Fábry Szabolcs a Vehír érdeklődésére elmondta, a településnek égető szüksége van egy olyan közösségi térre, ahol tanítási időben a gyermekek testi nevelése folyik, azon túl pedig rendezvények, előadások lehetnének. Ma egy százfős esküvőt (faluhelyen mindennapos az ilyen) sem tudnak megrendezni, mert nincs hozzá hely. Nem beszélve egy falugyűlésről. A legutóbbinál is az érdeklődők egyharmada kinn rekedt, mert a faluházban legfeljebb hetvenen férnek el.
Indokként azt is elmondta Fábry Szabolcs, hogy a 2000-es évek elejéig zuhanó gyermeklétszám éppen most, illetve az elmúlt néhány évben stagnál(t). Sajnálatos, hogy a megszorító intézkedések arra kényszerítették a vázsonyiakat, hogy a korábban két épületben működő intézményt összevonják, s egy épületbe vigyék az oktatást. Ezzel azonban a korábban kettő (ma egy) tornaszoba túlzsúfolt lett. Jellemző a körülményekre, hogy a régi iskola tavaly volt éppen százesztendős, felújítására pedig 50 éve (!) került sor.
A polgármester szerint egy minőségi tornaterem nemcsak az általános iskolának jelenthetne XXI. századi körülményeket a mindennapos testedzéshez, hanem a község egészének.
Nagyvázsony egy tavaly elnyert támogatásból egy új helyiséget tudott építtetni, ám az nem elégíti ki a tornaórák és sportfoglalkozások igényeit.
Idén márciusban pályázott újra a község, ezúttal a KDROP 5.1.1. pályázatán, de az első fordulót nem sikerült „teljesíteni”. Alatta maradtak az elvárt 90 pontnak. Mivel „vigaszágon” a második fordulóba is bekerülhettek, nem csüggedtek. Itt már elegendő volt a pontszám, de most is elutasítás lett a vége. Ráadásul a döntés – panaszolja Fábry Szabolcs – zárt ülésen született, így igazán az indokokat sem ismeri.
A Vehír informátora szerint nincs kizárva, hogy egy polgármester-miniszterelnök „attak” állhat a háttérben. Bár erre nem kértünk egyik féltől sem felhatalmazást (és mert „közterületen történt az esemény) közreadjuk:
Fábry Gyurcsány Ferenc Nemzeti Pantheonban, a budapesti köztemető 298-as parcellájában tett látogatásán számon kérte a miniszterelnöktől, hogy merre járt, amikor évtizedekkel ezelőtt nagyanyját, aki több özvegyasszonnyal együtt kereste hozzátartozói sírját, lovas rendőrök üldözték el.
Fábry Szabolcs a második vereség után döntött úgy, hogy testület elé viszi elképzelését. Ez pedig a „Nagyvázsony-tábla program”.
Röviden a háttérről: 2009-ben lesz 530 éve, hogy Kinizsi Pál és Báthory István a dél-erdélyi Kenyérmezőnél (ma Alkenyér) a maga korában is szokatlanul véres küzdelmet követően kiverte a török sereget Erdélyből. Ezzel Nagyvázsony várának birtokosa feltehetően megalapozta azt a békeszigetet, amelynek köszönhetően az 50 évvel később szétszabdalt Magyarországon Erdély a magyarság egyik legkiemelkedőbb mentsvára, a tolerancia és a békés együttélés (ld. Tordai vallásbéke stb.) virágzó fejedelemsége maradhatott.
A kenyérmezei csata „bevételéből” Kinizsi Pál felvirágoztatta Nagyvázsonyt, a térség kiemelkedő kulturális és gazdasági központjává emelve számos – mai szóval – fejlesztést hozott létre Nagyvázsonyban. Ezek az értékek mai napig meghatározzák a község életét, különösen turizmusát (Kinizsi-vár, a Kinizsi által felújíttatott Árpád-kori Szt. István-templom, pálosok letelepítése és a monumentális pálos kolostor felépítése stb.).
Nem várunk a pályázati forrásokra – summázza Fábry Szabolcs –, hanem cselekedni szeretnénk. Nagyvázsony község készül az évfordulóra, amelynek kiemelkedő eszköze lehet a Nagyvázsonyi-tábla program.
Ebben szeretnék megszólítani a településre látogató (éves szinten kb. hatvanezer) jegyvásárló várvendéget, a kb. százezer, belépőt nem váltó, de a várat megtekintő turistát, a várat valaha megtekintett többszázezer egykori vendéget. Továbbá a Tatay-regény „következtében” Nagyvázsony-szerelmesekké váltakat, a magyarság legkiemelkedőbb harcosának, Kinizsinek tisztelőit, a kenyérmezei csata jelentőségét méltatókat, s mindazokat, akik tenni szeretnének, s tudnak akár csak jelképes adományukkal gyermekeink jövőjéért, hogy vásároljanak egy Nagyvázsony-emléktáblát 1.500 Ft-ért. Ezek az emléktáblák a vár bejárata melletti téren, harmincasával fognak oszlopokon állni, s a vásárló nevét, városát, városának távolságát és irányát hirdetik majd. A táblaprogram bevételét a község gyermekintézményeinek fejlesztésére, működésére fordítják, remélve, hogy alapot vagy akár tőkét jelenthet egy közös tornaterem megépítéséhez.
Terveink szerint – összegezte a Vehírnek adott interjújában a polgármester – az első 50 Nagyvázsony-tábla megváltására a magyar közélet, a művészeti élet kiválóságait kérjük fel.
A vásárlók között Nagyvázsony-ajándékcsomagokat sorsolnak ki.
A polgármester beadvány csütörtökön kerül a képviselő-testület elé.
A Vehír megkereste a székesfehérvári központú Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanácsot, ahol ígéretet kapott arra, hogy szerdán írásban közlik a pályázat elutasításának okát.
A Vehír szerdán ismételten megkereste a KDRFT-t, ahol közölték, nem kívánnak érdemben foglalkozni a témával.