A kollégium néptánccsoportja
A gyerekek is méltó módon köszönték meg támogatóiknak a
segítséget. A közepesen súlyos értelmi sérült gyermekekből álló ULVILA
együttes, majd a néptánc csoport is egy-egy külön műsorral kedveskedett az est
résztvevőinek. Bernáth Ildikó, az alapítvány elnöke három olyan programot
sorolt fel, mely szponzoráció nélkül nem valósulhatott volna meg. Ezek közül az első a Jótékony mozgás
elnevezésű sportdélután, ahol egészséges gyerekekkel együtt vetélkedhettek
közös csapatokban a kozmutzások. Minden egyes ajándék, jutalom, amit ki tudtak
sorsolni a rendezvényen a támogatóknak köszönhető. Nem kisebb élményt nyújtott
a gyerekek számára a Veszprém Arénában rendezett sportnap sem, ahol többek közt
Cseh László olimpikonnal és Szekeres Pál paralimpikonnal is találkozhattak.
Ezen az eseményen külön műsort adtak más megyékből érkező sérült fiataloknak.
Bernáth Ildikó az idei évben egy alkalommal a parlamentbe is elvitte őket, ahol
– miként Bernáth Ildikó fogalmazott – ezek a gyerekek viselkedésben, érdeklődésben
és türelemben túltettek egészséges társaikon.
Dörnyeiné Barabás Éva, Debreczenyi János és Bernáth Ildikó
Az alapítvány elnöke külön megköszönte a segítséget az alapítvány titkárának, Vági Lillának és Kozmáné Bozsik Ildikónak, aki a szülők képviseletében tag, hiszen mindannyian sok idő ráfordításával, lendületesen és nagy odaadással, társadalmi munkában végzik el a feladatokat. Bernáth Ildikó külön kiemelte Veszprém város, és Debreczenyi János segítő jobbját. Mint mondta, a Kozmutza nem városi, hanem megyei intézmény, Veszprém mégis olyan felelősséggel segíti őket, mintha csak kötelező feladata volna. Szeretné, ha a megye többi városának polgármestere is példát venne erről az érdeklődő és segítő magatartásról. Az alapítvány elnöke hangsúlyozta, itt minden forint jó helyre kerül, hiszen ezek a gyerekek nem jómódú családból származnak. Számtalan, egyébként szükséges dologra nem jutna pénz, támogatás nélkül.
Az ULVILA együttes
Az intézmény igazgatója, Dörnyeiné Barabás Éva elmondta, hogy az iskola és az alapítvány egymással szoros szimbiózisban működik. Még 1977-ben, gyógypedagógusokkal jutottak arra az elhatározásra, hogy létre kell hozni egy alapítványt. Ezeknek a gyerekeknek az iskolában a legjobb oktatás, a családban a legnagyobb szeretet, és biztonság, szabadidejükben különleges szórakozási lehetőségek kellenek. Külső segítség nélkül erre nem lenne lehetőség. Dörnyeiné hozzátette, hogy az első pillanattól egyetlen személyt láttak alkalmasnak, hogy vezesse ezt az alapítvány, Bernáth Ildikót. A képviselőasszony rendkívüli figyelemmel és odaadással viseltetik a gondjára bízott gyerekekkel, akik különleges szeretettel hálálják meg, amit tőle kapnak. Az intézmény működéséről az igazgatónő elmondta, hogy jelenleg tiszta profilú intézményként működnek, vagyis kizárólag közepesen súlyosan sérült gyerekekkel és fiatalokkal foglalkoznak. Működtetnek egy óvodát, egy általános iskolát, készségfejlesztőt és szakiskolát, aminek fenntartása nyilván jóval drágább, mint más iskoláké, de itt speciális nevelésre, és speciális eszközökre van szükség, hogy mindazt a viselkedéskultúrát megtaníthassák nekik, amit a társadalom a sérültektől elvár. 2000 óta fektetnek komoly hangsúlyt a minőségbiztosításra, vizsgálatokat folyattak és számtalan dolgon változtattak, hogy eleget tegyenek a rendszerelőírásoknak. Ennek a folyamatnak, mintegy koronája, hogy a múlt héten átvehették a Veszprém megyei Minőség-díjat. A jövőre nézve Dörnyeiné Barabás Éva az előttük álló átalakulásokról, fejlesztésekről beszélt. Mint már korábban beszámoltunk róla, 2010-re megyei fejlesztő iskolává kell alakulniuk, ami annyit jelent, hogy a halmozottan sérült fiatalok is hozzájuk fognak kerülni. Már csak ezért is elengedhetetlen az az átépítés, infrastruktúrafejlesztés, melyre úgy tűnik, hogy el is nyerik támogatást a KDRFT-től. Az első fordulón már túl vannak, s ha a másodikban is befutók, tavasszal elkezdődhet az építkezés. Az épület egy teljesen új szárnyat kap, a régit pedig felújítják. A két szárnyat egy nagy aula köti majd össze. Az új szárny emeletére költöztetik át a kollégiumot, ahol már az előírásoknak megfelelően négyágyas szobák lesznek, szintén itt lesznek majd a terápiás szobák. A halmozottan sérültek külön szintet kapnak. A jövőben egységes módszertani intézménnyé kívánnak válni, a Balatonalmádi-Balatonfüred kistérségben integráltan tanuló sérült gyerekeknek is ők biztosítják majd a szakmai hátteret.
Vági Lilla, az alapítvány titkára
Vági Lilla, a Koumutza Alapítvány titkára diavetítő és fotók segítségével számolt be az elmúlt egy évről. A résztvevők fényképeket láthattak a nyári táborról a gyógylovaglásról, az úszás-oktatásról és a Kozmutza napokról. Az alapítvány jelenleg 31 gyermek úszásoktatását tudja támogatni, így ennyien járnak foglalkozásra a veszprémi Március 15. úti uszodába. Lovagolni a Gulyadombra járnak, melyért egyelőre a szülőknek kell fizetniük. Kapujában vannak viszont egy olyan együttműködési megállapodásnak, melynek köszönhetően a jövőben lehetőségük nyílik majd az állatkertben ingyenes terápialovaglásra. Az ötlet és a jótékony támogatás Török Lászlónak, a vadaspark igazgatójának köszönhető.
Ajándék a támogatóknak, mely a gyerekek saját kezének munkája