Az I. világháború egy korszak is, egy olyan világ, amit legtöbben ma már nem értenek, nem éreznek: megismerni a történelemkönyvek szöveges eseményleírásain felül az emlékeket, képet kapni a 100 évvel ezelőtti világról átadandó érték.
Porga Gyula polgármester elmondta, hogy 2013-ban létrehoztak egy Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottságot, hogy a száz évvel ezelőtti eseményekről egy helyi diskurzus indulhasson el. A bizottság kiemelt céljának tekinti, hogy a fiatalokat is megszólítsa, bevonja a világháború örökségével kapcsolatos programokba, hiszen kell, hogy kialakuljon egy kép arról a korról, hogy mi is történt a hátországban és milyen volt a 100 évvel ezelőtti városi élet, miközben a katonák a fronton harcoltak.
- Kiadványokat készítettünk, kiállításokat szerveztünk a témával kapcsolatban és talán mi sem gondoltuk, hogy ennyi szép virág fog kinyílni ebből a magból, gondolatból -fűzte hozzá.
A háborúban természetesen nemcsak Magyarország, hanem Európa minden országa érintett volt, ezáltal európai szintű projektek jöhettek létre: az Interreg Duna Nemzetközi Programhoz csatlakozva, Magyarország is részt vesz az Első Világháborús emlékek megőrzésével kapcsolatos, szlovéniai Szocsa-Völgyi Fejlesztési Központ vezetésével megvalósuló projektben, ami tíz Duna menti ország partnerségére épülve jöhetett létre. A projektben résztvevő országok: Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Cseh Köztársaság, Horvátország, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Olaszország.
- Fontosnak gondolom, függetlenül attól, hogy kiléptünk az ország határain, hogy ez a projekt nem áll meg az emlékezésnél, hanem egy nagyon különleges megközelítés is, hiszen egy „logisztikai termékfejlesztés” történik. Vannak Magyarországon, illetve Európában is olyan városok, akik a kulturális örökségükkel gazdálkodni szeretnének: nem állnak meg ott, hogy megóvjuk, megőrizzük, bemutatjuk az emlékeket, hanem ezeket lehetőségként fogják fel, hogy ezzel az örökséggel ésszerűen, előre megfontoltan, megfelelő stratégia mellett „turisztikai terméket” is lehet csinálni – mondta Porga Gyula köszöntőjében.
A polgármester szerint ez az eszme találkozik a veszprémi gondolkodással, akár az Európa Kulturális Fővárosa pályázat kapcsán, akár más projekt tekintetében, ezért hálás, hogy Veszprém is részese lehet a színvonalas kezdeményezésnek.
A pénteki egész napos program több helyszínen zajlott: a Városházán különböző előadásokat hallgathattak meg az érdeklődők. Délután az Első Világháborús emlékhelyek bejárásával, történelmi sétára volt lehetőség Veszprém belvárosában, Rainer Pál történész szakmai vezetésével.
Este a Hangvillában nyílt kiállítás az első világháború helyi emlékeinek bemutatására. Némedi Lajos alpolgármester az ünnepélyes megnyitón elmondta: a centenáriumi megemlékezések többéves folyamatában a Laczkó Dezső Múzeum volt az első, ami 2014-es kiállításával bemutatta a korszakot. Tárlatukban nemcsak a múzeumi gyűjteményben található tárgyakat tették közszemlére, hanem a lakosság segítségét is kérték, hogy a családi emlékek révén méginkább testközelbe hozhassák a Nagy Háborút. Most, a világháború lezárásának századik évfordulóján a kiállítás új helyszínen, a Hangvilla harmadik emeleti folyosóján látható.
A kiállításmegnyitón a Magyar Honvédség Légierő Zenekara működött közre.