A hőségjelzéseket a szakemberek három kategóriába sorolják: sárga, narancssárga és piros. Az első esetről akkor beszélünk, ha a napi középhőmérséklet 24 órán keresztül 25°C fölött marad. Amennyiben ez előre láthatólag három napig fennáll, a skálán következő, narancs színű jelzés lép életbe. A legsúlyosabb, harmadfokú riasztást szintén három napos intervallumban elért, de 27 fokos középhőmérséklet jelenti. A meteorológiai szolgálat ekkor tesz javaslatot hőségriadó elrendelésére, melynek kihirdetéséről az önkormányzatok szervei döntenek, tudtuk meg Fodor Zoltán veszélyjelző meteorológustól.
A piros jelzést egy hét elején dél felől érkező, meleg, száraz időt okozó frontnak köszönhetjük, mely a hőmérő higanyszálát akár a 39°C-ig emelhette. Ez tette indokolttá a hőségriadót, a teendőkről a veszprémi katasztrófavédelem munkatársa, Horváth István beszélt a Vehírnek. A térségünkben augusztus 13-án életbe lépett 1. fokú riasztás során a polgárvédelmi szervek önkéntes alapon vízosztással segítik a szabadban tartózkodókat, a napi minimum 2-3 liter folyadék bevitele ilyenkor különösen fontos. Bár az idei kánikula nem tartott olyan sokáig, mint a tavalyi, az időseket, a gyermekeket és a belgyógyászati betegségben szenvedőket ez is érzékenyen érinthette. A legnagyobb veszélyeket a forgalmas utakon kialakult dugók jelentették, hiszen az autójukban órákig várakozóknak nem volt lehetőségük folyadékpótlásra, így könnyen kiszáradhattak.
Bár a rosszullétek száma ilyenkor gyarapszik, Csermák József mentésirányító szerint nehéz megmondani, hogy melyik tudható be egyértelműen a hőségnek, sok esetben inkább csak közrejátszó tényező. A tűző nap idén is leginkább a nyaralóövezetekben okozott problémákat, a Balatonhoz érkezők nagyrésze délidőben is szabad ég alatt tartózkodik, többen alkoholt is fogyasztanak, így a strandügyeletesek sem unatkoztak. A tapasztalatok szerint az ájulások legtöbbje helyben adott elsősegéllyel orvosolhatónak bizonyult, a mentőszolgálat munkatársainak értesítésére csak ritkán volt szükség. Csermák úr felhívta figyelmünket, hogy a hőség az utakon közlekedők számára is veszélyforrás, a nagy meleg figyelmetlenné, türelmetlenné teszi a sofőröket, csökkenti a reakcióidőt, így a balesetek, koccanások száma is növekszik.
A megkérdezettek mindegyike pozitívumként emelte ki, hogy az augusztusi kánikula felkészülten érte mind a lakosságot, mind a polgárvédelmi szerveket. Az elmúlt három napban nem növekedett meg kiugróan a bejelentések száma, a hőség emberéletet sem követelt a megyében. Az enyhülés már a küszöbön, hűsítő felhők gyülekeznek, az utolsó orák viszont még mindenkitől megkövetelik a figyelmet, hogy a mai napot is balesetmentesen zárhassuk.