Dr. Levendel László (1920-1994) 1952-től haláláig az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben dolgozott. Mezei Árpád (az európai iskola elnevezésű művészcsoport teoretikusa) révén ismerte meg a képzőművészeti műhely még élő, de szellemileg-egzisztenciálisan ellehetetlenített alkotóit: Anna Margitot, Bálint Endrét, Jakovits Józsefet, Gyarmathy Tihamért, Ország Lilit. Megismerte és megszerette őket, némelyiküket hosszú évekig, évtizedekig gyógyította, csakúgy mint Palasovszky Ödönt és Kassák Lajost.
A Levendel-gyűjtemény nem is gyűjtemény a fogalom szokványos értelmében, hiszen nem tehetős műértő, műpártoló vásárolta a műveket, hanem a képek és a szobrok mindegyike az ő számára „választódott” ki.
Szombat késő délután Hegyeshalmi László – a Művészetek Háza igazgatója – és Porga Gyula polgármester köszöntő szavai után Marosi Ernő művészettörténész szépszámú közönség előtt nyitotta a kiállítást.
A professzor úr akkurátusan megfogalmazott megnyitószövegében őszintén dicsérte a tárlatot és annak kurátorát, Lorányi Judit művészettörténészt. Mint mondta: Levendel László bensőséges párbeszédet „folytatott a képekkel”, mindig a maga közelében tartotta a műalkotásokat. A kiállítás csodálatos összhangot teremt és sugároz, tökéletesen tükrözi Levendel világát.
A „Galériák éjszakája” keretében megnyílt kiállításon nagyrészt az „európai iskolához” és közvetlenül Szentendréhez kapcsolódó művészek – többek között Ámos Imre, Anna Margit, Derkovits Gyula, Dési Huber István, Fekete Nagy Béla, Ferenczy Béni, Gyarmathy Tihamér, Kádár Béla, Kassák Lajos, Kondor Béla, Korniss Dezső, Ország Lili – műveit láthatjuk.
A tárlat 2011. szeptember 18-ig tekinthető meg a Csikász Galériában vasárnap kivételével naponta 10-től 18 óráig.