Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Magyar-kutatások Kazahsztánban / – a Buhim-völgyi Szalon különleges vendégei –

2008. augusztus 12. 23:33
Hagyományaihoz híven a Buhim-völgyi Szalon vendéglátói: Bősze Ferenc és Bőszéné Szatmári-Nagy Anikó most is izgalmas meglepetéssel szolgáltak mindazok számára, akik nem a strandot, vagy éppen valamelyik boros rendezvényt választották kedd esti programul. Ezúttal a kazah-magyar kapcsolatok, még pontosabban a távoli ázsiai ország magyar vonatkozású gyökereiről volt szó.
Érdekesen alakult a bemutatkozó vendégek meghívása, ugyanis a kultúra, az idegenforgalom, a táborozás, de talán még az üzleti világ is egymásra talált egy harmonikus pillanatában. A szerencsés véletlen „terelte egybe” Bogó Ágnest (Gyermek és Ifjúsági Centrum, Zánka), Rosta Sándort (Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság), Szeremley Huba üzletembert (és egy személyben boros gazdát!). A közös pont a kultúra és a magyarság kutatásának vágya volt. Így aztán nem véletlen, hogy a sors (és kazahsztáni nagykövetünk, Jaczkovics Miklós) összehozta valamennyiüket Babakumar Kynayat kutatóval (Kazah Nemzeti Múzeum), Benkő Mihály író, kutató polihisztorral, valamint egy kevésbé ismert, ám annál érdekesebb világbajnokkal, Bekmukhambet Issabekovval, aki az elmúlt évben a sassal történő vadászat londoni vb-jén szerzett magának és hazájának méltó hírnevet.

A szalon témája ezúttal a magyarok ázsiai rokonsága volt. A szakemberek hosszasan (ám annál élményszerűbben) mondták el, hogy a 29 (!) magyarországnyi területű Kazahsztánban becslések szerint százezerre tehető azoknak a száma, akik magukat (több különböző, olykor egymásnak ellentmondó törzsről van szó) rokonainknak vallják. A dokumentumok, a feljegyzések, a szájról szájra terjedő hagyományok egy ponton figyelemreméltóan megegyeznek. Ezek szerint ezek a „magar”-ok nem vándoroltak, mindig is ott éltek őseik, ahol ma. Véleményük szerint mi, a mai Kárpát-medencei magyarok vagyunk azok, akik „elhagyták” földjüket. Vannak, akik másképp fogalmaznak: tőlük „szakadtak le” a magyarok.


A különféle teóriák vitathatók, de a résztvevők szerint számos tudományos eredmény igazolja ezeket. Apró érdekesség, hogy számos, ma is használt szavunk közös (abban már felmerülnek kételyek, hogy ezek a szavak – pl. alma, árpa, alacsony stb. – a törökből kerültek-e át egy ősnyelvbe. Ám ez legyen a kutatók feladata. A hallgatóság mindenesetre nagyon élvezte a beszámolót és az előadásokat, s örömmel lapozgatták a kíváncsibbak a „Torgaji madarok” (Benkő Mihály tollából) című kiadványt.


Bár a témát nem a veszprémi Buhim-völgyi Szalonban „dobták fel” a tudósok, annyi egészen bizonyos, hogy még nagyon sok kutatnivalója van a ma és a jövő nemzedékének ebben a témában (is).

Zatkalik András
további cikkek
Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében közélet Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján, és amelynek végén áldását adta a városra és a világra. ma 17:11 “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” közélet “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” Az Istent dicsőítő angyalok éneke hívott ma éjszaka bennünket össze és mi is szeretnénk csatlakozni az ő dicsérő énekükbe. Szeretnénk tanúi és részesei lenni Jézus Krisztus születésének, szeretnénk, hogyha ez az ünnep bennünk is megszületne, átalakítana és átformálna bennünket. -mondta el érsek atya köszöntőjében. ma 9:44 Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség közélet Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség A világnak a másikra figyelő, az életet építő "bibliai kedvességre" van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől. Erről beszélt Steinbach József református püspök, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke karácsony alkalmából. ma 9:28 Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat közélet Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat, nem fegyverekkel szerzik és tartják meg, de a végső győzelem mégis az övé - mondta Szemerei János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke karácsony alkalmából. ma 9:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.