A tagok között ma már megtalálható mindkét színház, a
fesztiválok, a Kabóca Bábszínház, az állatkert, a Veszprém Aréna, de jóval
kisebb civil vállalkozások is, akik érintettek a turizmusban. A 32 tag ahhoz
képest soknak mondható, hogy Veszprém nem kimondottan a turizmus városa – ha megnézzük,
a Balatonfüredi Turisztikai Egyesületben például 82-en vannak – mondta Mészáros
Zoltán. A Veszprémi Turisztikai Egyesület elnöke szerint a tagság összetétele jól
mutatja városunk sokszínűségét, azt pedig külön nagy eredménynek tekinti, hogy
úgy tűnik, talán az érsekséget is be tudják vonni az egyesületbe. Mészáros
Zoltán kitért a TDM-ek jelentősségére. Mint mondta, az új cégben 70 százalékban
lesz jelen az önkormányzat, 20 százalékban a nagy önkormányzathoz köthető
vállalkozások, mint az állatkert és az aréna, 10 százalékban pedig a
magánszektor. Mindez azt jelenti, hogy ha az önkormányzat kardinális
turisztikai kérdésekben döntést akar hozni, ahhoz legalább az egyik másik kört
maga mellé kell állítania. Egyedül nem tud majd határozni fontos szakmai
kérdésekben. A TDM cégünk 2009 évi költségvetése 30 millió forint lesz, és
arról sem szabad megfeledkezni, hogy több tíz millió forintos forrásra nyílik
így pályázati lehetőségünk.
A TDM üzemelteti majd a Tourinform irodát is, melyet jelenlegi helyéről beköltöztetnek majd a belvárosba. A jövőre nézve az elnök elmondta, hogy a Veszprém kalauzra, mely eddig saját forrásukból 35 ezer példányban és két nyelven jelent meg, 1,5 millió forint támogatást nyertek, így utánnyomják, de ez alkalommal már három nyelven: magyarul, angolul és németül. Már csak azért is fontosnak tartja az egyesület, hogy a TDM-en keresztül beleszólása lesz a fontos ügyekbe, mert eddig úgy fizették ki a turisztikai hozzájárulást az önkormányzatnak – ez évben 18 millió forintot – hogy beleszólásuk igazán semmibe sem volt, csak az egyéni lobbi erő számított. Ezért fájlalják például azt is, hogy az önkormányzat konzultáció nélkül, egyedül hozta meg döntését az idegenforgalmi adó esetében, amit 20 forinttal emeltek meg. Jövőre tehát vendégéjszakánként fejenként 360 helyett 380 forint lesz az adó mértéke. Mészáros Zoltán szerint a mai gazdasági helyzetben, bármilyen csekély mértékű emelésről is van szó, hibás döntés született. A Vehír kérdésére elmondta, hogy nagyon aggódik a turisztikai szektor, hiszen ide is begyűrűzik a pénzügyi és gazdasági válság. Hogy milyen mértékben és meddig fog tartani, azt egyelőre nem lehet látni – fogalmazott az elnök. A mikro-, kis-, és középvállalkozások ezen területen is forgalomcsökkenéssel számolnak, a cégek behúzták a fékeket, és mivel csökkenteniük kell a kiadásaikat, a szponzoráción, a marketingen és a reklámon tudnak spórolni. Plusz teher az ágazatban, hogy nagyon rosszkor jött a válság, hiszen ebben a szektorban, amúgy is mindig az első negyedév a legnehezebb.
A válság, illetve a központi támogatások kurtítása okán az önkormányzat is úgy számol a jövő évi költségvetéssel, hogy húznia kell az idei kiadásokból. Most úgy tűnik, hogy néhány önként vállalt feladatot kell lenyírni. Önként vállalt feladat többek közt az olyan nagy rendezvényeink, mint a Veszprémi Ünnepi Játékok, vagy az Utcazene Fesztivál támogatása. Kérdésünkre Mészáros Zoltán elmondta, hogy az Ünnepi Játékok már az idei évben is 8 milliós veszteséggel zárt, de máshol sem jobb a helyzet. Ha ezek a rendezvények egy forintot is elveszítenek az önkormányzati hozzájárulásból, teljesen ellehetetlenednek. A Veszprémi Turisztikai Egyesület elnöke úgy látja, nem kevés a kultúrára fordított összeg – idén 600 millió forint – csak az elosztása rossz. Át kell gondolni a finanszírozási rendszert, és akkor van lehetőség megtakarításra – fogalmazott.
Min változtatna, mit csinálna másképp majd a TDM a jövőben? – hangzott el a kérdés. Mészáros elsősorban a város megjelenését, marketingjét erősítené. Mint mondta, szükség van egy közös arculatra és egy konkrét marketing stratégiára.