A város polgármestere, Németh Árpád már hivatalba lépésekor kezdeményezte a Várpalota központjában található szovjet temető áthelyezését. A témában tárgyalásokat folytatott az Orosz Föderáció kormányának budapesti illetékeseivel.
A nagykövetség diplomatái személyesen is megtekintették a leendő új sírhelyet a Szent István úti alsóvárosi temetőben, s azt méltónak és elfogadhatónak találták.
A közel egyéves tárgyalássorozat eredményeképpen – a Honvédelmi Minisztérium Hadisírgondozó Intézetének engedélyével és hozzájárulásával – kedden már meg is kezdődtek az előkészületi munkálatok.
A várkert egyik sarkát körbevonták kerítéssel, valamint az arra felszerelt fekete nejlonborítással. Ezzel egyrészt a kíváncsiskodókat tudják távol tartani, másrészt a szigorú kegyeleti elvárásoknak is meg tudnak felelni. Erről a Vehírt a városüzemeltetés igazgatója, Szederkényi Attila tájékoztatta. Elmondta, hogy nagyon kevés információ állt rendelkezésükre, ráadásul a dokumentációk és a szemtanúk elmondásai is ellentmondók, pontatlanok voltak.
A mostani munkálatok helyén egy központi emlékhely volt kialakítva negyven körüli szimbolikus sírjellel, ám arra vonatkozóan, hogy éppen alatta lenne a szovjet katonák nyughelye, megint csak nem volt teljes egészében hiteles forrás. Az utókor Veress D. Csaba hadtörténész kutatásaira tudott támaszkodni. A cirill betűs iratok is csak arról szólnak, hogy az 1945-49 közötti időszakban 233 szovjet katonát temettek el a vár környezetében.
Az engedélyek sorában ott van a veszprémi ÁNTSZ csoportos exhumálási engedélye is. A munkálatokat egy helybéli vállalkozás bevonásával személyesen a polgármester irányítja. A műszaki ellenőrzést Szederkényi Attila végzi.
Lapunk
ott-jártakor a munkagép egy három méter mély munkagödör ásásán dolgozott. A
munkásokat is meglepte, hogy milyen anyagokat (betonvas, betontömbök, vasúti
sín darabjai stb.) használtak fel a temetést végzők. Vélhetően egy lejárata is
volt a temetkezési helynek, az azonban mára világosan látszik, hogy nem
szabványos, hanem igazi, hadi körülmények közepette végzett elhantolásról van
szó. Idáig nem találtak koporsómaradványokat, legfeljebb pár deszkadarabot.
Hasonlóképp nem leltek az elhunytak beazonosítását elősegítő tárgyakat,
iratokat. Az sem kizárható, hogy a sírhelyet már valakik megháborgatták.
Az
első csontdarabok szerdán délelőtt kerültek elő. Ilyenkor a gépet leállítják, s
kézi munkával folytatják a maradványok begyűjtését. Szederkényi Attila
nyomatékosan hangsúlyozta, hogy minden kegyeleti előírást igyekeznek betartani.
A csontokat nejlonzsákokba gyűjtik, s egy későbbi időpontban szakemberek
bevonásával megkísérlik azok összeállítását. Érdekes tapasztalat, hogy épségben
nem találtak csontvázat, így lehet, hogy már a sírba is roncsolt tetemek
kerülhettek.
Hasonlóképp járnak el a ruházat darabjaival. Eddig nem sokat sikerült kimenteni, de – mint azt fotónk is tanúsítja – lábbeli már került elő. A feltalálásokat egyébként munkanaplóban és fotóval is rögzítik.
Az időjárás is sürgeti a munkálatokat, de az is, hogy december 15-re van kitűzve az ünnepélyes újratemetés. Erre meghívják az Orosz Föderáció diplomatáit, az egyházak képviselőit is.