A pártnak kell egy olyan struktúrájának lenni, ami a szakmai hátteret biztosítja – folytatta az elnök –, s ez a kabinetrendszer. Ennek koordinátora Kajdi József, aki a bevezetőben fölvázolta a kabinetrendszer elmúlt másfél évének történetét.
Ez a rendszer – hangsúlyozta Kajdi – megfelelő alapot adhat akár egy kormányzati működéshez is. Hozzátette: a mai helyzet szerint nem látja valószínűségét egy előrehozott választásnak. Olyan szakembergárdával rendelkezünk azonban, melynek a képviselői ezt a feladatot képesek lennének ellátni.
A koordinátor szerint már számos látványos jele van a kabinetrendszer működésének. Példaként említette, hogy az MDF másfél esztendeje próbál a politikai sárdobálástól elhatárolódni.
Most 15 szakmai kabinettel működik a rendszer, s ezzel a legnagyobb szakmai-társadalmi területek vannak lefedve. Ezek közül a veszprémi fórumon az oktatási (vezetője Ódor László), a munkaügyi (Tóth Tihamér) és a jogi (Kajdi József) kabinet képviselői tartottak ismertető előadást.
Ódor László a bevezetőben ekképp fogalmazott: „az iskola a
konkrét jövő”. Ebbe beletartozik az is, hogy a tanári hivatásba vetett hitet
meg kellene tartani, de az is, hogy a tehetséggondozást határainkon túlra is ki
kell terjeszteni.
A gyakorló szakember Ódor szerint tragikus, hogy a magyar közoktatás nem segíti a tehetséggondozást, s tragikus, hogy nem alakult ki az elit. Ez ezért is nyer fontos szerepet, mert egy egész ország szellemi állapotáról kell gondoskodni. A társadalomnak meg fiatalbarátnak kell lennie.
A folytatásban szó volt a 6+6 osztályos képzési formáról, az iskola szellem- és jellemformáló szerepéről, az érettségi nemkívánatos irányba történő elmozdulásáról, az értékmentő és értékteremtő pedagógiáról stb.
A munkaügyi kabinet képviseletében Tóth Tihamér a szakképzés teljes reformjának sürgősségéről beszélt, s hangsúlyozta, hogy a romák képzése egyre rosszabbodó statisztikákat eredményez. Ma 50-60%-os a munkanélküliségük, de rövidesen 70-80%-ra is rúghat az arány.
Rámutatott arra is, hogy csak a piacképes munkaerő képzésével lehet előbbre lépni, de ugyanakkor vissza kell adni a tekintélyét a szakmáknak is.
Érzékeny témát pendített meg végül Tóth Tihamér. Szerinte ugyanis a segélyezési rendszert is át kell vizsgálni, s a segélyek helyett a közmunkát előtérbe helyezni.