Az augusztus 20-i ünnepség szónoka a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke volt. Beszédében Pál Béla megemlékezett az államalapító Szent István királyról, aki –ahogy fogalmazott- egyike azoknak, akik nélkül az életünk ma biztosan nem lenne az, ami, egyike azoknak, akiknek személyes teljesítménye a történelem. A KDRFT elnöke szerint, olyan településeken élünk, ahol István királyt látták a kövek.
„E földön, ezen a vidéken, ahol falvak viselik a honfoglalók és Szent István nevét, ma is éreznünk kell azokat a perceket, amikor az ifjú király lépdelt a sólyi templom felé, ahol a legenda szerint a mindent eldöntő csata előtt fohászkodott Istenhez.”- fogalmazott az elnök.
Pál Béla köszöntőjében arról is beszélt, hogy ez az ünnep mindig a nemzeti fennmaradás megidézéséről szól, hogy legyen alkalom a történelmi számvetés elkészítésére. „Azok, akik István korában kövekből építettek templomot, még nem tudták, hogy történelmet csinálnak. Nem tudták biztosan, de a szívük mélyén érezték, hogy a mindennapi küzdésnek és az áldozatoknak igenis értelme van. És az idő igazolta az elődöket.”- tette hozzá.
A KDRFT elnöke kiemelte, Magyarország történelmében új fejezet kezdődik: az európai pénzek felhasználásával az ország történetének legnagyobb fejlesztési programját hajthatjuk végre. Ehhez azonban meg kell teremteni az erős alapokat.
„Az államalapító korának ma különösen aktuális és érvényes üzenete van. Ahhoz, hogy európaivá váljuk, nem elég egyszerűen beköltözni Európába – hanem nemzeti hagyományainkat megőrizve, de európai módon kell berendeznünk az országot és az életünket.”- fogalmazott Pál Béla.
Az ünnepi beszédet követően Bikádi László, sólyi református lelkész áldotta meg az új kenyeret, majd ezt követően Pál Béla, a KDRFT elnöke, Kőszegi Ferenc Királyszentistván polgármestere valamint a meghívott települések vezetői és képviselői megkoszorúzták az államalapító fából készült szobrát a Szent István Parkban.