Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Végső nyughelyükre kerülhetnek a Várpalotán elhunyt szovjet katonák / – előkerültek az első emberi maradványok –

2008. november 26. 18:19
Az 1945-49 között elesett 233 szovjet katona földi maradványainak kihantolásával Várpalotán szerdán megkezdődött a Várkert rehabilitációs munkáinak első fázisa.

A város polgármestere, Németh Árpád már hivatalba lépésekor kezdeményezte a Várpalota központjában található szovjet temető áthelyezését. A témában tárgyalásokat folytatott az Orosz Föderáció kormányának budapesti illetékeseivel.

A nagykövetség diplomatái személyesen is megtekintették a leendő új sírhelyet a Szent István úti alsóvárosi temetőben, s azt méltónak és elfogadhatónak találták.

A közel egyéves tárgyalássorozat eredményeképpen – a Honvédelmi Minisztérium Hadisírgondozó Intézetének engedélyével és hozzájárulásával – kedden már meg is kezdődtek az előkészületi munkálatok.

A várkert egyik sarkát körbevonták kerítéssel, valamint az arra felszerelt fekete nejlonborítással. Ezzel egyrészt a kíváncsiskodókat tudják távol tartani, másrészt a szigorú kegyeleti elvárásoknak is meg tudnak felelni. Erről a Vehírt a városüzemeltetés igazgatója, Szederkényi Attila tájékoztatta. Elmondta, hogy nagyon kevés információ állt rendelkezésükre, ráadásul a dokumentációk és a szemtanúk elmondásai is ellentmondók, pontatlanok voltak.

A mostani munkálatok helyén egy központi emlékhely volt kialakítva negyven körüli szimbolikus sírjellel, ám arra vonatkozóan, hogy éppen alatta lenne a szovjet katonák nyughelye, megint csak nem volt teljes egészében hiteles forrás. Az utókor Veress D. Csaba hadtörténész kutatásaira tudott támaszkodni. A cirill betűs iratok is csak arról szólnak, hogy az 1945-49 közötti időszakban 233 szovjet katonát temettek el a vár környezetében.

Az engedélyek sorában ott van a veszprémi ÁNTSZ csoportos exhumálási engedélye is. A munkálatokat egy helybéli vállalkozás bevonásával személyesen a polgármester irányítja. A műszaki ellenőrzést Szederkényi Attila végzi.

Lapunk ott-jártakor a munkagép egy három méter mély munkagödör ásásán dolgozott. A munkásokat is meglepte, hogy milyen anyagokat (betonvas, betontömbök, vasúti sín darabjai stb.) használtak fel a temetést végzők. Vélhetően egy lejárata is volt a temetkezési helynek, az azonban mára világosan látszik, hogy nem szabványos, hanem igazi, hadi körülmények közepette végzett elhantolásról van szó. Idáig nem találtak koporsómaradványokat, legfeljebb pár deszkadarabot. Hasonlóképp nem leltek az elhunytak beazonosítását elősegítő tárgyakat, iratokat. Az sem kizárható, hogy a sírhelyet már valakik megháborgatták.


Az első csontdarabok szerdán délelőtt kerültek elő. Ilyenkor a gépet leállítják, s kézi munkával folytatják a maradványok begyűjtését. Szederkényi Attila nyomatékosan hangsúlyozta, hogy minden kegyeleti előírást igyekeznek betartani. A csontokat nejlonzsákokba gyűjtik, s egy későbbi időpontban szakemberek bevonásával megkísérlik azok összeállítását. Érdekes tapasztalat, hogy épségben nem találtak csontvázat, így lehet, hogy már a sírba is roncsolt tetemek kerülhettek.


Hasonlóképp járnak el a ruházat darabjaival. Eddig nem sokat sikerült kimenteni, de – mint azt fotónk is tanúsítja – lábbeli már került elő. A feltalálásokat egyébként munkanaplóban és fotóval is rögzítik.


Az időjárás is sürgeti a munkálatokat, de az is, hogy december 15-re van kitűzve az ünnepélyes újratemetés. Erre meghívják az Orosz Föderáció diplomatáit, az egyházak képviselőit is.

Zatkalik András
további cikkek
Súlyosan megsérült egy magyar gyerek a bledi várnál közélet Súlyosan megsérült egy magyar gyerek a bledi várnál Súlyosan megsérült egy magyar gyerek, miután szerdán lezuhant a szlovéniai bledi vár melletti kilátónál - közölte a helyi rendőrség. tegnap 15:48 Megérkezett Veszprém új elektromos busza, teljessé vált a V-Busz zöld flottája közélet Megérkezett Veszprém új elektromos busza, teljessé vált a V-Busz zöld flottája Újabb elektromos autóbusszal bővült a V-Busz flottája, ezzel lezárult a város Zöld Busz Programja. A legújabb járművet csütörtökön mutatták be a sajtó képviselőinek, méghozzá rendhagyó módon: a tájékoztatót magán az autóbuszon tartották. Az eseményen Porga Gyula polgármester és Bartha László, a V-Busz Kft. ügyvezetője ismertette a fejlesztés részleteit, majd a bemutatót követően az önkormányzati képviselők is egy rövid városi körön próbálhatták ki az új járművet. ma 0:23 Közgyűlés előtt és közben: polgármeseri találkozó tiltakozókkal, kell-e médiacentrum, fűnyírás hiánya direkt közélet Közgyűlés előtt és közben: polgármeseri találkozó tiltakozókkal, kell-e médiacentrum, fűnyírás hiánya direkt Több, a veszprémiek mindennapjait érintő kérdésben is döntött a városi közgyűlés csütörtöki ülésén. Az interpellációk között a városi hetilap önkormányzati támogatása, a Gyárkert zajterhelése, valamint a Haszkovó buszfordulóba tervezett energiatároló is szerepelt. A képviselők emellett döntöttek a részvételi költségvetés folytatásáról, több alapítvány támogatásáról, valamint számos városfejlesztési kérdésről is. A legpikánsabb esemény mégsem a Városháza falain belül, hanem a ház előtt történt, amikor egy, az Aranyosvölgybe tervezett ingatlanfejlesztés miatt tiltakozó csoporttal találkozott a polgármester. tegnap 18:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.