Új, úgynevezett SPS (összevont terület alapú) támogatási rendszer bevezetésére készül a kormányzat. A Magosz szerint az egyébként csak néhány évre szóló szabályozás ellehetetleníti a magyar gazdákat, mert nem földtulajdon területe alapján ítélné meg a mezőgazdasági tevékenységhez járó támogatást. Az új rendszer szerint a támogatás egyik alapja a történelmi komponens. Ez annyit jelent, hogy a kiválasztott évben adott területen gazdálkodók járnak jól. Vagyis aki 2006-ban bérbe adta földjét az súlyos összegektől esik el, földje pedig jelentősen veszít értékéből. Így ha meg kell nyitnunk a földpiacunkat, jóval értékén alul, külföldiek vásárolhatják fel a magyar földet. Az agrártárca állításával szemben nem uniós kötelezettségünk az átállás - mondta veszprémi sajtótájékoztatóján Győrffy Balázs, a Veszprém Megyei Gazdakörök Szövetségének elnöke.
Eredetileg 2011-ig kaptunk határidőt, hogy váltsunk az unió területén elfogadott mezőgazdasági támogatási rendszerre, a bizonyos SPS-re. Viszont a tapasztalatok szerint ez a rendszer drága, és igazságtalan, ezért a régi uniós országok, az európai tizenötök is inkább állnának vissza egy hasonló támogatási rendszerre, mint amit mi is alkalmazunk - mondta Győrffy. Majd hozzátette, az Unió nem hogy erre kötelezne, hanem nem javasolja Magyarországnak a váltást. Az újonnan csatlakozott országok közül egyébként ezt egyedül Málta és Szlovénia tette meg. A többiek kivárnak 2013-ig, a költségvetési időszak végéig. A Magosz is ezt javasolja, vagyis csak javasolná, mert az agrártárca által kezdeményezett egyeztetésre őket nem hívták meg - annak ellenére, hogy Gőgös Zoltán a Földművelés és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára ígéretet tett, ha a gazdák nem támogatják az elképzelést, úgy egyelőre elvetik azt. Félő, hogy most azok nyerek teret, akiknek erősebb a lobbija, és kijátszható lesz a magyar termőföld - mondta a Magosz Veszprém megyei elnöke.
A jelenlegi modell (SAPS- egységes terület alapú támogatás) területi alapon határozta meg a támogatás mértékét, hektárra lebontva. Az uniós támogatást egészítette ki a nemzeti hozzájárulás.Az uniós közvetlen támogatást, amely mértéke 2004-ben 25% volt - ennek alapján kapják meg a termelők. A SAPS keretében adható támogatás éves összegét a Bizottság a Csatlakozási Szerződésben foglalt kvóták és bázisterületek alapján határozza meg. A támogatásra jogosult mezőgazdasági terület nagyságáról pedig az adott tagország dönthet. Ezzel szemben a bevezetni kívánt rendszer sokakat kizár a támogatásból. Nem biztosít töblettámogatást, valamit a 2006-ban képzett bázisterülethez igazítja az összeget. Aki anno 2006-ban bérbe adta földjét, természetesen nem képzett bázisterületet, úgy, hogy közben erről nem is tudott. A Magosz szerint nem az az egyetlen hátrány, hogy a támogatásra fordítható keret összege nem nő. Ennél sokkal aggasztóbb, hogy igazságtalan az elosztási rendszere, s kormányközeli gazdálkodóknak kedvezhet, akik akkor 2006-ban már tudták, hogy mire készül az agrártárca. Ezt mi egyszerű parasztemberek nem tudhattuk. Arról nem is beszélve, hogy mi lesz a fiatal gazdákkal, akik 2006-ban még sehol sem voltak... - mondta Győrffy Balázs. A gazdakörök szövetségének Veszprém megyei elnöke szerint, az új SPS rendszer bevezetése mellett nem szólnak józan érvek, legfeljebb bizonyos körök érdekei. Arról nem is beszélve, hogy mennyibe kerül a bevezetése. Az az informatikai rendszer, melyet ehhez ki kell építeni kellőképp bonyolult, és ára körülbelül 8-10 milliárd forint - tette hozzá. Hátránya továbbá az SPS-nek, hogy feszültséget teremthet az állattenyésztők és a növénytermesztők között, mert az állattartóknak a földszerzéshez többlettámogatást biztosítana, hogy saját maguk termelhessék meg a takarmányukat. Ezzel nincs is más baj Győrffy szerint, mint hogy igazságtalan. Ne a növénytermesztők kárára segítsük az állattenyésztőket - mondta.
A Magosz szerint ezzel a rendszerrel a tulajdonjog is sérülne, hiszen lehetetlenné teszi a földtulajdonos számára, hogy élvezze saját tulajdona hasznát.
A távlatot illetően is megfogalmazta a gazdák félelmeit Győrffy Balázs. Mint mondta, azzal, hogy bizonyos területekre, melyeket 2006-ban bérbe adtak nem jár támogatás, ezek a földek jelentősen veszítenek is értékükből. Ha meg kell majd nyitnunk a szabad földpiacot, semmit sem tehetünk, amikor a külföldiek jócskán áron alul felvásárolják majd a magyar termőföldet. Ha bevezetjük az SPS rendszert, már nem lesz visszaút, vélik a Magosz, valamint az őket támogató AGYRA, Hangya Szövetkezet és a MEGOSZ is. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége az agrártácra szándéka miatt az Alkotmánybírósághoz fordult, viszont az idő sürget. Augusztus elseje a hatéridő: pénteken nyilatkoznunk kell az Uniónak mezőgazdasági támogatási rendszerünket illetően. A Magosz képviselői abban bíznak, hogy a minisztériumban meghallják a szavukat és a magyar agrárium érdekében egyelőre várakozó álláspontra helyezkednek, s 2013-ig mindenképp megtartjuk a jelenlegi modellt.