A rendező úgy véli, hogy a
sorozatba nemrég bekapcsolódó Nagyvázsony meghatározó településsé vált az
elmúlt egy-két évben.
Nagyvázsony polgármestere, Fábry Szabolcs úgy fogalmazott, hogy miközben anyagi nehézségekkel küzd a község, lehet a barátokra, a támogatókra számítani. Vannak értékeink – mondotta –, s ezek átmenthetők szerencsésebb időszakokra. Ilyen a hagyományőrzés és a kultúra, ám szükség van a nhéz időszak kiheveréséhez a kultúrára is.
Bár a falu kulturális költségvetése nulla forint, a település első embere bízik abban, hogy sikerül előteremtenie a szükséges három és félmillió forintot (kettő már megvan, s a pályázati lehetőségek közül egy még optimizmusra ad okot). Fábry Szabolcs az előadások bevételeire éppúgy számít, mint a helybéli vállalkozókra, a kultúrát támogató szponzorokra.
Idén a honvédségé lesz a vezető szerep Nagyvázsonyban. Erről Kocsi László alezredes, a Honvédelmi Minisztérium Kommunikációs és Toborzó Főosztályának kiemelt főtisztje beszélt. Amíg létezett a sorkatonai szolgálat – mondotta – szorosabb volt a kapcsolattartás a lakossággal. Most ezt a szerepet kívánják átvállalni azokkal a kulturális és hagyományokat ápoló programjaikkal, amelyekkel nagy erővel és lelkesedéssel készülnek a különböző művészeti csoportok. Nagyvázsonyban nemcsak a hivatásos, de a szerződéses és a polgári állomány művészei is bemutatkoznak.
Az idei „Völgytornác” díszvendége a lovas hagyományokat évtizedek óta méltóképp ápoló Kisbér város lesz. A település polgármestere, dr. Udvardi Erzsébet elmondta, hogy a közös hang vezérelte őket Vázsonyba, ahol mazsorett csoportjukkal, kézműveseikkel és néptáncosaikkal mutatkoznak be, s mint jó vendégek, elvárják, hogy Nagyvázsony viszontlátogatásra menjen Kisbérre.
Nem először mutatkozik be a Dumaszínház sem Vázsonyban. Igazgatója, Sáfár Zoltán elmondta, idén is itt lesznek, s az ország legjobb nevettetőit hozzák el, akiktől önfeledt pereket remélhet a nagyérdemű.
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum igazgatóhelyettese, dr. Kedves Gyula különleges kiállítási anyagokkal várja az érdeklődőket. Az egyik kiállítás például feldolgozza a minden államhatalom által oly kedvelt díszszemléket, felvonulásokat. Úttörő próbálkozásuk lesz annak az adatbázisnak a rendelkezésre bocsátása, amelynek segítségével szerencsés esetben megtudhatjuk, felmenőink közül kik estek el a világháború vérzivatarában.
Mindemellett előadások (pl. Mátyás hadipolitikája, a zsoldosság szerepe stb.) teszik színessé a HM nagyvázsonyi bemutatkozásait.
Az előbbiekhez kapcsolható a Magyar Huszár- és Katonai Hagyományőrző Szövetség bemutatkozása is. Győrffy-Villám András elnök elmondása szerint a honfoglalás korától egészen 1944-ig terjed az az időszak, amelynek elemeit meg tudják jeleníteni. Az elnök szerint célkitűzéseik között szerepel (a hagyományőrzés mellett) a hazafias nevelés, a nemzeti gondolat átplántálása a fiatalokba. A hagyományőrzők vázsonyi megjelenése minden bizonnyal látványában és eredethűségében is vonzó lesz.
A Völgytornácon megjelenik honlapunk, a Vehír is. Naponta érdekes témákról, érdekes közéleti és művész emberekkel hallhatnak dialógust.
(a részletes programokat a www.nagyvazsony.hu és a www.kapolcs.hu honlapokról ismerhetik meg bővebben)