szerint az a legfőbb probléma, hogy ma nincs számunkra követendő modell. Nem csak gazdasági, és pénzügyi válság van, hanem a demokrácia és az egész politikai rendszer a válság nyomait mutatja. Az átmeneti időszakban kapaszkodókra van szükség. A történelem során, amikor igazán komoly lecke elé voltunk állítva, az volt a meghatározó, a döntő tényező, ki állt a csatában az élen, s ebből a szempontból, ma nem vagyunk szerencsések – mondta a történész. Szájer József megidézve a rendszerváltás időszakát, amikor fiatalon, hittel és reménnyel telve megalapították a FIDESZ-t, arra emlékezett, milyennek képzelték akkor az előttünk álló századot. Egy biztos, nem ilyennek. Az EP frakcióvezetője Schmidt Máriával ellentétben kiváló lehetőségnek tartja az EU-t. Mint fogalmazott, ez egy évszázados történelmi álom megvalósulása.

 

Megtorpanásunk egyik oka a vendégek szerint, hogy hirtelen olyan új kihívásokkal, új helyzettel találkoztunk, amire nem voltunk felkészülve. Így van ezzel Európa, de Amerika is. Kína, India, az Iszlám országok nem úgy nyíltak meg a nagyhatalmak előtt, ahogy elképzeltük. Hogy reagál erre a világ? Ebben a helyzetben a legfőbb kérdés, megtaláljuk-e saját jövőnk irányát. A szocializmust már kipróbáltuk és többé nem kérünk belőle, a fejlett kapitalizmust még csak most próbálgatjuk, de nem volna jó, ha kiderülne, hogy ez is működésképtelen – jelentette ki a Terror Háza múzeum igazgatója.

Navracsics Tibor úgy fogalmazott, talán a demográfiai háború elvesztése lesz a 21. század. Ha Európa nem találja meg az évszázadokon visszanyúló saját, közös kultúráját, helyét majd átveszik a győztes nemzetek.

A politikus vendégei úgy látják, a probléma abból fakad, hogy mesterséges lelket akarunk adni Európának ahelyett, hogy megtalálnánk abban minden nemzet saját értékét, s annak keresztmetszetére koncentrálnánk. Minden tagállamnak saját kultúráját, saját identitását kell erősítenie az unión belül – mondta Szájer József – de úgy látja addig, amíg a következő nap túlélésére és a következő villany és gázszámla kifizetésére játszunk, addig elsiklunk ezen kérdések felett. S közben nálunk még mindig érződik, hogy nem merünk emlékezni és szembenézni a múlttal. A spanyolok már rájöttek, csak akkor vezet út előre, ha a múltból táplálkozunk és tanulunk belőle. Ezért képesek feltépni sebeiket, és ma újra a polgárháború kérdéseit feszegetni.

Schmidt Mária a jelenlegi válsághelyzetet, melyben jelen van a súlyos bizalmi és értékválság új lehetőségnek látja. Minden válság, az újrakezdés lehetőségét hordozza – vélekedett a történész. Ha legalább a bizalmi és a politikai egyensúly helyre billenne, könnyebben szembenéznénk a nehézségekkel. De mi okozza a legfőbb bizalmatlanságot, s azt, hogy az ország jelenlegi vezetése képtelen elnyerni a nemzet szívét? Az előadók egyetértettek abban, hogy talán minden 2004 december 5-ével vette kezdetét. Akkor nem politikai erők, pártok között kellett választani, hanem eldönteni, testvérek vagyunk-e a határainkon túlrekedt magyarokkal. Akkor a tengernyi hazugságban, riogatásnak köszönhetően valóban szakadt a nemzet, és ezt senki sem fogja a mostani kormánynak és Gyurcsány Ferencnek megbocsátani. Az sem, aki igennel és az sem, aki nemmel voksolt azon a napon. Mert súlyát utólag mindenki érzi. Az egységünk bomlott. Akkor indult el egy olyan folyamat, ami teljes bizalmi válságot okozott, s a magyarok szívét ez a miniszterelnök már akkor sem kaphatja meg soha, ha kivezeti az országot a válságból – mondták Navracsics Tibor vendégei. Romániának anno egyetlen nagy célja volt, melyért mindenki összefogott, s bármekkora árat hajlandóak voltak megfizetni érte. Ez a cél az volt, hogy megszerezzék Erdélyt. Úgy lett. Van-e ma Magyarországnak egyetlen nagy közös célja, ami perspektívát adna? Amíg ez nincs, egyhelyben topogunk csupán.

