A bejárást követően sajtótájékoztatón számolt be a fűzfői látogatás tapasztalatairól. Példaértékű az a korszakváltás – mondotta –, amelynek eredményeként 22 milliárdos állami ráfordítással egy teljes körű rehabilitáció valósult meg az egykori vegyipari üzem területén, ahol már a „zöld” iparral foglalkozó kisvállalkozók is megjelentek.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vezetője azt is hozzátette, hogy a nagyon szigorú környezetvédelmi elvárásoknak kiválóan megfelelt a cég, s ehhez konstruktív támogatást kapott a munkálatokat felügyelő és ellenőrző szervezetektől. Szabó Imre szerint a rekultiváció nemcsak a Balaton, hanem a környező területeken található természeti értékek védelmét is szolgálja.
A Nitrokémia Zrt. a közeljövőben egy biofinomítót kíván létesíteni, amellyel korszerű biotechnológiai ipart honosítana meg az ipartelepen. A leendő (mintegy százezer négyzetméter nagyságú) területen hazai mezőgazdasági termékekből biotechnológiai eljárással előállított környezetbarát műanyag alapanyagot, valamint oldószerként használható anyagokat állítanak majd elő a gyártási melléktermékek teljes körű hasznosításával.
A megvalósíthatósági tanulmány szerint a tervezett biofinomító – amely évente százezer tonna búzát dolgozna fel – mellé egy hőerőmű, valamint egy biogáz-üzem is épülne. Ezek rendszere zártkörű, tehát kezeletlen hulladék nem kerül majd a környezetbe. A megvalósíthatósági tanulmány szerint a létesítés költsége 39,76 milliárd forint, a tervezett éves árbevétel 23,5 milliárd forint, a megtérülési év pedig 8,3 év. Az előállított alapanyag (politejsav) mennyisége húszezer tonna lenne évente. A finomító a tervek szerint 250 főnek közvetlen, 1000 főnek pedig közvetett módon (főként beszállítók) biztosítana munkát.
A tervezett finomítóban előállított anyag felhasználásával egy olyan speciális, gyorsan bomló műanyag készülhet, amely kiváltaná a napjainkban alkalmazott műanyag (PET) palackokat, ráadásul mindezt a gyártás során 30%-kal kevesebb energiafelhasználással. A sajtótájékoztatón elhangzott: a természetes körülmények között egy év alatt lebomló műanyag hideg italok tárolására alkalmas, hőállósága azonban még nem éri el a PET palackokét.
A miniszter támogatja a projekt megvalósítását, ugyanakkor szerinte az esetleges kormánytámogatás valamint a Gazdasági Operatív Program, továbbá a környezetvédelmi és egyéb pályázati lehetőségek mellett befektetőkre és mozgó tőkére is szükség lesz a megvalósításhoz nélkülözhetetlen anyagi háttér megteremtéséhez.
Dr. Szabó Imre szólt arról is, hogy a termékdíj törvény jelenleg társadalmi egyeztetés alatt van, benyújtására az ősz folyamán kerülhet sor. Ezzel azt szeretné elérni a zöldtárca, hogy 8 év múlva a ma forgalomban lévő palackok fele visszaváltható legyen, másik fele pedig újrahasznosítható vagy lebomló anyagból készüljön.
A sajtótájékoztatón a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke elmondta, az egykoron ötezer főt foglalkoztató Nitrokémia Zrt. projektelképzelése biztos megélhetést garantálna a térségnek a turisztikai ágazat mellett. Pál Béla úgy látja, a beruházást a kormány támogatása nélkül nem lehet megvalósítani. A régió szempontjából környezetvédelemmel kapcsolatos feladatokra 2007-2008-ban 17 milliárd forint áll rendelkezésre, ezen belül hétmilliárd forint ipari parkok infrastruktúrájának fejlesztésére, barnamezős beruházásokra.
Dr. Bakonyi Árpád, a Nitrokémia Zrt. vezérigazgatója elmondta, több befektető is érdeklődött már a projekt iránt, konkrét ajánlatuk azonban még nincsen, ám a napokban várják egy svájci székhelyű, speciális projektek finanszírozásával foglalkozó cég ajánlatát.
A sajtótájékoztatón bemutatták a mintapéldányát is a jövő műanyag palackjának, amely egy év alatt a természetben is képes lesz lebomlani.