Mészáros Zoltán
Több mint három éve merült fel a tehetség központ ötlete – emlékezett vissza Mészáros Zoltán ügyvezető igazgató, köszöntve a meghívottakat a Snétberger Zenei Tehetség Központ nyitóünnepségén szombaton délután Felsőörsön. – Ez az ünnepi pillanat elhomályosítja azt a több ezer problémát, amit az ilyen léptékű projektek okoznak – tette hozzá. – A zene felemel – üzeni az intézmény szlogenje. Varázslatos és emelkedett világa megszabadít – még ha sokszor csak pillanatokra – a hétköznapok gondjaitól, s a lelkünket a szárnyára veszi – konferálta fel a Kossuth-díjas zongoraművészt, a központ tanárát, Szakcsi Lakatos Bélát, aki improvizációjával igézte meg a közönséget.
Szakcsi Lakatos Béla
Siri Ellen Sletner, a Norvég Királyság nagykövete azt mondta, büszke arra, hogy Norvégia szerepet vállalhatott ebben a nagyon fontos projektben. – A beruházásnak két fő célkitűzése a roma társadalom fezárkoztatása, valamint a két ország közötti kapcsolatok erősítése – szögezte le a nagykövet asszony. – Itt a zenét használják nevelési eszközként, az intézmény segítségével a jellemzően szegény családból származó roma gyerekek megkapják azt az oktatást, amivel megválthatják a felemelkedésük esélyét – emelte ki a projekt különlegességét Siri Ellen Sletner, hozzátéve, ehhez elismert világzenészek nyújtanak segítséget.
Siri Ellen Sletner Balogh Zoltán
Balogh Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára úgy fogalmazott, a kultúra a legfontosabb eszköz a felemelkedésre. – Az a nemzet, amelyik lemond kultúrájáról, halálra van ítélve, ugyanis ez tesz minket közösséggé – mondta, majd ígéretet tett a projekt további támogatására.
Snétberger Ferenc
Snétberger Ferenc művészeti igazgató meghatódva beszélt az intézményről, elmondta: fantasztikus központ jött létre, amely óriási lehetőséget kínál a fiataloknak. A meghallgatások során mintegy 350 fiatal bizonyította be zenei tehetségét, közülük 65-en vesznek részt az első kurzuson.
Június 19-től évente 60-65, 21-20 éves roma fiatalnak nyújtanak lehetőséget tehetségük kibontakozására. Az oktatók olyan nemzetközileg elismert zenész-tanárok, mint Oláh Kálmán, László Attila, Szakcsi Lakatos Béla, és olyan kiváló nemzetközi vendégelőadók, mint Paolo Vinaccia, Tony Lakatos vagy Roby Lakatos. A gyerekek számára az évi 12 hetes oktatás teljes mértékben ingyenes.
A Snétberger Zenei Tehetség Központ a korábbi felsőörsi diáktábor területén kapott helyet. A program iránti nemzetközi és hazai érdeklődést, elismerést bizonyítja, hogy a beruházást a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2,7 millió euróval, a Magyar Állam 500 ezer euróval támogatja.