Az öszödi beszédet követően az eddiginél is jobban kiéleződtek a politikai ellentétek jobb és baloldal között. A tandíj, a kórházi napidíj, valamint a vizitdíj bevezetését hosszas harcok után népszavazás követte, melynek eredményét követően eltörölte azokat a kormányzat. Részben az egészségügyi reformok, részben az adóreform kapcsán kialakult nézet különbséget követően szakadt a koalíció. Az MSZP kitart a mellett, működik a kisebbségi kormányzás. Gyurcsány Ferenc egy Megegyezés elnevezésű programmal állt elő, mely nem nyert öt párti, széleskörű támogatottságot. Az elmúlt hónap során az SZDSZ először világossá tette, a miniszterelnök távozását óhajtják, majd finomítottak az elképzelésen. Túl vagyunk a nemzeti csúcson ahol a parlamenti pártok vezetői, gazdasági szakemberekkel, a pénzügyi szféra vezetőivel közösen egyeztettek az ország jövőjét illető alapvető kérdésekről.
- Gazdasági és morális eredmények tekintetében milyennek látja az országos politika alakulását, a kormány munkáját most, hogyan változott ez az elmúlt két év során?- Mind gazdasági mind morális szempontból mélyponton van a kormányzati politika. Az öszödi beszéd elhangzása óta hiteltelenné vált Gyurcsány Ferenc, aki zártkörben ismerte el az MSZP frakció ülésén, hogy hazudott, és a trükkök százait vetette be azért, hogy a 2006-os választáson ismét az MSZP győzzön. Választási kampányban adó- és járulékcsökkentést ígértek sőt- ezt a törvényt választások előtt el is fogadtatták a többséggel. Újra 400 ezer munkahelyet, keresetnövekedést ígért. A választások megnyerését követően mindennek az ellenkezőjét valósították meg: emelték az adó és járulékterheket mind a munkavállalókét mind a munkáltatókét. Jelentősen megnőtt a munkanélküliség csökkent a foglalkoztatottak száma, kisvállalkozások mentek tönkre vagy szűntek meg. Az európai unió 27 tagországa között a 25. helyen állunk a foglalkoztatás tekintetében. Kevés embernek van folyamatos állandó munkája és e mellett körübelül 1 millió ember él alkalmi munkából, teljesen kiszolgáltatott helyzetben.
- A kormányválságnak is nevezett elmúlt másfél hónap, mennyiben változtatta reményeit, elképzeléseit a jövőre nézve?
- A kormány elhibázott gazdaságpolitikája miatt hazánkat mélyebben érinti a pénzügyiválság. A magas államadósság, a magas államháztartási hiány, az alacsony gazdasági növekedés, magas munkanélküliség annak a következménye, hogy a kormány hiteltelenné vált a gazdaság nem versenyképes. A jelenlegi miniszterelnökkel és kormányával nem fogunk pozitív változást elérni. Újabb megszorítások lesznek amely fiatalokat és időseket egyaránt érint. A legfrissebb hírek szerint megszűnik a közszférában a 13. havi juttatás pedig erről a tegnapi bizottsági ülésen ( október 27-én) a Pénzügyminisztérium munkatársa kérdésemre azt válaszolta, hogy lesz 13. havi fizetés, aminek a fedezete a költségvetés a céltartaléka. Délután már kiderült, hogy szó sincs erről, nem lesz 13. havi fizetés. Úgy tűnik, hogy az igazmondás még mindig nem jellemző a kormányra.
- Megviselték az elmúlt hónapok viharai?
- Minden képviselő kötelessége, hogy véleményét, javaslatait a parlament bizottság ülésein, a plenáris üléseken kifejtse, akár országos, akár helyi ügyekben. Kezdeményezheti törvényjavaslat, törvénymódosító javaslat benyújtását. Interpellálhat, kérdést tehet fel, és felszólalhat napirend előtt minden olyan ügyben, amelyek országos jelentőségűek, vagy egy megye, vagy egy város helyzetét érinti. Nem teszek különbséget a különböző ügyek között, mert mindegyik egyformán fontos.
- Meglátása szerint volt értelme, lehet eredménye a nemzeti csúcsnak?
- Nemzeti csúcs nem hozott eredményt. Már akkor nyakig ültünk a válságban, de ennek részletes ismertetésére nem tért ki a miniszterelnök.
- Összesítve a választások óta eltelt több mint két évet: Mennyire tudunk élni az unió adta lehetőségekkel?
- Szinte hetente hallottunk arról, hogy soha nem látott mennyiségű pályázati forrás áll rendelkezésre. Az európai unió 8000 milliárd forintot biztosít 2007 és 2013 között fejlesztésekre. Az eddigi tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a hazai mikro-, kis-, közepes vállalkozások számára rendkívül nehezen érhetőek el ezek a pályázati lehetőségek. Az ő helyzetük megszilárdítása, versenyképességük növelése már csak azért is fontos lenne mivel a munkavállalók két harmadának ők biztosítanak munkát. A legtöbb támogatást a nagy vállalatok illetve a multinacionális cégek nyerték, amelyek egyébként is különböző adókedvezményekben részesülnek. Értékelhető, érzékelhető munkahelyteremtő beruházás csak nagyon kis mértékben valósult meg az eltelt időszakban. Ennél sokkal többre lenne szükség mert a foglalkoztatás bővítése a megélhetést biztosító munkahelyteremtés az alapja a költségvetési bevételek növelésének, a hiány és az adósság csökkentésének, és a családok létbiztonságának.