Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A hős pilótákra emlékeztek Veszprémben / 70 éves a Magyar Légierő

2008. augusztus 15. 14:04
Minden évben augusztus 15-én, Mária napján emlékeznek meg a katonák a hősi halált halt pilótákról, s a légierő napján fejet hajtanak a pilóták védőszentje, Boldogasszony előtt. Veszprémben a Magyar Veterán Repülők Szövetségének ünnepélyén koszorúzták meg az 1993-ban állított, hősi halált halt repülősök emlékművét.

70 éves a Magyar Légierő

Idén 70 éves a Magyar Légierő. 1938-ban alakult meg a Magyar Királyi Honvéd Légierő, majd 1945-ben megszűnt, s a II. világháború után szerveződött újjá. A repülősök, pilóták 1990 óta tartoznak a Magyar Légierő szárnyai alá. Mára a nagy sas is beolvadt. Nincs már LEP, azaz Légierő Parancsnokság, mindannyian az újjászerveződött profi magyar haderő, s az ezt összefogó, úgynevezett Összhaderőnemi Parancsnokság részei. A pilóta viszont pilóta maradt. A levegő királya, aki a földön is az égbe vágyik és Boldogasszonyukhoz, védőszentjéhez imádkozik.

Augusztus 15-e a légierő napja, Boldogasszony napja. Minden évben ezen a napon hajtanak fejet katonai szertartás keretében a hősi halált halt pilóták előtt.

 
Veszprémben a veterán repülősök koszorúztak

 
Az elmúlt 19 év történéseire emlékezett vissza Szepesi József, nyugalmazott repülő dandártábornok, a Magyar Veterán Repülők Szövetségének elnöke a HEMO előtt álló emlékmű lábánál. A Magyar Veterán Repülők Egyesülete 1989. szeptember 5-én alakult a budapesti Műegyetem és Mezőgazdasági Repülők klubhelyiségében, hogy összefogja a levegő királyait. Alapítói közül többen ma már nem élnek. Bánhidi Antal és Tobak Tibor mindketten a második világháború kitüntetett pilótái voltak.


Szepesi József ny. repülő ddtk.

Szepesi felidézte azt a napot, amikor Kosiczky Attilával, a légierő volt vezérkari főnökével együtt megálmodták a veszprémi emlékhelyet, és 1993-ban felállíttatták a hősi halált halt repülősök emlékművét. Ma más idők járnak – mondta a nyugalmazott tábornok. Ugyan itthon van, épp itt Veszprémben őrizzük a Magyar Királyi Honvéd Légierő zászlaját, nincs már légierő. Megszűnt a LEP – Légierő Parancsnokság, sorra szűnnek meg az alakulatok, zsugorodik a magyar haderő. Nincs már támogató szervezet, ami összefogná a repülősöket – ami a Magyar Veterán Repülők Szövetsége mögött állna – emlékeztetett az elnök.

 

Oláh Emil és Szabó Oszkár tábori lelkészek megáldották a szervezetet és az emlékművet, majd Veszprém önkormányzata, a Szolnoki Helikopterbázis, a veszprémi alakulatok, az Összhaderőnemi Parancsnokság, és egyéb katonai szervezetek elhelyezték a megemlékezés koszorúit.

 
1993-2008, adatok, tények

 
A többszöri haderőreform után 1993-ban megalakult a Magyar Légierő, gép és személyi állománya lecsökkent, átalakult. Speciális alakulatok irányították a repülést. 1993-ban a légierőhöz 18.300 katona tartozott, közülük 12.900 volt a sorállományú. A három harcirepő-ezred, a légvédelmi rakétadandár, 3 légvédelmi rakétaezred, plusz egy rádiótechnikai dandár már a múlté.

