A kétoldalú megbeszélésen Karibzhanov Rymtai, a Kazah Köztársaság követségének miniszteri tanácsosa valamint Serzhan Kadyrbayev másodtitkár Lasztovicza Jenő megyei elnökkel, dr. Zsédenyi Imre megyei főjegyzővel, Somfai Tamással, a nemzetközi kapcsolatok szakértőjével és dr. Markovszky György kamarai elnökkel tárgyalt elsősorban gazdasági együttműködési lehetőségekről.
A kazah fél elmondta: országukban három millió négyzetkilométeren 15 millióan élnek. Decemberben ünneplik függetlenségük 18. évfordulóját. Az elmúlt évek alatt jelentős változások mentek végbe politikai, gazdasági, társadalmi területen, miközben több népszerűtlen lépést hajtottak végre. Országuk nyersanyagban rendkívül gazdag, tavaly közel 70 millió tonnás kitermelést könyveltek el. 2015-ben 115 millió tonnával számolnak, például földgázból 40 milliárd köbméter termelnek ki 2015-ig. Ezen kívül jelentős acél-, réz-, foszfor, cink és urán kitermelésük. Utóbbiból második helyen állnak a világon Dél-Afrika után.
Fejlett mezőgazdaságuk is, 2007-ben 20 millió tonna gabonát takarítottak be, amiből 11 milliót exportáltak. Kazahsztánban 1998 óta évente körülbelül tíz százalékkal nő a GDP.
A mostani kedvezőtlen világgazdasági helyzetre való tekintettel húsz milliárd dollár értékben nemzeti alapot hoztak létre, valamint arany és valuta tartalékot képeztek összesen 25 milliárd dollár befektetéssel. A pénzügyi válság miatt ők is aggódnak, az említett alapokból a banki befektetéseknél garanciát vállalnak, illetve 15 milliárd dollárt a helyzet rendezésére elkülönítettek. Az állami pénzek biztonsága érdekében külön nemzeti céget hoztak létre öt milliárd dollár értékben.
A kazah-magyar kereskedelemről elhangzott: összesen 360 millió dollárra rúg a két ország közti forgalom, amiből 280 a magyar kivitel, főként élelmiszer és gyógyszer. Az élénkítés érdekében egy éve a kazah elnök tárgyalt a magyar kormánnyal, és azóta megalakult a magyar-kazahsztáni bizottság, és a megbeszéléseket kiterjesztették a vállalkozói körre is. Céljuk, hogy új technológiákat telepítsenek hazánkba, és keresik az újabb mezőgazdasági, élelmiszeripari, gyógyszeripari, logisztikai együttműködési lehetőségeket. Elindították a „Jövő” nevű oktatási programjukat, miszerint évente ötezer ösztöndíjas diákot küldenek külföldi egyetemre tanulni.
Veszprém megye gazdasági helyzetéről dr. Markovszky György többek között kiemelte az idegenforgalmat, különös tekintettel a Balatonra és a sármelléki reptérre. Utalt a Mal. Zrt., a Continental Teves és a Valeo eredményeire, a megye vegyipari hagyományaira, a szigetelőanyag-gyártásra, a gépiparra. Kiemelte a Dow Hungary Kft., a Nikecell és a Maxon Motor tevékenységét. A kamarai elnök beszélt a mezőgazdaságról, az ilyen jellegű kutatásokról, a Pápai Hús exportjáról, a Veszprémtej, a Herendi Porcelánmanufaktúra, az Ajka Kristály termékeiről valamint Csopak-Balatonfüred, Badacsony és a Somló borvidékéről. Lasztovicza Jenő elnök zárszavában egyebek mellett a Pannon Egyetemmel történő együttműködést, a közös kutatást-fejlesztést, az innovációs tevékenységet, illetve közvetlen repülőjárat indítását ajánlotta a tárgyaló felek figyelmébe.