A forint leértékelődése kedvezőtlenül érintette azokat a magánszemélyeket, akik lakáshitelt, áruhitelt vagy személyi kölcsönt vettek fel - kezdte mondandóját a Pannon Egyetem oktatója. Ezeknek részletei ugyanis azokban a hónapokban, amikor a svájci frankért (ez volt a legkedveltebb deviza az alacsony kamata miatt) több forintot kell fizetni, értelemszerűen nőttek. Fontos azonban, hogy az árfolyamváltozás mindig csak az aktuális törlesztőrészlet megállapításakor van hatással a lakosságra. Voltak olyan háztartások is, akik korábban 180 Ft/CHF árfolyamon vettek fel hiteleket, s időközben az erősödő árfolyam kedvezően érintette őket - folytatta.
Azok számára, akiknek a gyengébb árfolyam hátrányos, Isépy Tamás a hosszú távú szemléletet emelte ki. Ha egy gyengébb árfolyamon átváltják a devizahitelüket forintra, azáltal a havi nagyobb részletüket (20-30%) a hitel egészére kiterjesztik, s azt kell törleszteniük. Ekkor azonban egy esetleges további árfolyamesés nem érinti őket. Akiknek pedig gondot jelent egy rövid-középtávon jelentkező magasabb törlesztőrészlet, kérjék hitelük futamidejének meghosszabbítását, hiszen ez alacsonyabb havi részleteket jelent számukra.
A Jegybank 3 százalékpontos kamatemelése a forint árfolyamát erősítette, de később ez ennek ellenére gyengült. A második lépésben a nemzetközi kamatcsökkentési trendnek megfelelően az MNB Monetáris Tanácsa csökkentette fél százalékponttal az irányadó kamatlábát.
Kérdésünkre, melyben a jövőről faggattuk, a bankszférában is nagy tapasztalattal rendelkező szakember elmondta, hogy a bizonytalanság a későbbiekben is megmutatkozhat az árfolyamok (deviza, részvény, kötvény) nagyobb változékonyságában. Valószínűsíthető, hogy a válság több hullámban érinti a világ különböző piacait, azaz a visszakorrigálások után újabb árfolyameséseknek lehetünk szemtanúi. Azonban ha a devizaadósok kis részaránya lesz fizetésképtelen, akkor elkerülhető az ingatlanárak esése, s ezzel további adósok nehéz helyzetbe kerülése.
A jelenlegi válság olyan szempontból hasonlatos az 1929-33-as Nagy Gazdasági Világválsággal, hogy az USA-ból indult ki és elsősorban a fejlett országok válságaként értelmezhető. Kiváltó okait tekintve azonban sokkal inkább az 1870-es, továbbá a 1997-98-as évek válságaival hasonlatos. Ezekben az esetekben az ingatlanárak ugyanis túlzottan megnőttek, amire különböző pénzügyi konstrukciók alapultak, amelyek az ingatlanárak esésekor tömeges fizetésképtelenséget idéztek elő. A Nagy Gazdaság világválság lefolyását tekintve lehet rokon a jelenlegivel - több lépésben jelentkezik és elhúzódó recessziót, azaz gazdasági visszaesést okoz. A vállalati csődhullámok mellett, a talpon maradó vállalatok eredményességük javítása érdekében munkahelyeket szüntetnek meg, amely a munkanélküliség jelentős növekedését eredményezheti.