Hosszú hónapokra nyúlik vissza a huza-vona a Veszprém megyei
önkormányzat és az ajkai önkormányzat között. Arról már korábban beszámoltunk,
hogy a megye összevont két fenntartása alá tartozó intézményt, a Bánki illetve
a Bercsényi szakközépiskolákat. Ez a folyamat rendben lezajlott, az iskola
profilja megmaradt, az eredeti képzések pedig az összevont intézményben is
folytatódnak – hangsúlyozta Lasztovicza Jenő. Az ajkai városvezetés viszont
harcba kezdett a két iskoláért, hogy azokat visszavehesse saját fenntartása
alá.
Bár a történet másik szála, mégis szorosan összefügg az eddigi ajkai iskolaüggyel: július 26-án rendkívüli közgyűlésen döntött a képviselőtestület a Fekete iskola feladatbővítéséről, melynek értelmében szeptembertől ebben az intézményben is hasonló osztályok indulhatnak, mint ami egyébként a Bánki-Bercsényi profilja, kereskedelem-vendéglátás. Ezt követően fórumot is tartottak Schwartz Béla polgármester és a Bercsényi utolsó napjait töltő lejárt mandátumú igazgatója, ahol arra ösztönözték a szülőket, hogy az újonnan induló osztályokba írassák gyermekeiket. Lasztovicza Jenőtől megtudtuk, hogy eléri 48 főt az átcsábított tanulók száma, akik most teljes bizonytalanságban várhatják az évkezdést. A megyei közgyűlés elnöke azt is sérelmezte, milyen jogon tartanak fórumot a megye intézményének ügyében a fenntartó jelenléte nélkül.
A legnagyobb probléma az, mondta Weiland Erzsébet, az oktatási iroda vezetője, hogy Ajka nem tartotta be azokat a szabályokat, ami az intézményátszervezéssel jár. Amit az ajkai önkormányzat tett az nem feladatbővítés, hanem az alapító okirat módosításával járó intézményátszervezés, melynek szigorú szabályai vannak. Előzetes szakértői véleményeket kell kérni, előre egyeztetni kell az alkalmazottakkal, a szülőkkel, a diákönkormányzattal, valamint a Kereskedelmi és Ipari Kamarával. Ez utóbbival ugyan meg is tette a város vezetése, de elutasító választ kaptak. Vendéglátás és kereskedelem területén túlképzés van, miközben a hiányszakmák számára egyáltalán nem képzünk szakembereket – mondta Weilad Erzsébet – ezért a megye nem támogatja a párhuzamos képzéseket. Ha a Fekete-Vörösmarty iskolát is belevesszük, három oktatási intézmény képez azonos profilban.
A Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Szakképző Központban szeptembertől induló vendéglátó-eladó osztályoknak jelenleg úgy tűnik, ebben a formában nincs létjogosultságuk. A labda most a Közigazgatási Hivatalnál van, nekik kell kivizsgálniuk az ügyet, ami akár hónapokig is eltarthat. Ha közben megkezdődne a tanév, azok a gyerekek, akik ezen osztályokban kezdték meg tanulmányaikat elveszíthetik a teljes tanévet, ettől szeretnénk megóvni a gyerekeket – mondta Lasztovicza. Majd hozzátette, arra kérik a szülőket, hogy maradjanak annál, ami biztos, és írassák a Bánki-Bercsényibe gyermekeiket, ne adjanak lehetőséget arra, hogy ezek a gyerekek egy politikai játszma áldozatává váljanak.