Az előterjesztés lényege az – mondta Péterné Rózsa Mária –, hogy szülessék egy döntés a művelődési központ felújítása érdekében. A Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program Agóra Pólusra nyújtjuk be a pályázatot, s azt reméljük, hogy a mára lerobbant állapotú Városi Művelődési Központot (VMK) fel tudjuk újítani (a pályázatot az ún. „pólus” városok számára – Veszprém, Székesfehérvár – írták ki).
A pályázat egyébként kétfordulós – tette hozzá az elnök asszony –, s ha sikeresen vette az első fordulót, akkor jöhet a második, immáron nagyobb eséllyel. Ehhez azonban nagymértékben támaszkodnia kell a Székesfehérvár–Veszprém fejlesztési stratégiára, vagyis a régió ún. kulcs projektjeire.
A köznyelvben még sokak számára „Dimitrov”-ként emlegetett VMK megújítása érdekében a város több alkalommal is pályázott címzett támogatásra, ám ez nem jött össze (ez a lehetőség azonban már meg is szűnt). Ezért is érthető, hogy most sokat remél a város vezetése a „Pólus” programtól. A cél nem más, mint az, hogy a kor követelményeinek maximálisan megfelelő kulturális intézmény jöjjön létre.
A pályázat előírásai igen szigorúak – magyarázta Péterné Rózsa Mária –, többek közt meghatározza azt, hogy mennyi rész fordítható a szigorúan és tágabb értelemben vett közművelődési tevékenységre. A létrejövő intézmény olyan formán folytatja tovább közművelődési tevékenységét, hogy közérthető módon mutatja be a térségi innováció eredményeit és a hétköznapok nyelvén számol be a tudományos élet helyi és nemzetközi eredményeiről.
Nagyon fontos – hangsúlyozta Péterné –, hogy a pályázatnak legyenek partnerei is. Ezt a partnerséget találták meg a Pannon Egyetemben. Az első lépéstől fogva mindenki, aki valamilyen módon érintett, tudja, hogy az egyetem mennyire fontos a számunkra (de ez kölcsönösen is igaz). Így lett részese a projektnek az egyetem is, hiszen műszaki, természettudományos, gazdasági stb. területeken tudunk együttműködni. Ezek tevékenységek bemutatása közművelődési feladat is lehet pl. egy-egy előadás, fórum formájában.
A részletek közül néhányat említünk a Vehír olvasói számára: interaktív kiállító tér a régió eredményeiről, de ide kapcsolhatók a kreatív foglalkoztató terek a gyermek és ifjúsági korosztály számára, a jövő műhelyei, az ún. „látvány” laborok, továbbá konferenciák szervezése stb.
Kitörési pont Veszprém számára az egyetemmel, illetve a köré szerveződő kutató intézetekkel történő partneri együttműködés, tette hozzá Péterné Rózsa Mária –, ehhez mindenekelőtt el kell készíteni a város és az egyetem közötti partneri együttműködési szerződést.
A projekt teljes költségvetése egyébként közel 1 milliárd 900 ezer Ft. A saját erő (önrész) pedig 215 millió Ft.