Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
2°C
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
2°C

Konzultáció után: a tervezett beruházások folytatódnak, de lesznek elbocsátások / Elsősorban jogszabályi könnyítéseket és korrekt ellenőrzést szeretnének a vállalkozók

2008. november 20. 23:37
Bernáth Ildikó és Horváth Zsolt országgyűlési képviselők, valamint Debreczenyi János polgármester is konzultációt tartott a helyi vállalkozókkal, hogy tisztán lássák, milyen következményekkel jár a gazdasági válság Veszprém megyében. A nagy cégek, de a mikro-, kis-, és középvállalkozások is sérülékennyé váltak. Bár a tervezett, illetve megkezdett beruházásaikat nem halasztják el, szinte mindenütt leépítésekkel kényszerülnek takarékoskodni és csökkenteni kiadásaikat. Csoportos leépítés nem lesz a megyében, hiszen elsősorban mindenhol a kölcsönzött munkaerőtől válnak meg, ami nem tartozik ebbe a kategóriába – viszont miután ezeknek az embereknek máshol sem fognak tudni munkát adni, ők mindenképp állástalanná válnak.

Debreczenyi János a konzultáció utolsó napját követően számolt be a tapasztalatokról. Mint mondta, az önkormányzat, amivel tudja, segíteni szeretné a vállalkozókat, hogy enyhítse terheiket. Ilyen mentőöv például, hogy a bérleti díjakat a 2008-as szinten befagyasztották.

A polgármester több város vezetőjével egyeztetett. Elmondta, hogy Kósa Lajos összefogásával létrehozzák a Megyei Jogú Városok Szövetségét, egységes álláspontot alakítanak ki a kérdésben, amit az országgyűlési képviselőkön keresztül közvetítenének a kormány felé. A vállalkozók leginkább abban kértek segítséget, hogy korrektebb legyen az ellenőrzés, és az adóhivatal ne azért járjon ki ellenőrizni, hogy levadássza és megbüntesse a cégeket. Debreczenyi példát is említett ilyen esetre, a közelmúltban ugyanis egy helyi vállalkozót azért büntetettek meg 100 ezer forintra, mert egyetlen radírgumin nem volt feltüntetve a használati utasítás. Bernáth Ildikó hozzátette, hogy alapvetően a jogszabályi rendszerben sürgetik a cégek a változást. Magasak az élő munkaerőre háruló közterhek, körülményes és költséges a bonyolult adminisztráció. Megyénkben 26 ezer vállalkozás működik, ezek közül a nagy vállalatok és középvállalkozások is megszorításokra kényszerülnek. Több száz dolgozótól fognak megválni, hiszen jelentősen visszaestek a megrendelések, de csoportos leépítést nem terveznek sehol, csak a kölcsönzött munkaerőtől válnak meg. Szintén gondot jelent, hogy többen kénytelenek lemondani a már megítélt beruházásfejlesztő támogatásokról, mert a válság óta nem tudják teljesíteni a feltételeket.

 

A Vehír kérdésére Debreczenyi János tételesen feltérképezte a kialakult helyzetet. Mint mondta, nagyon vegyes a kép. A Veszprém Tej például bővíteni fog, mivel a keszthelyi gyárrészleget bezárják és Veszprémbe költöztetik, ami 30 fős plusz munkaerőt igényel. Két nagy cégünk, a Valeo és a Continental Teves esetében a munkaerőkölcsönzés megszüntetése több száz álláshelyet érint. Ennél a két multinál 10-15 százalékos bevételkiesés prognosztizálható. A polgármester úgy látja, ha lenne törvényi lehetőség a 4-6 órás foglalkoztatásra, nem kellene ennyi embertől megválni. A közüzemi szolgáltatók nem számolnak jelentős bevételkieséssel, bár a takarékoskodás megjelenése, például a víz, vagy villanyfogyasztásban náluk csapódhat le. A Jost Hungária 240 főből 60-70-et készül elbocsátani, ott elsősorban az a gond, hogy a megrendelők nem fogadják a legyártott terméket. Bernáth Ildikó hozzátette, hogy a nagy cégeknél történő takarékoskodás következtében munka nélkül maradók több mint fele veszprémi, vagy Veszprém környéki. A képviselőasszony azt mondta, a parlamentben annyit tudnak tenni, hogy javaslatokat tesznek olyan pályázatok kiírására, melyeket munkaerőmegtartásra címkéznek, továbbá harcolni fognak a járulékcsökkentésért és az adócsökkentésért. Meglátása szerint ma Magyarországon nem feltétlenül a bérek alacsonyak, hanem az adóterhek magasak. Azon 20 EU tagállam közül, ahol van kötelezően megállapított minimálbér, e tekintetben a 16. helyen állunk. Javaslatokat tesznek továbbá a megyei munkaügyi tanácsoknak nyújtott állami támogatás megduplázására, ami ma 30-35 milliárd forintot tesz ki. Az ennek forrását jelentő Munkaerőpiaci Alap kerete mintegy 400 milliárd, melynek felügyelete a szakminisztériumhoz tartozik – mondta Bernáth Ildikó.

 

Füssy Angéla
további cikkek
Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja közélet Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja Ábrahámhegy, Balatonrendes, és Révfülöp megalakította közös önkormányzati hivatalukat. tegnap 14:24 Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Téli Gyárkert Az ünnepek alatt is vár a Téli GyárKert! Az ünnepek alatt sem lassít a Téli GyárKert, a jégdiszkók és bábelőadások után december 29-én érkeznek a Veszprémi Jéglovagok, hogy egy látványos jégkorongmérkőzéssel mutassák meg, miért rajonganak világszinten ennyien ezért a téli sportért. Sőt, a jövő év elején ugyanígy a GyárKert ad otthont egy igazi kuriózumnak, amikor megszervezik az első curling mérkőzést a jégpályán. A belépés a programokra továbbra is ingyenes! tegnap 13:56 Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház jótékonyság Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház Példátlan összefogással megépül az új gyermekhospice ház - közölte az MTVA sajtó- és marketing irodája hétfőn az MTI-vel. tegnap 13:47 Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban közélet Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban Két magyar túrázó rekedt az észak-szlovéniai Kamniki-Alpokban, a rossz időjárási viszonyok miatt fel kellett függeszteni a keresésüket - közölte hétfőn a szlovén közszolgálati rádió. tegnap 8:44

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.