Az előzményekről megtudtuk, hogy az Ajka-Pápa kistérséghez tartozó 80 település, köztük a vállalkozások, civil szervezetek két leader csoportot hoztak létre. A GEMARA Vidékfejlesztési Egyesületet és a Somló-Marcalmente- Bakonyalja Leader Közhasznú Egyesületet. Az utóbbinak több mint 60 tagja volt, míg a GEMARA-nak még harminc se. Nagy Gábor szerint 19 ponton történt jogsértés, mire áprilisban „karhatalommal” 24 települést kiszakítottak a nagyobb csoportból és a térség másik Leader csoportjához csatolták. Németbánya polgármestere szerint az így együtt maradt települések mintegy 3 és fél millió euró fejlesztési tőkétől estek el. Holott pontosan azért jegyeztették be leader csoportjukat még tavaly júliusban, hogy minél hatékonyabban pályázhassanak, és fel tudjanak készülni a közös projektekre. Ez most veszélybe került – mondja Nagy Gábor.
Sokkolóan hatott, amikor megtudtuk, hogy beleszólásunk sincs a döntésbe, és egyszerűen kiszakítanak bennünket az önként választott leader csoportból – mondta a Vehírnek Győrffy Balázs. Nemesgörzsöny polgármestere úgy látja nem volt elfogadható számukra az a politika, amit a GEMARA folytatott, ezért választották az SMB-t. Továbbra sem fogadják, el, hogy a megkérdezésük nélkül döntsenek a sorsukról, ezért több száz aláírást gyűjtöttek a határozat ellen, amit az illetékes minisztériumba is eljuttattak, de válaszra sem méltatták őket.
Nagy Gábor polgármester és Talabér Márta, a megyei közgyűlés alelnöke
A demonstráción a környező települések polgármesterei, Talabér Márta, a Veszprém megyei Közgyűlés alelnöke és több országgyűlési képviselő is megjelent a térségből. Nagy Gábor személyesen adta át nekik azt a levelet, melyben segítségüket éri abban, hogy független parlamenti vizsgálóbizottság állhasson fel a leader csoportok alakítása és a felmerült törvénysértések vizsgálatára. A továbbiakban Németbánya polgármestere pártállástól függetlenül arra kérte a honatyákat, hogy küzdjenek a parlamentben is a vidék leépítése ellen, a falvak önálló döntési lehetőségeiért, és a falusi intézményhálózatért.
Kora délután Gőgös Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára is megjelent a tüntetésen, hogy tájékozódjon a kialakult helyzetről, a demonstrálók problémáiról.
Gőgös Zoltán államtitkár és Nagy Gábor polgármester
Gőgös Zoltán kérdésünkre elmondta: a helyi vidékfejlesztési
közösséget az önkormányzatok, a civilek, és vállalkozók alkotják. Az, hogy 24
település azt mondja, nem oda szeretne tartozni, ahová regisztrálták, az csak
24 polgármester véleménye. A vállalkozók ide is, és oda is regisztráltak –
jelentette ki a problémáról az államtitkár. Meglátása szerint az lett volna
normális, ha a két közösség összefog, és egy csapatot alkot, így jobbak lettek
volna a lehetőségeik. De úgy tűnik, a vitát választották. Gőgös szerint így
mindenki csak rosszul jár, mert szűkülni fog a pályázati lehetőség. A leader
címet mindenki megkapta, megelőlegeztük mindenkinek. Januárig be kellene adni a
pályázatokat, a helyi közösség pedig majd eldönti, hogy kit támogatnak. Március
körül ez a közösség aztán újabb egy milliárdot kaphat. Az összegből pedig nem
csak templomokat és ravatalozókat akarunk felújítani, hanem azt szeretnénk, ha
ezek a falvak megtelnének élettel. Nem mi fogunk dönteni Budapesten. Ők
döntenek, és remélem majdcsak belátják, hogy nem szembe kell menni egymással,
hanem össze kell fogni – mondta a politikus.