Röviden az elmúlt két évről:
Az öszödi beszédet követően az eddiginél is jobban kiéleződtek a politikai ellentétek jobb és baloldal között. A tandíj, a kórházi napidíj, valamint a vizitdíj bevezetését hosszas harcok után népszavazás követte, melynek eredményét követően eltörölte azokat a kormányzat. Részben az egészségügyi reformok, részben az adóreform kapcsán kialakult nézet különbséget követően szakadt a koalíció. Az MSZP kitart a mellett, működik a kisebbségi kormányzás. Gyurcsány Ferenc egy Megegyezés elnevezésű programmal állt elő, mely nem nyert öt párti, széleskörű támogatottságot. Az elmúlt hónap során az SZDSZ először világossá tette, a miniszterelnök távozását óhajtják, majd finomítottak az elképzelésen. Túl vagyunk a nemzeti csúcson ahol a parlamenti pártok vezetői, gazdasági szakemberekkel, a pénzügyi szféra vezetőivel közösen egyeztettek az ország jövőjét illető alapvető kérdésekről.
- Gazdasági és morális eredmények tekintetében milyennek látja az országos politika alakulását, a kormány munkáját most, hogyan változott ez az elmúlt két év során?
- Magyarország 2002-ben a térség éllovasa volt, ma az Európai Unió sereghajtója. Sajnos hazánk az elmúlt hat évben folyamatosan veszített az erejéből és ebben a legyengült helyzetben ért bennünket a világgazdasági válság. A mai magyarországi helyzet nem egyik napról a másikra alakult ki, az elmúlt hónapokban azonban kiderült, hogy most, amikor minden eddiginél nagyobb szükség lenne egy cselekvőképes kormányra, Gyurcsány Ferenc ilyenkor is csak a saját túlélésével van elfoglalva. Sajnos ő már akkor is képtelen lenne kezelni a válságot, ha lennének jó válaszlépései a kialakult helyzetre, hiszen sem itthon, sem külföldön nincs senki, aki bízna a szavahihetőségében.
- A kormányválságnak is nevezett elmúlt másfél hónap, mennyiben változtatta reményeit, elképzeléseit a jövőre nézve?
- A kormány a társadalmi támogatottsága után a parlamenti többségét is elvesztette, már több mint fél éve nincs valós kormányzás. Tőlünk keletre és nyugatra egyaránt tudják, hogy erre a helyzetre az előrehozott választás a megoldás, Ausztriában pár hete került erre sor, Ukrajnában másfél hónap múlva lesz.
- Megviselték az elmúlt hónapok viharai?
- Az általunk képviselt növekedési csomag, jelentős adócsökkentés meggyőződésem szerint kivezeti az országot a válságból. Mi a Fideszben a jövőre koncentrálunk, az ország újjáépítésére készülünk.
- Meglátása szerint volt értelme, lehet eredménye a nemzeti csúcsnak?
- A nemzeti csúcs alapvetően Gyurcsány Ferenc kommunikációs trükkje volt. Nehezen feltételezhető, hogy valós megegyezési szándék munkálna az MSZP-ben, hiszen nem elég, hogy 59-szer szavazták le például a kisebb parlamentre vonatkozó napirendi javaslatunkat, most, amikor hatvanadikra végre napirendre vették, akkor is kihátráltak mögüle néhány nap alatt. Szó sincs tehát közös cselekvési szándékról. A nemzeti csúcs célja Gyurcsány Ferenc részéről csupán az volt, hogy az elmúlt hat év kormányzati kudarcsorozatának felelősségét megpróbálja szétteríteni. A válságra most ismét rossz választ terveznek adni, ugyanazzal a megszorító politikával folytatnák, ami ebbe a zsákutcába vezetett. Mi ebben nem vagyunk partnerek, azért mentünk el a csúcsra, hogy elmondjuk, milyen alternatívát kínálunk Magyarország számára.
- Összesítve a választások óta eltelt több mint két évet: Mennyire tudunk élni az unió adta lehetőségekkel?
- 2004 óta a velünk együtt csatlakozó országok GDP-je 10-20 százalékponttal került közelebb az EU átlagához, tehát nagyon látványos fejlődés történt. Egyedül Magyarország nem tudta kihasználni az EU-tagság előnyeit, mi semmivel sem kerültünk közelebb az EU átlagához. Történelmi lehetőséget szalasztott el Magyarország, közel 20 évet vártunk az EU-csatlakozásra, majd amikor beléptünk, a magyar kormány gyakorlatilag semmit nem tudott kezdeni a lehetőségekkel.
- Veszprém és környékének, képviselőinknek a célkitűzései, az ön személyes lobbija a választókerületéért milyen mértékben lett eredményes?
- Sajnos ugyanazt mondhatom el, amit pártom javaslatairól: annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban tíz indítvánnyal is éltem, ezek közül csupán egyet támogattak kormánypárti képviselőtársaim. Indítványaim keretében többek között a Veszprémi Állatkert támogatásának növelését, a mindennapi életveszélyt jelentő litéri és hajmáskéri kereszteződések biztonságossá tételét, valamint a 8-as út gyorsforgalmi úttá fejlesztését szerettem volna elérni. Igazán sajnálom, hogy indítványaim nem élvezték a szocialisták és a szabad demokraták támogatását. Meggyőződésem, hogy elfogadásuk pártállásra való tekintet nélkül minden veszprémi életét könnyebbé és biztonságosabbá tehette volna.