Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Épületbejárás a színházban

2012. február 18. 15:58
A Veszprémi Építész Klub és Alkotóműhely jóvoltából Perlaki Róbert kalauzolásában bepillantást nyerhettünk a Petőfi Színház kulisszái mögé.

A színház előcsarnokában Perlaki Róbert Örökös tag köszöntötte az érdeklődőket, és el is kezdte a „tárlatvezetést” az 50 éves társulatnak otthont adó impozáns építményben. Az első út a nézőtérre vezetett, előtte azonban megtekinthettük a Veszprém megyei születésű Nagy Sándor művész alkotását, a főlépcsőház ovális színes üvegablakát, mely eredeti formájában maradt meg.

Perlaki Róbert 1986 és 1988 között műszaki ellenőr volt a színház rekonstrukciója során, így számos érdekes információval lettünk gazdagabbak az épületbejárás során. Elhangzott, hogy a színházban található márványokat tömb formájában hozták Kubából, és itt a helyszínen csiszolták őket jelenlegi formájukra. Tovább haladva a nézőtér felé megtudtuk, hogy a falakat borító kárpit szintén eredeti állapotában maradt fent.

Érdekesség, hogy a Medgyaszay István tervezte, szecessziós stílusban felépült színházban nincs alsószínpad, viszont történelme során funkcionált már tüdőgondozóként, raktárként, 1945-ben pedig még német lóistállóként is. Számtalan alkalommal rendeztek benne bálokat is, még mielőtt megdöntötték volna a jelenlegi nézőteret.

A páholynál eredetileg mindkét oldalon erkélyajtó állt, ahol a teraszra lehetett kimenni egészen addig, míg 1956-ban az épület több találatot nem kapott – mondta Perlaki Róbert, akinek előadásába más veszprémi lakosok is bekapcsolódtak olykor.

Utazásunk során megtekintettük a föld alatti üzemépületet, valamint a próbaszínpadot is górcső alá vehettük. Elérkeztünk a szintén a felszín alatt található díszletraktárhoz is, mellyel kapcsolatban Perlaki Róbert úgy emlékezett vissza, hogy a színpad oldalának kinyittatásánál „óriási meccse volt a kivitelezőkkel”, mert ha a díszleteket mozgató liftrendszer egyszer majd „bedöglik”, akkor nem lesz előadás – mesélte.

A díszletekkel kapcsolatban elmondta, hogy a színháznak egy közel 2400 m2-es raktára van a Házgyári úton, valamint saját asztalos-, lakatos- és festőműhely is rendelkezésre áll, hiszen minden kelléket maguk készítenek.

A túra végéhez érve a színház könyvtárában megtekinthettünk a Perlaki Róbert által készített 1:25-ös arányú makettek közül néhányat, melyeket 1980 óta készített, és jelen pillanatban a 127. darabon dolgozik. Alkotásaihoz bármit felhasznál, amit az utcán meglát, és méretarányaiban illene az összképbe. Általános derültséget keltett, mikor megjegyezte: a Veszedelmes viszonyokhoz készített makettben szereplő kandeláberhez felesége bizsujait használta fel – bár a „csalás” a makett megvizsgálásánál később kiderült.

Balassa Gergő

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.