A bevezetőben az „Életet segítő alapítvány” és a „Szövetség a társadalomtudatos munkahelyekért” nevében Dörnyeiné Barabás Éva mondott köszöntőt, majd a város polgármestere, Debreczenyi János beszélt. Utalt dániai élményeire, ahol megtapasztalta, miként is kezelik a megváltozott képességű embereket, köztük az időseket. Mindezt úgy, hogy ne érezzék a segítséget könyöradománynak. Örömteli – nyugtázta –, hogy itthon is megtapasztalható ez a fajta segítségadás, s vannak régiószerte olyan vállalkozások, amelyek felkarolják a kezdeményezést. Befejezésül azt a felelősséget emelte ki a polgármester, amellyel valamennyien tartozunk embertársainknak.
A folytatásban Dörnyeiné Barabás Éva az 1993-ban indult alapítvány történetét elevenítette fel. Másfél évtizede még elsősorban a gyerekek, fiatal felnőttek, értelmileg sérültek szabadidős tevékenységét segítették, majd apródonként sorra kerültek az idősekkel, az állásukat vesztettekkel, a gyermeküket nevelő nőkkel foglalkozó programok. Az alapítvány az értelmi fogyatékosok mellett a testi fogyatékosok ügyeit is felkarolta.
Dörnyeiné Barabás Éva rámutatott: a munkáltatók sokszor nincsenek tisztában azzal, milyen lehetőségeik (pl. törvényi) vannak, de a fogyatékkal élőkkel sincsenek megfelelő kapcsolataik. Ezért is gondolta úgy az alapítvány, hogy a két felet közelebb hozó missziót szervez. Munkájuk olyan jól sikerült, hogy a régió három megyéje is részese lett az együttműködésnek.
A tevékenységet a Parlament foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának alelnöke, Bernáth Ildikó méltatta. Elmondta, hogy ma 430 ezer megváltozott munkaképességű ember él, s a velük történő gondoskodás kiemelt helyet érdemel a társadalomban. Figyelmeztetett, hogy akkor, amikor az egészséges emberek számára is nehéz lesz munkahelyet találni, akkor különösen felértékelődik azon munkahelyek szerepe, amelyek ilyenkor is képesek foglalkoztatni megváltozott munkaképességűeket.
A díjakra pályázattal lehetett jelentkezni, s három kategóriában osztották ki azokat.
A nagyvállalat kategóriában a Nokia Komárom Kft., a középvállalat kategóriában a tatai Help Kft., míg a kisvállalat kategóriában a veszprémi Cserhát Vendéglátóipari Kft. bizonyult a legmegfelelőbbnek.
Az elismeréseket Bernáth Ildikó és Dörnyeiné Barabás Éva nyújtotta át a vállalkozások képviselőinek.
Háttér:
A Szövetség a Társadalomtudatos Munkahelyekért civil összefogás pályázatot hirdetett „Az Év Esélyteremtő Munkahelye 2008.” címmel. A régiós nyerteseket a Munkaügyi Központ és az esztergomi Esélyek Háza bírálata alapján díjazta az Életet Segítő Alapítvány.
A pályázat vizsgálta a vállalatok dolgozói összetételén és betöltött pozícióján túl az oktatást, környezet-, és egészségtudatosságot, valamint a kommunikációs gyakorlatot. A program során a felmérésbe és felkészítésbe a közép-dunántúli régióban 50 munkáltatókapcsolódott be.
A program hozadékaként nagy öröm volt a résztvevő szervezetek számára, hogy a vállalatok az esélyegyenlőségi elvek és intézkedések elméleti megfogalmazása mellett 26 megváltozott munkaképességű munkavállaló számára nyújtottak esélyt a foglalkoztatásra.
(forrás: Gosztolai Géza Támogatott Foglalkoztatás programvezető)