Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Digitális kultúra az ezeréves falak között

2008. augusztus 15. 12:47
A fiatalok "anyanyelvén" szól a veszprémi Művészetek Háza. Az elsősorban a kortárs művészet bemutatására és megismertetésére létrehozott intézmény naprakész kíván lenni, és örömmel ad helyet az éppen születő, kortárs művészetek vitákat gerjesztő alkotásainak. Hegyeshalmi László igazgató szerint az "új médium" térhódításával tömegesen születnek dokumentumok, de a kérdés az, ezek közül melyik valóban művészeti alkotás. A fiatalokat igenis érdekli a művészet, de fontos, hogyan kerülnek kapcsolatva vele.
- Szubjektív módon könnyen megítélhető egy alkotás: tetszik vagy nem tetszik; de hogyan dönthető el egyáltalán bármiről is, hogy művészeti alkotás vagy nem éri el ezt a szintet?
- A befogadásnak valóban van szubjektív, de objektív oldala is. Kodály mondta a zenével kapcsolatban, hogy "a zene mindenkié", ezt a képzőművészetre is értve kiegészíteném azzal, hogy nem minden zene mindenkié. Bárkinek van joga bármit mondani, természetesen, de a vizualitás tanulható, és érdemes is, ha szeretnénk mélyebbre hatolni a megértésben. Az, hogy állandó kiállításaink 100 évre visszamenőleg adnak áttekintést a képzőművészet bizonyos szeletéből, eleve nagy lehetőség, de nem hisszük, hogy mindenkinek művészeti diplomával vagy művészettörténeti műveltséggel kellene rendelkeznie. Véleményem szerint az a fontos, hogy valódi élményhez jusson az érdeklődő, találkozzon az eredeti  művészeti alkotással, mert olvasni róla lehet, fellapozhatunk újságokat, de az akkor is csak másodlagos, virtuális élmény. A közeljövőben elsősorban a fiatalokat szeretnénk megfogni, hogy párbeszéd és tapasztalat jöjjön létre, hogy ne legyen idegen mindez számukra. Annál izgalmasabb kaland nincsen, szerintem, mint résztvenni a kortárs, most alakuló, születő művészetben. A klasszikus művek sem egyből klasszikus mivoltukban pattantak elő, a maguk korában vitákat váltottak ki, beszéltek róla.
Az eredetileg augusztus 31-ig tartó Hommage á Picasso kiállítást például sikerül még egy héttel tovább magunknál tartani, és kedvezményes, 200 forintos jeggyel várjuk a tanulókat. A napokban igyekszünk minden iskolát értesíteni a lehetőségről, hogy szeptember elején megtekinthessék még a kiállítást.


- Gyakran szóba kerül, hogy a fiatalokat nem érdekli a művészet. Nem inkább arról van szó, hogy fontos, hogyan kerülnek kapcsolatba vele?
- Ez teljesen így van. Őrülten nagy halmaz a művészet, van, ami érdekel valakit, van, ami nem. Naprakészen igyekszünk tartani magunkat, olyan műveket hozunk ide többek között, melyek a fiatalok anyanyelvén szólnak, úgynevezett digitális műalkotások.
2005-ben alapította meg a a Silicon Computer a DART'S Alapítványt Sztojalovszky Béla elnökségével a kortárs képző- és média művészet támogatására, és ugyanebben az évben rendeztük meg közösen az első, majd 2007-ben a második Digitális Művészeti Fesztivált, aminek a rövid neve DART'S (Digital Arts).
Egy ilyen kiállításnak a megszervezése is a korábbiaktól eltérően zajlik, 27 művész munkáit mutattuk be, a világ minden részéről elektronikus formában küldték el nekünk a műveket, és mi nyomtattuk ki őket a szükséges paramétereknek megfelelően. Vállaltuk, hogy egyetlen példányban készítünk el egy művet, a kiállítás végén pedig megsemmisítjük. Nem csak ebben a közegben, de ebben talán különösen bizalmi kérdés az együttműködés, mely jó esetben további együttműködéseket szül.

