Debreczenyi János a konzultáció utolsó napját követően számolt be a tapasztalatokról. Mint mondta, az önkormányzat, amivel tudja, segíteni szeretné a vállalkozókat, hogy enyhítse terheiket. Ilyen mentőöv például, hogy a bérleti díjakat a 2008-as szinten befagyasztották.
A polgármester több város vezetőjével egyeztetett. Elmondta, hogy Kósa Lajos összefogásával létrehozzák a Megyei Jogú Városok Szövetségét, egységes álláspontot alakítanak ki a kérdésben, amit az országgyűlési képviselőkön keresztül közvetítenének a kormány felé. A vállalkozók leginkább abban kértek segítséget, hogy korrektebb legyen az ellenőrzés, és az adóhivatal ne azért járjon ki ellenőrizni, hogy levadássza és megbüntesse a cégeket. Debreczenyi példát is említett ilyen esetre, a közelmúltban ugyanis egy helyi vállalkozót azért büntetettek meg 100 ezer forintra, mert egyetlen radírgumin nem volt feltüntetve a használati utasítás. Bernáth Ildikó hozzátette, hogy alapvetően a jogszabályi rendszerben sürgetik a cégek a változást. Magasak az élő munkaerőre háruló közterhek, körülményes és költséges a bonyolult adminisztráció. Megyénkben 26 ezer vállalkozás működik, ezek közül a nagy vállalatok és középvállalkozások is megszorításokra kényszerülnek. Több száz dolgozótól fognak megválni, hiszen jelentősen visszaestek a megrendelések, de csoportos leépítést nem terveznek sehol, csak a kölcsönzött munkaerőtől válnak meg. Szintén gondot jelent, hogy többen kénytelenek lemondani a már megítélt beruházásfejlesztő támogatásokról, mert a válság óta nem tudják teljesíteni a feltételeket.
A Vehír kérdésére Debreczenyi János tételesen feltérképezte a kialakult helyzetet. Mint mondta, nagyon vegyes a kép. A Veszprém Tej például bővíteni fog, mivel a keszthelyi gyárrészleget bezárják és Veszprémbe költöztetik, ami 30 fős plusz munkaerőt igényel. Két nagy cégünk, a Valeo és a Continental Teves esetében a munkaerőkölcsönzés megszüntetése több száz álláshelyet érint. Ennél a két multinál 10-15 százalékos bevételkiesés prognosztizálható. A polgármester úgy látja, ha lenne törvényi lehetőség a 4-6 órás foglalkoztatásra, nem kellene ennyi embertől megválni. A közüzemi szolgáltatók nem számolnak jelentős bevételkieséssel, bár a takarékoskodás megjelenése, például a víz, vagy villanyfogyasztásban náluk csapódhat le. A Jost Hungária 240 főből 60-70-et készül elbocsátani, ott elsősorban az a gond, hogy a megrendelők nem fogadják a legyártott terméket. Bernáth Ildikó hozzátette, hogy a nagy cégeknél történő takarékoskodás következtében munka nélkül maradók több mint fele veszprémi, vagy Veszprém környéki. A képviselőasszony azt mondta, a parlamentben annyit tudnak tenni, hogy javaslatokat tesznek olyan pályázatok kiírására, melyeket munkaerőmegtartásra címkéznek, továbbá harcolni fognak a járulékcsökkentésért és az adócsökkentésért. Meglátása szerint ma Magyarországon nem feltétlenül a bérek alacsonyak, hanem az adóterhek magasak. Azon 20 EU tagállam közül, ahol van kötelezően megállapított minimálbér, e tekintetben a 16. helyen állunk. Javaslatokat tesznek továbbá a megyei munkaügyi tanácsoknak nyújtott állami támogatás megduplázására, ami ma 30-35 milliárd forintot tesz ki. Az ennek forrását jelentő Munkaerőpiaci Alap kerete mintegy 400 milliárd, melynek felügyelete a szakminisztériumhoz tartozik – mondta Bernáth Ildikó.