Felmerül a kérdés, ebben az állapotban hol van az értelmiség, és az álam feladata és felelőssége. Bele kell-e, vagy bele tud-e szólni a civil értelmiség a politika alakulásába. A hallgatóságból is többen megszólaltak a kérdésben, s legtöbben egyetértettek abban, sajnos ma nem halljuk meg az értelmiségi elit szavát. Nem ők kapnak helyet a médiában, nem ők a televíziós műsorok vendégei, s ha írnak egy-két tanulmányt, esszét, azt a kutya nem olvassa el. Beleszólhatnak-e a nagy politikába? Hogy is tehetnék, mikor függőségi viszonyban vannak tőle?

Alapvetően mindenkinek saját feladatát kell végeznie, saját közegében. A politikusoknak politikát csinálni, az értelmiségnek tanítani, nevelni környezetét. Ahogy az az üzemorvos hölgy is teszi, aki gyógyszerreklámok helyett, versekkel, József Attila, vagy épp Ady idézetekkel tapétázta ki rendelője falát.

Szájer József szerint először is az állam funkcióit kell rendbe tenni, mert az ma legalapvetőbb feladatait nem látja el. Ilyenek az intézmények fenntartása, az oktatás, a közbiztonság megteremtése. Az államnak a feltételeket kell biztosítania, s a helyett, hogy ezt az államot erősítenénk, ma a politikai és a civil elit is azt harsogja, hogy le kell azt építeni – hangsúlyozta a politikus.

 

Zárásként mind a hárman, Navracsics Tibor, Schmidt Mária és Szájer József igyekeztek optimista gondolatokat ébreszteni közönségükben. Képesség van Magyarországban a felemelkedésre, mondták. A többi hit kérdése.

Füssy Angéla
további cikkek
Ötmilliárd forint az államtól szociális tűzelőanyagra közélet Ötmilliárd forint az államtól szociális tűzelőanyagra Ötmillárd forintot biztosít a kormány a szociális tűzelőanyag programra, amellyel az önkormányzatok támogatják a rászorulókat, mondta Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztzési miniszter Pusztamiskén, ahová már meg is érkezett ez a támogatás. ma 10:22 Kádártára is megérkezett a karácsonyi hangulat közélet Kádártára is megérkezett a karácsonyi hangulat Szombat délután igazi közösségi ünnepet tartottak a kádártaiak. A falukarácsonyon a programokból az óvodás kortól a nyugdíjasokig mindenki kivette a részét, miközben finom italokkal és jó kedvvel készültek az év legszentebb ünnepére. ma 10:13 Higgyük el egymásról, hogy jóra vagyunk teremtve! advent Higgyük el egymásról, hogy jóra vagyunk teremtve! Az utolsó, azaz a szeretet gyertyáját is meggyújtották a Veszprém adventi koszorúján. A ceremónián Udvardy György, veszprémi érsek és Ovádi Péter, országgyűlési képviselő is köszöntötte a Kossuth utcán összegyűlt embereket. ma 10:15 Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Orbán Viktor Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Új realitás jön, új dolgok fognak történni - értékelte a miniszterelnök az amerikai elnökválasztást szombaton Budapesten, nemzetközi sajtótájékoztatón. Orbán Viktor úgy fogalmazott: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába. tegnap 12:35

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.