- A digitális eszközök tömeges elterjedésével bizonyos értelemben könnyebb alkotni. Legalábbis könnyen hozzáférhető a technika. Veszprémben vannak olyanok, akik ezekkel művészeti alkotásokat hoznak létre?
- Vannak jelentős veszprémi alkotók a média művészet (digitális kultúra) területén, többek között Jokesz Antal, Áfrány Gábor, Navratil Ferenc, Révész Éva Gabriella, továbbá a fiatalalabbak között is biztosan, és velük is szeretnénk megtalálni a kapcsolatot a jövőben. Kifejezetten a középiskolás korosztálynak és huszonéves alkotóknak tervezünk egy pályázatot, amelyre multimédiás, digitális művekkel lehet majd jelentkezni, függetlenül attól, hogy hivatalosan foglalkoznak-e művészettel.
A technológia valóban könnyen hozzáférhető, és bárki bármit csinálhat, de ettől még nem lesznek azonos súlyúak az elkészült alkotások. A titok éppen abban van, hogy míg az egyik művészeti alkotás, addig a másik csupán egy dokumentum. Egyetértek azzal, hogy bizonyos értelemben a számítógép korunk népművészeti eszköze. A túl sok ellen nem tudunk tenni, de idővel kiemelkednek művek. Kiállítási tapasztalatunk, hogy azok, akik talán más környezetben találkozva ezzel a technikával idegenkednének tőle, itt a kiállítótérben életkortól függetlenül érdeklődéssel tapasztalják meg. Ez az egyik fő irányunk a közeljövőben, hogy helyet adjunk a digitális művészetnek -vagy nevezzük új médiumnak-, ehhez persze megfelelő eszközök is kellenek. Például szeretnénk egy videofalat, mely több modern kijelzőből áll össze.


Günther Uecker képstruktúrája

- Az új technológia a szerzői jogok, a megosztás fogalmát is újra értelmezik.
- Azt mondják, hogy aki nem létezik a weben, egyáltalán nem létezik. Ebben van némi igazság, ugyanis a webre felkerült információ már nem veszik el, ugyanakkor mégis kérdéses ennek a megbízhatósága. Ezeket az eszközöket mi is szeretnénk felhasználni, hogy eljussunk a közönséghez. Ebben is a naprakészség a kulcs, véleményem szerint. Meg kell találnunk annak a módját, hogy tudjanak rólunk. A 90-es években a Tankcsapda, a Pál Utcai Fiúk koncertezett a Pincegalériában, az irodalom -elsősorban a Vár Ucca Műhelynek köszönhetően- most is jelen van a Művészetek Házában, a tér sok műfaj befogadására alkalmas, és szeretnénk is ezzel a lehetőséggel élni a jövőben is.

- Ősszel milyen új kiállítást terveznek?
- Ami biztos, hogy elkészül a Veszprém reneszánsz korát bemutató, szellemi és tárgyi alkotásait ismertető könyv, illetve november 14-én nyitjuk meg Zoltán és Madeleine Kemény műveinek kiállítását, a házaspár szobor- és festészeti alkotásait láthatja a közönség. Jelenleg a Picasso kiállítás mellett Günther Uecker alkotásai is láthatók még.
vehir.hu
további cikkek
Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében közélet Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján, és amelynek végén áldását adta a városra és a világra. ma 17:11 “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” közélet “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” Az Istent dicsőítő angyalok éneke hívott ma éjszaka bennünket össze és mi is szeretnénk csatlakozni az ő dicsérő énekükbe. Szeretnénk tanúi és részesei lenni Jézus Krisztus születésének, szeretnénk, hogyha ez az ünnep bennünk is megszületne, átalakítana és átformálna bennünket. -mondta el érsek atya köszöntőjében. ma 9:44 Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség közélet Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség A világnak a másikra figyelő, az életet építő "bibliai kedvességre" van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől. Erről beszélt Steinbach József református püspök, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke karácsony alkalmából. ma 9:28 Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat közélet Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat, nem fegyverekkel szerzik és tartják meg, de a végső győzelem mégis az övé - mondta Szemerei János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke karácsony alkalmából. ma 9:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.