Bujdosó László elmondta, hogy még nem végeztek az összes névvel, de egyelőre nem találtak példát arra, hogy megalapozottnak bizonyult volna az aggódó orvosok gyanúja. Amióta zajlik ez az ügy, folyamatosan érkeztek be hasonló kérdések. Mindre igyekszünk minél hamarabb válaszolni. Eddig azért nem tudtunk reagálni, mert arra vártunk, hogy a működési engedély megfellebbezése ügyében megszülessen a másodfokú határozat – jelentette ki a tisztifőorvos.
Eger város megfellebbezte a cégnek kiadott működési engedélyt, amelyet Országos Tisztifőorvosi Hivatal elutasított. Az akta azért került a az ÁNTSZ Közép-dunántúli Regionális Intézetébe, Veszprémbe, mert a Heves megyei ÁNTSZ elfogultságot jelentette be. Bujdosó László szerint arra viszont több példa is volt, hogy egy orvos neve úgy került rá a listára, hogy munkahelye közreműködő szervezetként vállalta az együttműködést a HospInvesttel. A tisztifőorvos azt mondja, ez csak akkor jogszerűtlen, ha a megkötött szerződésben nem szerepel, hogy a cég felajánlhatja munkavállalóját. Eddig viszont ilyen szerződést nem találtak. Míg az ÁNTSZ vizsgálja a HospInvest munkavállalói listáját – több mint 700 szerződésről van szó - a cég folytatja a finanszírozási szerződés megkötésének első fázisát az OEP-pel.
Mi is történt eddig az egri kórház körül?
Az egri kórház az idei évre annyira eladósodott, hogy több osztály bezárásának lehetősége is felmerült. A legtöbb osztályon október 31-én lejárt volna az ideiglenes engedély, amely nem hosszabbítható meg, így ezeken a helyeken megszűnt volna az ellátás. Az országos tiszti főorvos azt is megerősítette, hogy jelentős fejlesztés nélkül Egernek nem maradna kórháza.
A szocialista vezetésű Heves megyei önkormányzat még március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő húsz évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc kórházat. A közgyűlés 21 igen és 19 nem szavazattal döntött a négy és félórás vita végén a két pályázó, a Debreceni Egyetem és a Hospinvest Zrt között. A kórházra egyébként benyújtotta igényét Eger város önkormányzata is. Az ülés alatt az épület előtt több mint 100 ember demonstrált.
A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot, s tulajdonképpen ez a döntés a kórházprivatizáció első nagy komoly lépése. Civil szervezetek és kórházi érdekképviseletek több alkalommal is tiltakoztak a HospInvest ellen, továbbá több orvos, kórházi dolgozó jelezte, hogy nem kíván a HospInvesttel együttműködni. Szeptember végén kapta meg a cég az ÁNTSZ-től a működési engedélyt az intézményre, így azt már az OEP-nek is benyújtották, annak ellenére, hogy Eger önkormányzata megfellebbezte azt. A finanszírozási szerződés értelmében a Markhot Ferenc Kórház továbbra is a Heves Megyei Önkormányzat tulajdonában marad, működtetését pedig hazánk vezető egészségügyi magánszolgáltatója, a HospInvest Zrt. biztosítja november elsejétől. Ha a most kibukott botrány miatt elveszítik a működési engedélyt az osztályok nem menekülhetnek meg a bezárástól. A személyi feltételek viszont még így is kérdésesek. Úgy tudjuk sokan a mai napig nem írták alá a jelenlegi dogozók közül új munkaszerződésüket. E közben Eger önkormányzata továbbra sem fogadja el a döntést, mert attól tartanak, hogy a cég kezelésében nem lesznek meg a betegellátás feltételei. Az intézményben működő érdekképviseletek figyelmeztető sztrájkot tartottak szeptember 26-án. Azt állítják, hogy a szükséges ezerrel szemben csupán 400 szakdolgozó csatlakozott a céghez, ezért akár össze is omolhat az egészségügyi ellátás a megyében. Általános és határozatlan idejű sztrájkot helyeztek kilátásba.