A Microsoft Windows rendszerek egyik ingyenes konkurensét, az utóbbi időben egyre népszerűbb Ubuntu Linux operációs rendszert mutatta be az érdeklődőknek a magyar Ubuntu közösség néhány veszprémi tagja a Pannon Egyetemen szerda délután.
A
nyílt forráskód, a közösségi támogatás, az ingyenes szoftver kifejezésekkel egyre gyakrabban találkozni már nem csak a számítástechnikában, hanem a gazdaságban is. Az ingyenesség fogalma egyértelmű, de mit jelent a forráskód nyitottsága és a közösség támogatása? Az előbbi arra utal, hogy a szoftverek programozását nem csak néhány szakember végzi, hanem gyakorlatilag bárki végezheti és sokan végzik is. Az utóbbi pedig arra, hogy a felhasználók elszigetelt végfelhasználók helyett inkább egy egymást segítő közösség tagjai, ahol egy-egy problémára - ha ilyenbe ütközünk - hamar megtalálhatjuk a megoldást.
Rábai Viktor előadásában a szabad szoftverek és a
Linux operációs rendszer történelméről, a legfontosabb Windowson is használható szabad szoftverekről, a Linuxszal kapcsolatos tévhitekről, a rendszer és programok telepítéséről beszélt. Egyes programok, mint például a Microsoft Officet helyettesítő
OpenOffice vagy a
Mozilla Firefox böngésző sokak számára már ismertek lehetnek, és ezek az
Ubuntu rendszerében is megtalálhatóak.
Az előadás után az érdeklődők személyesen is kipróbálhatták a rendszert.