Repülő, illetve légvédelmi alakulatok hazánkban:

MH 59. Szentgyörgyi Dezső repülőbázis (Kecskemét - működik)

MH 86. Szolnok Helikopter Ezred (2007. március 1-ével megszűnt, jogutódja az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis)

MH 87. Bakony Harcihelikopter Ezred (2004-ben megszűnt, beolvadt a szolnoki alakulatba)   

MH Pápa Bázisrepülőtér (Pápa, itt folyik jelenleg a C-17 program)

MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétadandár (Győr, ma már csak ezred – itt található integráltan az összes légvédelmi rakéta, a KUB, a Mistral és az Igla)

MH 54. Légtérellenőrző Ezred (Veszprém, működik)

MH 1. Logisztikai Zászlóalj (megszűnt, egyes funkcióit a Légtérellenőrző Ezred vette át)


A MIG-ek fölött is eljár az idő. Jövőbeni sorsuk még mindig kérdéses. Szekeres Imre honvédelmi miniszter 2007 nyarán tárgyalt Oroszországgal a MIG-29 gépek hadrendünkből való kivonásáról. A határidő 2009. Ha tehát ez év végigéig kivonjuk a régi öreg MIG-eket, cserébe az oroszok karbantartják helikopterállományunkat.

                   

Még 2007 végén megkaptuk az utolsó Gripen gépet is. Kecskemét épp az új harci gépekre keres pilótákat. Azt már a Magyar Honvédség vezérkara és kormány is elismerte, a tizennégy gépünk nem lesz elegendő a nemzeti légtérvédelmi és a NATO szövetségi feladatok egyszerre történő ellátására. De ez nemcsak a gépekre, hanem a pilótákra is igaz, mert az a létszám, amelyet erre a gépszámra terveztek, nem tudja a készültségi és egyéb feladatokat egyszerre megoldani. Legalább még egy századnyi, de legalább hat-nyolc gépre lesz még szükség ahhoz, hogy maradéktalanul meg tudjon felelni a Magyar Légierő a rá háruló feladatoknak, ezért további bővítést tervez a minisztérium, illetve a vezérkar.


JAS 39 Gripen

 

Tervezett géppark állomány 2010-re


Repülők:

  • 12 db Saab JAS 39 Gripen EBS HU
  • 2 db Saab JAS 39 Gripen EBS HU D;
  • 26 db MIG-29B-t és MiG-29UB-t legkésőbb 2009-ben kivonnak a hadrendből, váltótípusuk a Gripenek;
  • 10 db L-39ZO Albatros (kivonásuk után repülési óráinak vásárlása, majd új típusokkal helyük pótlása);
  • 5 db An-26 szállítórepülőgép (2012 körül érik el üzemidejük végét). Majd új típusokkal pótolják, vagy több NATO szövetségessel együtt, egy közös légi flottában C-17-eseket használnak.


Helikopterek:

  • 12 db Mi-24P, Mi-24V, Mi-24D harcihelikopter (modernizálva),
  • 8 db Mi-8T, Mi-9 szállítóhelikpopter (ezek új típusokkal kiváltva 2010-után),
  • 7 db Mi-17P (modernizálva).

Mi-24 vadászhelikopter

C-17 amerikai szállítógépek

Raktáron:

  • 26 db MiG-29 (a 2009-ig rendszerben tartott MIG-29-esekkel együtt)
  • kb. 55 db MIG-21, MIG-23, és Szu-22
  • ezek a raktáron lévő gépek már nincsenek rendszerben, csak raktáron, vagy a kifutókon állnak, sorsukat még nem tudni. (eladás, vagy megsemmisítés)
  • 8 db Mi-8 szállítóhelikopter
  • kb. 10 db Mi-24 harcihelikopter
    • ezek raktárokban, kifutókon állnak, hiányos állapotban, ezért nem is kezdődött felújításuk.

     

    Füssy Angéla
    további cikkek
    Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében közélet Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján, és amelynek végén áldását adta a városra és a világra. ma 17:11 “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” közélet “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” Az Istent dicsőítő angyalok éneke hívott ma éjszaka bennünket össze és mi is szeretnénk csatlakozni az ő dicsérő énekükbe. Szeretnénk tanúi és részesei lenni Jézus Krisztus születésének, szeretnénk, hogyha ez az ünnep bennünk is megszületne, átalakítana és átformálna bennünket. -mondta el érsek atya köszöntőjében. ma 9:44 Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség közélet Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség A világnak a másikra figyelő, az életet építő "bibliai kedvességre" van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől. Erről beszélt Steinbach József református püspök, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke karácsony alkalmából. ma 9:28 Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat közélet Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat, nem fegyverekkel szerzik és tartják meg, de a végső győzelem mégis az övé - mondta Szemerei János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke karácsony alkalmából. ma 9:28

    A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

    Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

    Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.